Urazy zimą przytrafiają się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Sprzyja im szczególnie okres ferii zimowych, kiedy to wiele osób ma jedyną okazję, by spędzić więcej czasu na uprawianiu ulubionych dyscyplin sportowych. I jak najbardziej jest to korzystne dla kondycji fizycznej oraz psychicznej. Ważne jednak, by zachować przy tym maksimum ostrożności i dobrze się do takiego czasu przygotować. W innym przypadku narazisz się na spore ryzyko kontuzji, co nie tylko zepsuje ci resztę odpoczynku, ale też wyłączy cię z aktywnego życia zawodowego i osobistego.
Oto urazy, do których dochodzi szczególnie często w okresie zimowym, zarówno w trakcie uprawiania sportu, jak i podczas zwykłego spaceru.
Najczęstsze urazy zimą
To, że pewne urazy zimą występują częściej, nie znaczy, że muszą przytrafić się również tobie. Im większą jednak będziesz miał świadomość i wiedzę, do czego może dojść w określonych sytuacjach, tym bardziej będziesz ostrożny. Tym samym zmniejszysz ryzyko kontuzji i unikniesz żmudnego procesu leczenia oraz rehabilitacji. Pamiętaj o tym, gdy wyjedziesz na zimowe ferie z rodziną lub wyjdziesz po zakupy w śnieżny, zimowy dzień.
Złamania
Do tego typu uszkodzeń ciała najczęściej dochodzi na śliskiej powierzchni, których zimą nie brakuje również w mieście. Poza tym złamania należą od częstych urazów, które mają miejsce na stokach narciarskich oraz lodowiskach. Najbardziej na złamania narażone są ręce, w tym nadgarstki, gdy nagle stracisz równowagę i odruchowo podeprzesz się wyprostowaną ręką, by zamortyzować upadek. Zdarza się to między innymi w trakcie jazdy na snowboardzie, ale może też dotknąć osoby uprawiające inne sporty zimowe.
Grupą, która szczególnie narażona jest na złamania w okresie zimowym, są seniorzy. Przyczyną jest nie tylko mniejsza ruchomość, chwilowe zawroty głowy czy słaba mobilność, ale też osteoporoza, która bardzo osłabia kości. Do przerwania ciągłości kości może dojść nawet przy upadku z niewielkiej wysokości, choćby podczas wysiadania z samochodu na śliski chodnik.
Przeczytaj także: Złamanie nadgarstka – rodzaje i najczęstsze objawy
Zwichnięcia
Zwichnięcia to mniej groźny uraz, ale równie bolesny i komplikujący codzienne życie. Możesz go doznać w trakcie jazdy na nartach, snowboardzie i łyżwach, a nawet podczas zwykłego spaceru. Zerwanie torebki stawowej powoduje silny ból, któremu towarzyszy opuchlizna i siniak. Ograniczenie ruchomości to dodatkowy skutek, który wyłączy cię z codziennych aktywności sportowych i domowych.
Pomimo tego, że nie doszło do złamania, nie lekceważ zwichnięcia. Zgłoś się do lekarza, który zleci wykonanie zdjęć rentgenowskich i dokładnie oceni stan twojego stawu, by móc zastosować odpowiednie leczenie i złagodzić objawy bólowe.
Skręcenia
Na tego typu urazy zimą szczególnie narażona jest usztywniona w bucie stopa. Dotyczy to zarówno narciarzy i snowboardzistów, jak i łyżwiarzy. Chwila nieuwagi może się skończyć zarówno skręceniem kolana, jak i kostki w stopie. Ból, obrzęk i siniak to najczęstsze objawy, które pojawiają się najszybciej i wymagają zaopatrzenia. Zwykle wystarczy zimny okład, użycie środka zmniejszającego opuchliznę oraz usztywnienie uszkodzonej kończyny. Gdyby się jednak okazało, że objawy nie ustępują, zgłoś się do lekarza. Sprawdzi on, czy nie doszło do poważniejszych uszkodzeń, w tym do złamania.
Stłuczenia
To chyba najczęstsze urazy zimą. Doznają ich osoby w różnym wieku, gdy dojdzie do niegroźnego upadku na twardą powierzchnię. Ból jest przy tym mniejszy i nie dochodzi do przerwania ciągłości kości oraz skóry. Gdy upadasz, uszkadzasz tkanki, które znajdują się pod skórą, stąd obrzęk i siniak w miejscu uderzenia. Możesz też zauważyć, że okolica urazu zrobiła się nieco cieplejsza i bardziej wrażliwa na dotyk.
Z tego typu urazem nie musisz się zgłaszać do lekarza. Wystarczy, że schłodzisz miejsce stłuczenia, a zasinione miejsce posmarujesz preparatem, który przyspiesza gojenie i zmniejsza bolesność.
Wstrząs mózgu
Do upadków, w których trakcie ma miejsce uderzenie głową o podłoże lub na przykład w drzewo, może dojść na stoku narciarskim lub saneczkowym. Tego typu urazy mogą okazać się bardzo groźne, a jednym z najłagodniejszych, choć nie błahych skutków bywa wstrząs mózgu. Towarzyszy mu dezorientacja, ból głowy, nudności połączone z wymiotami oraz zaburzenia pamięci i widzenia. Po każdym takim wypadku powinieneś zgłosić się do lekarza, by ten dokładnie zbadał, jak poważnego urazu doznałeś.
Pęknięcie lub złamanie żeber
Na stoku narciarskim może dojść zarówno do zderzenia, jak i upadku z dużą siłą na prawą lub lewą stronę ciała. Tego typu zdarzenie może skutkować pęknięciem lub złamaniem żeber, co objawia się bólem w tej okolicy i wymaga interwencji lekarskiej. Dodatkowo żebro może uszkodzić płuca, co objawi się nasileniem dolegliwości bólowych przy oddychaniu.
Urazy zimą — jak im zapobiegać?
Już sama wiedza na temat możliwych urazów może ci pomóc zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. To jednak nie wszystko. Podobnie jak przed każdym treningiem, tak też przed aktywnością na stoku lub lodowisku powinieneś zadbać o dobrą rozgrzewkę całego ciała. Szczególną uwagę zwróć na te partie, które będziesz mocniej angażował w trakcie uprawiania sportów zimowych. Im lepsze przygotowanie fizyczne, tym większa elastyczność, siła i wytrzymałość stawów oraz mięśni. Za każdym razem sprawdzaj też stan techniczny sprzętu, z którego będziesz korzystać. Głowę chroń pod kaskiem, a kolana i łokcie ochraniaczami.
Poza tym na bezpieczeństwo w trakcie zimowych aktywności wpływa twój styl życia, który prowadzisz przez cały rok. W jego skład wchodzi zdrowa i wartościowa dieta, regeneracja, odpowiednio długi sen nocny i regularne ćwiczenia zarówno w domu, jak i poza nim.