Najczęstsze urazy stopy - Novum Ortopedia

Najczęstsze urazy stopy

Najczęstsze urazy stopy

Urazy stopy wbrew temu, co w pierwszej chwili może ci się wydawać, nie są domeną jedynie osób aktywnych fizycznie, w tym biegaczy. Choć sama w sobie niewielka, to właśnie ta część twojego ciała należy do najczęściej używanych. Tym samym nieustannie wystawiona jest na różnego rodzaju obciążenia, a do tego nierzadko musi znosić dyskomfort spowodowany źle dopasowanym obuwiem.
Niezależnie więc, czy prowadzisz aktywny tryb życia, czy też większość czasu w ciągu dnia spędzasz w pozycji siedzącej, sprawdź, kiedy i do jakich urazów może dojść w obrębie twoich stóp.

Mechaniczne, zapalne i spowodowane niestabilnością, najczęstsze urazy stopy

W leczeniu jednych wystarczą metody zachowawcze, w tym odpoczynek i domowe sposoby, inne wymagają interwencji chirurgicznej połączonej z rehabilitacją pod okiem specjalisty. Niezależnie, jak poważnego urazu stopy doznasz, nie lekceważ objawów. Zwłaszcza tych, które nie tylko nie ustępują, ale też nasilają się w miarę upływu czasu.

Gdy chodzi o urazy stopy, są trzy główne rodzaje, gdy chodzi o ich przyczynę, o których warto wiedzieć. Dzięki ich znajomości będziesz bardziej uważny w sytuacjach, które zwykle sprzyjają wystąpieniu kontuzji tej części ciała.

Mechaniczne urazy stopy

To uszkodzenia, do których dochodzi dość często i na które narażony jest praktycznie każdy, kto ma sprawne nogi.

Ból stopy nasilający się przy poruszaniu palcami, obrzęk, zasinienie palców to tylko niektóre z objawów, które towarzyszą złamaniu kości. Urazy stopy mogą obejmować kości śródstopia, palców i pięty oraz kości nasady goleni. Każdy z nich bardzo utrudnia poruszanie się i codzienną aktywność.

Złamania w obrębie stopy

Tego rodzaju urazy stopy mogą dotyczyć różnych kości, z których jest zbudowana.

złamanie kości piętowej

Kość piętową możesz złamać po upadku z wysokości, na przykład z drabiny lub w wyniku wypadku komunikacyjnego. W obu przypadkach dochodzi do zmiażdżenia pięty przez ciężar twojego ciała. Możesz przy tym doznać złamania pozastawowego lub śródstawowego, czemu zwykle towarzyszy też uszkodzenie stawu podskokowego.


Rehabilitacja stopy po złamaniu trójkostkowym

Uszkodzenie ścięgna Achillesa Szczecin

Nasilający się podczas chodzenia ból wzdłuż ścięgna, trudności w zgięciu palców stopy ku dołowi, czy też obrzęk w okolicy stawu to objawy, które mogą wskazywać na poważne uszkodzenie ścięgna Achillesa.

Jeśli doznałeś tego rodzaju urazu, umów się na konsultację ortopedyczną. Wczesna diagnoza pozwoli rozpocząć skuteczną formę terapii i przyspieszy powrót do optymalnej sprawności.


Charakterystyczne objawy, które mogą wskazywać na ten uraz stopy to ból, obrzęk, siniak na spodzie stopy i problem z postawieniem oraz obciążeniem uszkodzonej stopy.

złamanie kości skokowej

To kość, która odgrywa ważną rolę w poruszaniu się, dlatego jej złamanie może skutecznie wyłączyć cię na jakiś czas z codziennych i sportowych aktywności. To właśnie wtedy może dojść do urazu, a dokładnie podczas jazdy rowerem lub motorem albo w trakcie uprawiania innych, wybranych dyscyplin sportowych. Niezależnie, w której części kości skokowej dojdzie do złamania, charakterystycznym objawem jest tu ból, obrzęk i problem ze stanięciem na stopie.

złamanie kości śródstopia

Do złamania może dojść, podobnie jak ma to miejsce przy złamaniu kości piętowej, po upadku na stopę, ale nie tylko. Urazu możesz też doznać w wyniku uderzenia stopą o twardą powierzchnię, podczas wypadku komunikacyjnego, uprawiania parkour czy złego ustawienia stopy w trakcie biegu. Zdarza się też, że lekarz zdiagnozuje u ciebie zmęczeniowe złamanie kości śródstopia.
Objawem wskazującym na złamanie jest krwiak, obrzęk, silny ból i ograniczenie ruchomości.

