Wpływ rehabilitacji na rekonwalescencję po operacji kręgosłupa

Wpływ rehabilitacji na rekonwalescencję po operacji kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa i dobrze zaplanowana rekonwalescencja to kluczowe obok zabiegu operacyjnego elementy, bez których trudno wyobrazić sobie powrót do pełnej sprawności. Choć wydawać by się mogło, że w przypadku tak ważnej części ciała, jaką jest kręgosłup, należy zachować największą ostrożność po zabiegu, to leżenie w łóżku jest najgorszym, co mógłbyś w takiej sytuacji zrobić. Dobrze przeprowadzona operacja kręgosłupa wystarczająco stabilizuje twój kręgosłup, byś mógł już pierwszego dnia po spionizowaniu rozpocząć rehabilitację pod okiem specjalisty w tej dziedzinie.

Co jest istotne w rehabilitacji po operacji kręgosłupa i jakie korzyści niesie ona dla twojego zdrowia?

Wiedza, doświadczenie i wyczucie fizjoterapeuty — jak przekłada się na rehabilitację po operacji kręgosłupa

Operacja kręgosłupa nie zawsze jest skomplikowana, a zakres działań naprawczych duży. Mimo to ta część ciała zawsze musi być traktowana ze szczególną ostrożnością. Dlatego ani lekarz, ani rehabilitant nie mogą sobie pozwolić na błąd wynikający z braku wiedzy, czy doświadczenia. Zaufanie, jakim są obdarzani przez pacjentów, zawsze powinno się przekładać na wysoką jakość świadczonej pomocy. Co wchodzi w jej skład i z jakich etapów się składa?

Stopniowanie

Niezależnie od stopnia inwazyjności zabiegu operacyjnego, rehabilitacja kręgosłupa musi być przede wszystkim bezpieczna. Dlatego rehabilitant zawsze zaczyna od działań o bardzo niskim poziomie intensywności. Dopiero z czasem ją zwiększa, ale bez pośpiechu, dostosowując metody, techniki i ćwiczenia do aktualnego stanu pacjenta. Na początku głównym celem jest zmniejszenie, a następnie uwolnienie od bólu.

Dobór metod i ćwiczeń bez bólu

W tym celu rehabilitant może wykorzystać masaże i terapie manualne ukierunkowane na wzmocnienie i rozciągnięcie mięśnie wokół kręgosłupa. To od ich kondycji w dużej mierze zależy stabilność kręgosłupa i wolność od różnego rodzaju dolegliwości. Im mięśnie te są mocniejsze, tym lepiej przed przeciążeniem chroniony jest kręgosłup.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych problemów z narządem ruchu, tak też przy rehabilitacji kręgosłupa po operacji fizjoterapeuta dobierze ćwiczenia do twoich potrzeb. Ich celem jest zwiększenie ruchomości kręgosłupa oraz wzmocnienie i rozluźnienie przykurczonych partii mięśni odpowiedzialnych za jego stabilizację.

Nie ma tu mowy o zajęciach grupowych i zawsze jest to praca jeden na jeden. Istotne jest, abyś wykonywał ćwiczenia w zakresie bezbólowym. Drugim ważnym warunkiem ich skutecznego oddziaływania na rekonwalescencję kręgosłupa jest poprawna technika wykonywania i bezpieczeństwo.

Edukacja pacjenta

Oprócz dobrze dobranych ćwiczeń bardzo ważna jest edukacja, którą otrzymasz w trakcie rehabilitacji. Dotyczy ona działań, które będą przedłużeniem twojej aktywności z sali, gdzie ćwiczysz pod okiem rehabilitanta. Równie ważne są bowiem ćwiczenia, które możesz i jednocześnie powinieneś wykonywać samodzielnie w domu. Zmniejszy to częstotliwość spotkań i sprawi, że staniesz się bardziej samodzielny i niezależny w procesie rehabilitacji.

Dzięki temu twoja rekonwalescencja będzie skuteczniejsza i tym samym tak kompleksowe działania przyspieszą twój powrót do pełnej sprawności. Do chwili, gdy rehabilitant uzna to za właściwe, raz na jakiś czas powinieneś zgłaszać się do kontroli postępów i poprawności wykonywanych ćwiczeń.

Masaż pleców

Rehabilitacja kręgosłupa – techniki rehabilitacyjne

Rehabilitacja kręgosłupa, a w jej ramach techniki rehabilitacyjne, zawsze dostosowywane są do rodzaju zabiegu i jego rozległości oraz twojego wieku i ogólnego stanu zdrowia. Zawsze zajmuje się tym doświadczony rehabilitant, czasem w porozumieniu z lekarzem operującym, co pozytywne wpływa na skuteczność terapii.

Z wachlarza możliwości może wybrać:

  • pinoterapię, której celem jest pobudzenie do samoregeneracji,
  • masaże lecznicze,
  • falę uderzeniową,
  • EMS, czyli terapię prądem,
  • akupunkturę,
  • suche igłowanie,
  • bańki chińskie.

Jakie korzyści niesie ze sobą rehabilitacja kręgosłupa po zabiegu operacyjnym?

Dobrze przeprowadzona rehabilitacja kręgosłupa niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko uwalnia od bólu i wspiera procesy regeneracyjne w organizmie, ale też wzmacnia uszkodzone w trakcie zabiegu tkanki i struktury. Mniejsze jest też ryzyko zrostów, lepsze działanie układu krążenia oraz szybsza mobilizacja blizn. To wszystko skutecznie przyspieszy twój powrót do zdrowia i pełnej sprawności.
Jeśli chcesz, by korzyści płynące z rehabilitacji były jak największe, powinieneś ściśle stosować się do zaleceń lekarza operującego i rehabilitanta. Dotyczą one między innymi:

  • sposobu siedzenia (i czasu, kiedy w ogóle tę pozycję możesz zacząć przyjmować),
  • technik:
    • wstawania z pozycji siedzącej,
    • schylania się,
    • podnoszenia przedmiotów z ziemi,
  • najlepszej pozycji do spania,
  • dopuszczalnej aktywności fizycznej,
  • jazdy samochodem.

To właśnie obustronne zaangażowanie w działania mające na celu twoje zdrowienie może ci zapewnić najlepsze rezultaty, które staną się twoim udziałem po przebytym zabiegu.
Rehabilitacja kręgosłupa będąca ważną częścią okresu rekonwalescencji po zabiegu to bardzo ważny element procesu zdrowienia. Dlatego nie powinieneś jej lekceważyć, tylko jak najlepiej wykorzystać oferowaną pomoc w formie wiedzy, zabiegów i indywidualnie dobranych ćwiczeń. To wszystko pozostanie z tobą już na zawsze i wybrane elementy rehabilitacji będziesz mógł wykorzystać w ramach działań profilaktycznych. To zaś pozwoli ci jeszcze lepiej zadbać o swój kręgosłup i tym samym zmniejszyć ryzyko kolejnych urazów oraz schorzeń tej ważnej części twojego ciała.

To top