Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego — przyczyny i sposoby leczenia

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego — przyczyny i sposoby leczenia

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego nigdy nie pozostaje niezauważone. Objawy są bowiem tak dokuczliwe, że najlepiej, jeśli jak najszybciej poprosisz o wsparcie medyczne. I choć nie jest to dolegliwość, która wymaga interwencji chirurgicznej, to z pewnością przyda ci się pomoc wyspecjalizowanego fizjoterapeuty. Dzięki temu nie tylko skutecznie uwolnisz się od bólu i ograniczenia ruchomości w stawie krzyżowo-biodrowym, ale też proces terapeutyczny będzie znacznie krótszy.

Co warto wiedzieć o zablokowaniu stawu krzyżowo-biodrowego? Jak możesz go rozpoznać i co może do niego doprowadzić?

Staw krzyżowo-biodrowy — co warto o nim wiedzieć

Staw krzyżowo-biodrowy, który łączy kość biodrową i krzyżową, jest stawem o niewielkiej ruchomości, co wynika ze wzmocnień w postaci silnego aparatu więzadłowego złożonego z więzadła:

  • krzyżowo-biodrowego międzykostnego i brzusznego,
  • biodrowo-krzyżowego grzbietowego.

Oprócz torebki stawowej, staw krzyżowo-biodrowy pośrednio wzmacniany jest też przez więzadła:

  • biodrowo-lędźwiowe,
  • krzyżowo-guzowe,
  • krzyżowo-kolcowe.

Głównym zadaniem, jakie każdego dnia stoi przed stawem krzyżowo-biodrowym, jest utrzymanie górnej części twojego ciała, a także amortyzacja i korekta ruchów miednicy oraz kręgosłupa. Pomimo niewielkiej ruchomości, trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez prawidłowo działającego stawu krzyżowo-biodrowego.

Kobieta trzyma się za bolące lędźwie

Jak rozpoznać zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego?

Główny objawem zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego jest charakterystyczny ból. Zwykle jest ostry i kłujący, choć bywa też tępy. Może się on pojawiać zarówno w okolicy samego stawu, jak i promieniować do innych części twojego ciała.
Gdy chodzi o sam staw, możesz doświadczyć bólu:

  • jednostronnego nad stawem,
  • pośladka po stronie, gdzie doszło do zablokowania stawu,
  • w okolicy lędźwiowej grzbietu.

Kiedy ból promieniuje, odczuwany może być w okolicy pachwiny, jąder (u mężczyzn), nogi oraz więzadeł miednicy.
Dolegliwości bólowe zwykle nasilają się po nocnym odpoczynku, gdy ciało nie jest jeszcze rozruszane. Może ci wówczas towarzyszyć w trakcie ubierania się w pozycji stojącej. W ciągu dnia zwykle pojawia się, gdy chodzisz po schodach, zbyt długo stoisz lub spędzasz wiele godzin za kierownicą. W celu zmniejszenia tych dolegliwości warto zmieniać pozycję i obciążać stronę, w której nie doszło do zablokowania.

Bólowi może towarzyszyć zmniejszenie ruchomości kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i wybranych stawów. Pojawia się też sztywność obręczy miedniczej.

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego nie zawsze objawia się bólem. Zdarza się, o czym warto wiedzieć, że zamiast niego możesz odczuwać dyskomfort i sztywność w okolicy zablokowanego stawu.

Kiedy może dojść do zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego?

Do zablokowania może dojść między innymi z powodu szybkiego wymachu nogi lub przy skręcie tułowia z rotacją. Ryzyko jest tym większe, im mniejsza jest twoja codzienna aktywność fizyczna.
Jeśli w ogóle nie ćwiczysz lub robisz to sporadycznie, osłabiasz mięśnie stabilizujące. Tym samym sprawiasz, że staw biodrowo-krzyżowy ma skłonność do niewłaściwego ustawiania się. Jeśli w takim stanie osłabienia mięśni zamyślisz się i po zmroku nie zauważysz na przykład brakujące płytki w chodniku lub na klatce zgaśnie ci światło i okaże się, że został ci jeszcze jeden schodek do pokonania, wówczas może dojść do zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego. Spowodowane to będzie bezwładnym przeniesieniem całego ciężaru na jedną tylko nogę, co doprowadzi do przesunięcia kości tworzących ten staw.

Oprócz braku aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego może być skutkiem zbytniego obciążenia jednej partii mięśni w trakcie treningu.
Do innych przyczyn należą wady postawy, nieprawidłowy sposób siedzenia, czy też ograniczenie ruchomości w stawie biodrowo-krzyżowym, spowodowane przykurczem lub zwiększonym napięciem.

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego — jak skutecznie przywrócić jego prawidłową pracę

W przypadku zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego zwykle wystarczające okazuje się leczenie zachowawcze. Bardzo dobre efekty przynosi zarówno wsparcie wyspecjalizowanego fizjoterapeuty, jak i wykonywanie zleconych ćwiczeń w domu.

Fizjoterapia może przybrać postać:

  • masażu funkcyjnego mięśnia gruszkowatego,
  • masażu poprzeczny więzadła krzyżowo-biodrowego,
  • mobilizacji,
  • manipulacji,
  • kinesiology taping,
  • suchego igłowania,
  • ślizgów stawowych.

Indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń na odblokowanie stawu krzyżowo-biodrowego ma na celu wzmocnienie osłabionych mięśni i rozciągnięcie tych, w których doszło do przykurczu.
Niezbędna w powrocie do pełnej sprawności i uwolnieniu od bólu jest też zmiana codziennych nawyków, które mogły przyczynić się do zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego. Dlatego zwróć uwagę na zajmowaną pozycję w trakcie siedzenia, ilość codziennej aktywności fizycznej oraz dietę, która również może przyczyniać się do osłabienia stawów, ścięgien i mięśni.

Jeśli doświadczasz obecnie bólu w stawie biodrowo-krzyżowym, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty. Dzięki temu będziesz od razu mógł wdrożyć dobrze przygotowane i dostosowane do twoich potrzeb ćwiczenia wzmacniające. To one w połączeniu z wybranymi działaniami fizjoterapeuty pomogą w przywróceniu równowagi mięśniowej i odblokowaniu stawu krzyżowo-biodrowego.

Źródło i inspiracja:

fizjoterapeuty.pl

To top