Odciski na stopach to problem zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej. Nie tylko bowiem źle wpływają na wygląd stopy i powodują dyskomfort oraz ból w trakcie chodzenia. Mogą też wskazywać na dużo poważniejsze problemy, z którymi warto zgłosić się do specjalisty stóp.
Czym są odciski na stopach? Dlaczego powstają? Jak możesz im skutecznie zapobiegać?
Oto najważniejsze informacje na ich temat, które pomogą ci zmniejszyć ryzyko pojawienia się odcisków na stopach.
Czym są odciski na stopach?
Odciski na stopach to zmiana, na której temat warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę. Wynika to z faktu, iż nie zawsze jest to tylko problem natury estetycznej. Może bowiem wskazywać na poważniejszy problem, o czym będzie jeszcze mowa w dalszej części artykułu.
Sam odcisk to miejscowe, okrągłe i wybrzuszone zgrubienia na skórze stopy. Gdybyś miał możliwość przyjrzeć mu się dokładniej, dostrzegłbyś zagęszczone włókna kolagenowe i spłaszczone komórki rogowe będące wynikiem przyspieszonego procesu dojrzewania. Cykliczne wgniatanie komórek skutkuje powstaniem zwartego czopa rogowego. To pewnego rodzaju reakcja obronna twojej skóry na długotrwały ucisk w jednym miejscu na stopie.
Odciski na stopach bardzo często powodują ból w trakcie chodzenia. W ich obrębie może też pojawić się zaczerwienienie i pęcherze. Choć zwykle tworzą się na podeszwach stóp, to dotykają też bocznych części palców oraz grzbietów stawowych. Możesz je też zauważyć w wałach paznokciowych, powierzchniach stycznych i pod płytką paznokciową. Wielkość pojedynczego odcisku na stopie może mieścić się w przedziale między 1 mm, a 2 centymetrami i zwykle przybiera on kształt okrągły, klinowy lub owalny.
Rodzaje odcisków na stopach
Okazuje się, że odcisk odciskowi nierówny. Gdy zgłosisz się do specjalisty stóp, może się okazać, że masz jeden z kilku rodzajów. Lekarz może zdiagnozować u ciebie:
- odciski twarde,
- odciski miękkie,
- odciski nerwowo-włókniste,
- odciski mnogie,
- odciski nerwowo-naczyniowe,
- odciski kapilarne,
- odciski naczyniowe,
- odciski włókniste,
- odciski brodawkowe,
- odciski prosowate.
Jak odróżnić odciski na stopach od modzeli?
Nierzadko odciski na stopie mylone są z modzelami, a niektórzy twierdzą, że są tym samy, tylko że różnie są nazywane. Wynika to z faktu, iż na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Jednak jest coś, co je różni. Modzele nie posiadają korzenia naciskającego na zakończenia nerwowe, przez co nie powodują bólu przy nacisku i tak dużego dyskomfortu przy chodzeniu, jak ma to miejsce w przypadku odcisków. Powstają jako efekt zbyt szybkiego namnażania się komórek skóry, gromadzenia się naskórka i jego rogowacenia w wybranym miejscu. Natomiast odcisk jest wynikiem długotrwałego nacisku, skupionego w jednym obszarze stopy i wywołuje ból w chwili nacisku.
Jakie mogą być przyczyny odcisków na stopach?
Głównym powodem powstania odcisku na stopie jest skoncentrowany, długotrwały nacisk, tarcie lub ucisk w wybranym jej miejscu. Działanie to musi być częste i powtarzalne, ponieważ odciski na stopie nie powstają z dnia na dzień.
Czynnikami, które mogą do nich doprowadzić, są:
- źle dobrane obuwie — może być zbyt ciasne lub za luźne, co skutkuje ściskiem lub tarciem wybranych partii stopy,
- wysokie obcasy — ułożenie stopy w szpilkach nie należy do komfortowych i naturalnych, przez co nieproporcjonalnie duże ciśnienie wywierane jest na przednią część stopy; gdy do tego dojdą ciasne noski, z czasem może to skutkować pojawieniem się odcisków,
- powtarzające się czynności z użyciem stóp — mowa o aktywnościach, które wymagają wielogodzinnego stania, chodzenia oraz biegania,
- deformacje stopy — odciskom sprzyjają haluksy, płaskostopie oraz paluch koślawy, gdzie dochodzi do zwiększenia nacisku na miejscowe obszary najczęściej przez źle dobrane obuwie lub buty na wysokim obcasie z wąskimi noskami.
Zdarza się jednak, że odciski na stopach mogą się też pojawić z innego, mniej oczywistego powodu. Do tego rodzaju przyczyn należą:
- wady postawy,
- nieprawidłowy chód,
- niewłaściwe ustawienie stopy,
- nierównomierne obciążenie stopy podczas chodzenia.
Dlatego, zanim zdecydujesz się na usuwanie odcisków na stopach domowymi sposobami, wcześniej rozważ wizytę u specjalisty stóp. Dzięki temu dowiesz się, co jest prawdziwą przyczyną tej zmiany i tym samym zastosujesz skuteczną formę leczenia. W innym przypadku narażony będziesz na nawroty i konieczność usuwania kolejnych odcisków. To zaś, jak się domyślasz, wciąż nie da ci gwarancji, że sytuacja więcej się nie powtórzy. Odpowiednie leczenie ortopedyczne może nie tylko pomóc w pozbyciu się odcisków, ale także zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości.
Odciski na stopach — jak możesz im zapobiegać
O tym, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, wie prawie każdy. Jednak wprowadzenie tej prawdy w życie wymaga zarówno pewnego wysiłku, jak i wiedzy na temat profilaktyki danego schorzenia. Podobnie jest w przypadku odcisków na stopach, które nie pojawiają się u każdego człowieka. Co zatem możesz zrobić, by skutecznie im zapobiegać?
Pomyśl o wprowadzeniu pewnych zmian w swoim stylu życia i nowych działań, których celem jest lepsze zadbanie o swoje stopy. Aby odciski na stopach nie stały się twoim udziałem:
- noś dobrze dopasowane obuwie, które nie będzie cię ugniatać, ani ocierać twoich stóp,
- stosuj wkładki ochronne zarówno na podeszwy, jak i na palce, które najbardziej narażone są na odciski,
- regularnie (ale nie codziennie) złuszczaj delikatnie martwe komórki skóry na spodzie i bokach stóp,
- nawilżaj stopy specjalnym kremem z zawartością mocznika i gliceryny,
- dobrze osuszaj stopy po kąpieli, zanim włożysz skarpetki lub buty,
- ostrożnie wykonuj pedicure,
- nie zmiękczaj za bardzo naskórka,
- korzystaj z leczenia nieprawidłowości w postaci haluksa, palucha koślawego, czy płaskostopia,
- sprawdź u fizjoterapeuty, czy masz prawidłowy wzorzec chodu, który również ma wpływ na powstawanie odcisków na stopach.
Jak widzisz, nie są to działania, które wymagają wielkiego wysiłku, umiejętności czy dużej ilości czasu. Warto z pielęgnacji stóp uczynić swój nowy nawyk. Dzięki temu nie tylko nie pojawią się na nich odciski, ale też twoje stopy będą wyglądać na zadbane i zdrowe.