Słyszalne, a nawet wyczuwalne dotykiem przeskakiwanie w biodrze podczas ruchu jest z reguły niebolesnym, ale nieprzyjemnym odczuciem. Jakie są przyczyny przeskakującego biodra?
Czym jest trzaskające biodro?
Przeskakujące biodro, nazywane także inaczej trzaskającym, wbrew pozorom nie jest związane z nieprawidłowym przemieszczaniem się głowy kości udowej w panewce stawowej. Właśnie dlatego jest to nazywane objawem pozastawowym. Uczucie przeskakiwania wynika z przesuwania się napiętego mięśnia lub ścięgna po wystających elementach kości udowej. Dokładniej rzecz ujmując, kolizja tkanek miękkich z elementami kostnymi może dotyczyć takich struktur, jak:
– pasmo biodrowo-piszczelowe z krętarzem większym kości udowej,
– ścięgno mięśnia biodrowo-piszczelowego z głową kości udowej lub wyniosłością biodrowo-łonową.
Ten charakterystyczny dźwięk pojawia się najczęściej w sytuacjach odwodzenia kończyny dolnej do boku lub jej przywodzenia podczas zgięcia w biodrze. Zespół trzaskającego biodra może występować zarówno podczas zginania, jak i prostowania kończyny. Jakie są przyczyny trzaskającego biodra?
Przyczyny przeskakującego biodra
Do najczęstszych przyczyn przeskakującego biodra należy:
– uraz lub przeciążenie stawu biodrowego, najczęściej związane ze sportami, takimi jak bieganie (zwłaszcza długodystansowe) lub taniec,
– wrodzone lub nabyte wady postawy (m.in. skrzywione kolana, przodopochylenie miednicy, przykurcz zgięciowy stawu biodrowego),
– choroby zwyrodnieniowe stawów,
– stany zapalne ścięgien,
– asymetria kończyn dolnych,
– przebyte operacje kończyny dolnej,
– siedzący tryb życia.
Za występowanie zespołu przeskakującego biodra odpowiada brak zrównoważonej siły mięśniowej podczas poruszania stawem biodrowym. To z kolei wiąże się z wykształceniem niewłaściwej biomechaniki ruchowej, co może prowadzić m.in. do zbytniego napięcia pasma biodrowo-piszczelowego. Objawy, które towarzyszą tej dolegliwości w stawie biodrowym to tarcie
- przeskakiwanie,
- słyszalne strzelanie,
- ból,
- dyskomfort.
Nadmierne wymuszanie przeskakiwania stawu biodrowego może skutkować powstaniem stanu zapalnego, który przejawia się dolegliwościami bólowymi i może utrudniać poruszanie się.
Leczenie przeskakującego biodra
Jest to powszechne schorzenie i chociaż w większości przypadków nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe, to nie należy go lekceważyć. Chociaż przyczyny przeskakującego biodra mogą być różne, to z reguły leczenie jest podobne i ma na celu zmniejszenie napięcia tkanek w obrębie stawu biodrowego. Jednym z pierwszych etapów jest korekcja postawy ciała. Przyjmowanie prawidłowej pozycji pozwoli zmniejszyć nieprawidłowe obciążenie stawu biodrowego. Z kolei zwiększone napięcie tkanek można zredukować, stosując zabiegi rehabilitacyjne, jak:
– pole magnetyczne,
– laser,
– ultradźwięki,
– krioterapia.
Jeśli metody zachowawcze nie przyniosą pożądanych efektów, a objawy przeskakującego biodra nie ustąpią – lekarz może zaproponować leczenie chirurgiczne. Nawet jeśli początkowo przeskakiwaniu biodra nie towarzyszą dolegliwości bólowe, nie powinniśmy lekceważyć tego zjawiska.