Co szkodzi stawom — 10 nawyków, które warto wyeliminować - Novum Ortopedia

Co szkodzi stawom — 10 nawyków, które warto wyeliminować

Co szkodzi stawom — 10 nawyków, które warto wyeliminować

Gdy regularnie robisz coś, co szkodzi stawom, z czasem staje się to twoim nawykiem. Tym samym przestajesz być w pełni świadomym nie tylko tego, co robisz, ale też skutków, jakie to ze sobą niesie. Jeśli więc zależy ci na zdrowiu twojego układu ruchu i chcesz cieszyć się optymalną sprawnością, sprawdź poniższą listę możliwych przyczyn dolegliwości, które już się pojawiły lub mogą się pojawić, jeśli nie wprowadzisz niezbędnych zmian w swoim stylu życia.

Oto 10 potencjalnych nawyków, które mogą szkodzić twoim stawom. Które z nich wydają ci się znajome?

Co szkodzi stawom — codzienne przyzwyczajenia, które zagrażają twojej sprawności

Stawy to kluczowy element, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Wszystko jest w porządku, dopóki są w dobrym stanie, dzięki czemu umożliwiają ci ruch i zapewniają elastyczność. Problem pojawia się wówczas, gdy stawy zaczynają boleć, co wskazuje na rozwijające się zmiany chorobowe. Jeśli jeszcze nie doświadczasz tego rodzaju dolegliwości, a ruchomość stawów nie odbiega od normy, sprawdź, jakie złe nawyki mogą to zmienić i wyeliminuj je ze swojego życia.

1. Brak regularnej aktywności fizycznej

Sprzyja temu praktykowany przez coraz większe grono osób siedzący tryb życia zarówno w domu, jak i w pracy. A ponieważ twoje ciało lubi ruch, to przez notoryczne zaniedbywanie regularnej aktywności działasz na niekorzyść swoich stawów. Nie tylko ograniczasz cyrkulację krwi, ale też zaniedbujesz odżywianie chrząstki stawowej, co skutkuje zmniejszeniem jej elastyczności oraz osłabieniem i sztywnością stawów.


Rehabilitacja Szczecin

Rehabilitacja Szczecin Prawobrzeże

Z pomocy rehabilitanta możesz skorzystać nie tylko w przypadku doznania urazu lub po przebytym zabiegu ortopedycznym. Możesz to zrobić również wtedy, gdy chcesz zadbać o swój narząd ruchu, poprawić mobilność i ułożyć plan treningowy dostosowany do twoich możliwości i celów, jakie sobie wyznaczysz.

Umów się konsultację, by dowiedzieć się, jak specjalista ten może ci pomóc i jak możesz jego wiedza może ci pomóc w bezpiecznym uprawianiu wybranych dyscyplin sportowych.


2. Niezdrowa dieta

Ta zaś stosowana przez lata może skutkować odkładaniem się tkanki tłuszczowej i przybieraniem na wadze. Złe nawyki żywieniowe są również, obok siedzącego trybu życia, tym, co szkodzi stawom. Im jesteś cięższy, tym bardziej je obciążasz. Mowa tu przede wszystkim o kolanach, biodrach i kręgosłupie. Nawyk spożywania niezdrowej, mocno przetworzonej żywności ze znikomą zawartością składników odżywczych, nie sprzyja zdrowiu stawów, a otyłość przyspiesza ich zużycie. Stany zapalne w organizmie nasilają między innymi:

  • tłuszcze trans i nasycone,
  • cukry proste,
  • nadmiar kwasów omega-6.

3. Szpilki i źle dopasowane obuwie

Choć pomagają poczuć się bardziej kobieco, to noszenie zbyt często butów na wysokim obcasie może skutkować zmianami nie tylko w obrębie stopy, ale też źle wpływać na zdrowe kolan. Również źle dopasowane obuwie o twardej, niewyprofilowanej podeszwie, które nie zapewnia odpowiedniej amortyzacji i nie wspiera naturalnego łuku w stopie, może szkodzić stawom.

Kobieta masuje staw skokowy po zdjęciu szpilek

4. Błędy podczas uprawiania sportu

Każdy trening, niezależnie od tego, ile masz czasu, powinien zaczynać się rozgrzewką i kończyć rozciąganiem. Bez tego nie tylko nie osiągniesz wyznaczonych celów sportowych, ale też zwiększysz ryzyko urazów i zaszkodzisz swoim stawom. Nierozgrzane, spięte i wystawione na duże obciążenia, narażone są na mikrouszkodzenia i zbyt szybkie zużycie chrząstki stawowej. Bez tej zaś stawy nie są w stanie spełniać swojej funkcji.