Skrętne urazy stopy

Do skręcenia stopy może dojść w wyniku złego postawienia stopy na nierównym terenie podczas biegania. Przekraczasz w ten sposób naturalną wytrzymałość jej poszczególnych części, czyli więzadeł i torebki stawowej. Zwykle towarzyszy temu ból, ograniczenie ruchomości, obrzęk i stan zapalny.

Biegacz ze skręconą stopą

Bardzo możliwe, że już w dzieciństwie doznałeś innego rodzaju urazu, który potocznie nazywany jest skręceniem kostki. W rzeczywistości to skręcenie stawu skokowego, do którego dochodzi w wyniku nagłego zgięcia stopy do wewnątrz, co może skutkować rozciągnięciem lub częściowym przerwaniem torebki stawowej. Skręcenie kostki możesz rozpoznać po bólu po bocznej stronie kostki, obrzęku, a niekiedy też krwiaku.

Zerwanie ścięgien

W obrębie stopy może też dojść do zerwania ścięgien, w tym ścięgna Achillesa i ścięgien strzałkowych. W pierwszym przypadku niezbędne może się okazać leczenie operacyjne, a do urazu może dojść między innymi podczas uprawiania sportu. Objawy, które na nie wskazują to charakterystyczny trzask oraz towarzyszący mu silny i nagły ból. Chwilę później pojawia się obrzęk, wzrost ciepłoty ciała, krwiak i postępujące ograniczenie ruchomości.

Gdy chodzi o zerwanie ścięgien strzałkowych, to przyczyną mogą być powtarzające się przeciążenia, ostre urazy oraz stany zapalne. Towarzyszy temu ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości oraz odczucie niestabilności stawu skokowego.

Kontuzje stopy — niestabilność i stany zapalne

Oprócz urazów mechanicznych, w obrębie stopy może też dojść do innych uszkodzeń, które skutecznie ograniczą twoją zdolność do poruszania się. Niektóre z nich są następstwem nieleczonych urazów, które ze względu na niewielką szkodliwość, zostały przez ciebie zlekceważone. Tak może być między innymi w sytuacji, gdy skręciłeś kostkę. Jeśli nie zastosujesz odpowiedniej formy terapii, czy to samodzielnie, czy z pomocą specjalisty, może to skutkować przewlekłą niestabilnością stawu skokowego. Do najczęstszych objawów należy obrzęk, ból i większa niż kiedyś skłonność do ponownego skręcenia kostki.

Mężczyzna na bieżni trzyma się za ścięgno Achillesa. Urazy stopy.

Z kolei przeciążenie podczas bardzo dużego wysiłku fizycznego, co nierzadko ma miejsce podczas uprawiania sportu, w tym biegania, może doprowadzić do zapalenia ścięgna Achillesa. Mimo iż z natury swej jest ono bardzo wytrzymałe, to powtarzalność obciążeń może okazać się bardzo szkodliwa. Stan zapalny w obrębie ścięgna zwykle powoduje narastający ból u dołu łydki, połączony z uczuciem rozlewającego się ciepła. Dolegliwości te najczęściej pojawiają się rano oraz po intensywnym treningu.

To nie wszystko. Jeśli regularnie biegasz, twoje stopy mogą być narażone na zapalenie rozcięgna podeszwowego. Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko, nie możesz zapominać o rozgrzewce oraz zbyt często biegać po nierównym terenie. Stopom nie służą też zbyt intensywne treningi, które również mogą skutkować nawarstwiającymi się mikrourazami, co ostatecznie wywołuje stan zapalny.

Urazy stopy to coś, czego nie warto lekceważyć. A najlepszym sposobem, by im zapobiec, jest regularna profilaktyka. Wsłuchuj się w sygnały, jakie wysyła twoje ciało w obrębie stóp i nie próbuj rozbiegać bólu oraz innych dolegliwości, które mogą się pojawić. Po doznaniu poważniejszych urazów oraz w sytuacji, gdy objawy nie ustępują, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy ortopedy lub fizjoterapeuty.

Źródło:

www.mp.pl

my.clevelandclinic.org/health/diseases/peroneal-tendon-tear

www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/zlamanie-kosci-pietowej-objawy-leczenie-rehabilitacja/

To top