Nazwa tego schorzenia może być dla wielu osób bardzo mylna. Zmiany przeciążeniowe oraz zwyrodnieniowe przyczepów ścięgien do kości, czyli łokieć tenisisty, może się rozwinąć nie tylko u tych, którzy regularnie grają w tenisa. Objawy możesz u siebie dostrzec również wtedy, gdy na co dzień prowadzisz siedzący tryb życia. Jak to możliwe?
Oto najważniejsze informacje na temat łokcia tenisisty, jego objawów oraz sposobów skutecznego leczenia.
Łokieć tenisisty — co może być przyczyną
Klasyczny łokieć tenisisty to entezopatia mięśni prostowników nadgarstka. Mówiąc prościej, są to zmiany przeciążeniowe oraz zwyrodnieniowe przyczepów ścięgien do kości. W tym wypadku dotyczą mięśni przyczepiających się do kłykcia bocznego kości ramiennej.
Zmiany te powstają w wyniku nakładających się na siebie mikrourazów, do których możesz doprowadzić na wiele sposobów.
Tak jak wspomnieliśmy na początku, nie tylko tenisiści narażeni są na łokieć tenisisty, ale również osoby, które prowadzą mniej aktywny styl życia.
Powtarzające się na przestrzeni dłuższego czasu, specyficzne ruchy przedramienia i nadgarstka mogą mieć miejsce w trakcie wielogodzinnego skręcania mebli lub pracy na budowie. W takiej sytuacji prostowniki nadgarstka poddawane są długotrwałemu skurczowi i nie mają czasu na regenerację. Problem ten związany jest z lokalnym przeciążeniem struktury.
Łokieć tenisisty może dać o sobie znać również w sytuacji, gdy przez wiele godzin pracujesz przy komputerze. W takiej pozycji twoje nadgarstki są oparte o stół, a dłonie lekko uniesione. I właśnie ta niekorzystna pozycja może wywoływać stan zapalny.
Gdy zaś chodzi o osoby grające w tenisa lub squasha, przyczyną łokcia tenisisty zwykle bywa zła technika gry. Jeśli lubisz tę formę aktywności, zwróć przy najbliższej okazji uwagę, jak wykorzystujesz pracę reszty ciała. Sprawdź, czy zbytnimi ruchami prostowników nadgarstka nie rekompensujesz braku zaangażowania ze strony tułowia, obręczy barkowej oraz nóg. Jeśli ma to miejsce przez dłuższy czas, możesz doprowadzić do pojawienia się entezopatii, czyli zmian przeciążeniowo-zwyrodnieniowych przyczepów ścięgnistych mięśni.
Małe urazy i przeciążenia uszkadzają strukturę włókien kolagenowych ścięgien oraz zaburzają ukrwienie okolicy przyczepu. W miejscach uszkodzeń pojawia się tkanka, która jest znacznie słabsza od tej zdrowej. Odczuwany przez ciebie ból, wynika z drażniącego działania białek towarzyszących procesowi degeneracyjnemu.
Jak możesz rozpoznać łokieć tenisisty?
Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból pojawiający się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Może dokuczać ci zarówno w dzień, jak i w nocy oraz promieniować do przedramienia i nadgarstka.
Często nasila się przy wykonywaniu ruchów ręką lub podczas próby zaciśnięcia dłoni i prostowania łokcia. Sprawia trudności w wykonywaniu czynności życia codziennego, takich jak otwieranie drzwi, czy podnoszenie kubka, nalewanie wody z czajnika oraz zakręcanie słoików. Podczas badania palpacyjnego wyraźnie odczuwana jest tkliwość tkanek oraz obrzęk po bocznej stronie łokcia. Innymi objawami może być poranna sztywność w łokciu oraz osłabienie zajętej ręki.
Jak wygląda leczenie łokcia tenisisty?
Jeśli chcesz skutecznie wyleczyć łokieć tenisisty, musisz dać sobie czas na odpoczynek i tym samym pozwolić na regenerację uszkodzonej tkanki. Jeśli przeciążenia powstają podczas aktywności fizycznej lub pracy zawodowej, pomyśl o ich zmodyfikowaniu lub wprowadzeniu przerw, by uszkodzona tkanka miała warunki do gojenia się.
Łokieć tenisisty nie jest stanem zapalanym, więc stosowanie leków przeciwzapalnych (doustnie lub miejscowo) nie działa. Schorzenie ma charakter przeciążeniowy i funkcjonalny, dlatego bardzo ważną rolę odgrywa tu rehabilitacja. W jej trakcie fizjoterapeuta przywróci prawidłową funkcję mięśni przedramienia i stworzy optymalne warunków do regeneracji przyczepu.
W wybranych przypadkach może też zastosować iniekcje bogatopłytkowego osocza oraz metody fizykalne. Może się jednak zdarzyć, że tego rodzaju metody nie przyniosą spodziewanych efektów. W takiej sytuacji lekarz może zaproponować ci operację, która polega na usunięciu uszkodzonej tkanki.
Sterydy, które stosowane są przez niektórych lekarzy, nie należą do najlepszych rozwiązań. Choć łagodzą ból, to z drugiej strony niszczą strukturę kolagenu, a wielokrotne iniekcje jeszcze bardziej potęgują zmiany degeneracyjne.
Jak możesz ustrzec się przed nawrotem łokcia tenisisty?
Są na to sposoby i przy odrobinie wysiłku oraz dobrej woli z twojej strony, możesz na dobre uwolnić się od tego schorzenia. Bardzo ważne jest już przy pierwszym zdiagnozowaniu łokcia tenisisty, odpowiednio wdrożone leczenie. Drugim niezbędnym elementem jest profilaktyka. Mowa tu o odpowiedniej pozycji rąk na klawiaturze, ergonomicznej myszce, ćwiczeniach w przerwach między zajęciami, rozciąganiu mięśni przedramienia oraz rolowaniu po ciężkiej pracy.