5. Stresujący styl życia

Kortyzol w nadmiarze negatywnie wpływa na wszystkie komórki w ciele, w tym na twoje stawy. Napięte mięśnie nie są w stanie w pełnie przyjmować na siebie obciążeń, na czym cierpią twoje stawy. Jeśli żyjesz w przewlekłym stresie i nie znajdujesz czasu na regularny odpoczynek, nic dziwnego, że coraz częściej odczuwasz ból w stawach, a twoja ruchomość jest coraz bardziej ograniczona. Zwróć uwagę na swoje ramiona, szyję i inne części, jak bardzo są spięte. Zwłaszcza po stresującym dniu. Jeśli nie stosujesz codziennie technik relaksacyjnych i zaniedbujesz odpoczynek, z czasem problemy związane ze stawami mogą się pogłębiać.

6. Lekceważenie sygnałów płynących z ciała

Twoje ciało jest bardzo mądre i jeśli zachodzi taka potrzeba, wysyła sygnały ostrzegawcze, które powinny cię skłonić do zmiany postępowania. Jeśli żyjesz w pośpiechu i nie zwracasz uwagi na coraz częstsze dolegliwości, a do tego regularnie przeciążasz swoje ciało, w końcu może ono odmówić posłuszeństwa. Również, gdy chodzi o ból stawów, który utrzymuje się od dłuższego czasu i nie ustępuje nawet po dłuższym odpoczynku. To znak, że zmiany w stawach mogą być poważne i wymagają interwencji medycznej.

Przeczytaj także:


Jak dbać o stawy – co robić i czego unikać, by służyły ci przez lata

Bez nich nie masz co marzyć o jakiejkolwiek aktywności, dlatego dowiedz się, jak dbać o stawy i wprowadź tę wiedzę w życie. Zacznij jeszcze dziś.


7. Powtarzalne ruchy i przeciążenia

Im bardziej powtarzalny charakter ma twoja praca lub zajęcia, na które przeznaczasz codziennie swój czas, tym większe ryzyko zaszkodzenia swoim stawom. I choć wydawać by się mogło, że przecież nie dochodzi tu do wielkich obciążeń, bo nie podnosisz dużych ciężarów, to skumulowane te samy ruchy wykonywane przez wiele godzin i to bez dłuższych przerw, mogą ostatecznie prowadzić do przeciążeń i mikrourazów stawów.

8. Palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu

To dwa nałogi, z którymi trudno się rozstać i które jednocześnie bardzo szkodzą twojemu zdrowiu. Są również tym, co szkodzi stawom przez zaburzanie krążenia krwi i opóźnianie regeneracji tkanek, z których składają się twoje stawy. Nikotyna i spożywany w nadmiarze alkohol działają też prozapalnie, co dodatkowo zwiększa ryzyko zmian chorobowych tych części narządu ruchu.

9. Nieświadome przyjmowanie złej postawy ciała

Mowa tu zarówno o tej siedzącej, jak i stojącej. Nawyk ten łączy się z siedzącym trybem życia, o którym mowa była na początku. Gdy spędzasz długie godziny przy biurku lub na kanapie, czy też w samochodzie za kierownicą, przestajesz kontrolować ułożenie ciała. To zaś sprzyja przeciążeniom i wzrostem napięcia w układzie ruchu. Do tego dochodzi nierównomierne obciążanie stawów i brak przerw na które ćwiczenia, co może skutkować bólem i rozwojem zmian zwyrodnieniowych.

Kobieta trzyma się za bolące plecy - co szkodzi stawom

10. Brak regularnego odpoczynku i czasu na regenerację

Tym, co szkodzi stawom, jest brak dobrze zaplanowanego czasu na regenerację po dużym wysiłku, w tym po treningu. To właśnie wtedy zachodzą w twoim ciele procesy naprawcze i zwiększanie masy mięśniowej, co zwiększa siłę i wydajność podczas kolejnych treningów. Zdrowiu nie sprzyja też zarywanie nocy i coraz częstsze ograniczone ilości przespanych godzin.

Nie musisz eliminować od razu wszystkich nawyków, które uświadomiłeś sobie po zapoznaniu się z powyższą listą. Zacznij od jednego, a potem zajmuj się kolejnymi. Jeśli jednak okaże się, że stawy wciąż ci dokuczają, a do tego masz coraz większe problemy z poruszaniem się, umów się na konsultację do ortopedy. Im wcześniej to zrobisz, tym większa szansa na zdiagnozowanie choroby we wczesnym stadium jej rozwoju.

Źródło:

www.hellozdrowie.pl

wylecz.to/diety/ktore-produkty-spozywcze-najbardziej-szkodza-stawom/

To top