Haluksy u dzieci — czy to możliwe - Novum Ortopedia

Haluksy u dzieci — czy to możliwe

Haluksy u dzieci — czy to możliwe

Choć haluksy u dzieci to zdecydowanie rzadsza przypadłość niż u dorosłych, to rodzice powinni posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat. Dzięki temu odpowiednio wcześnie skonsultują się z ortopedą i zastosują się do jego zaleceń.
Czym jest haluks? Jak go rozpoznać? Jakie mogą być przyczyny jego pojawienia się u dzieci?

Co to są haluksy?

Gdy patrzysz na zdrowy duży palec u nogi, miejsce, gdzie pojawia się haluks, jest ledwo widoczne. To głowa pierwszej kości śródstopia, która wchodzi w skład stawu śródstopno-paliczkowego, łączącego palucha ze stopą. Dobre dopasowanie pozwala na sprawne poruszanie się i bezbolesną pracę tych struktur.

Problem pojawia się wówczas, gdy ulegają one przemieszczeniu, przez co zaburzona zostaje prawidłowa praca stawu. Skutkuje to jego stopniowym zużywaniem i niszczeniem. Paluch zaczyna przekrzywiać się w stronę pozostałych palców i coraz bardziej uwidacznia się głowa pierwszej kości śródstopia. W miejscu tym powstaje bunion, czyli balonowate zgrubienie. Deformacja ta powstaje jako efekt przemieszczenia się pierwszej kości śródstopia, która jest źródłem bólu. Ten zaś potrafi mocno utrudnić chodzenie i tym samym codzienne funkcjonowanie.

Haluksy zwykle pojawiają się na kobiecych stopach, choć i mężczyźni nie są od nich wolni. Jedną z głównych przyczyn jest źle dobrane i dopasowane obuwie oraz to na wysokim obcasie. To zmiana, której dorośli się nie dziwią. Skąd jednak haluksy u dzieci, które nie chodzą w szpilkach?

Haluksy u dzieci — jakie mogą być przyczyny

Choć dużo rzadziej niż dorośli, również dzieci mogą mieć haluksy. Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować rozwój stóp dziecka i skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów.

Pierwsze objawy haluksa u dziecka możesz zauważyć już w wieku 10 lat. Poznasz je po niejako wypchniętych, otartych przez buty i ciemniejszych kostkach przy paluchach. W zależności od stopnia zaawansowania, ból może się pojawiać nie tylko przy chodzeniu, ale też przy silniejszym nacisku w miejscu głowy pierwszej kości śródstopia.

Haluksy u dzieci mogą mieć wiele przyczyn, których zdiagnozowaniem powinien się zająć lekarz ortopeda. Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego z rodzicami może stwierdzić uwarunkowania genetyczne. Świadczyć o tym może nieprawidłowe ustawienie ścięgien czy więzadeł podtrzymujących w stopie.
Powodem może też być wrodzona niewłaściwa stabilizacja torebkowo-więzadłowa.

Mała baletnica na podłodze. Haluksy u dzieci -przyczyny

Wśród innych czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia haluksów u dzieci, są też:

  • źle dopasowane, zbyt ciasne, wąski z przodu obuwie,
  • biomechanika stóp,
  • luźne stawy i ścięgna w stopie,
  • specyficzny, egipski typ stopy,
  • tańczenie w balecie,
  • płaskostopie,
  • nieprawidłowy rozwój kości i stawów w obrębie stopy.

Haluksy u dzieci — na czym polega leczenie

W przeciwieństwie do osób dorosłych, haluksy u dzieci najczęściej leczy się zachowawczo. Wynika to z faktu, iż organizm w tym wieku wciąż się rozwija i wiele rzeczy może ulec zmianie w sposób naturalny.
Tym, co z pewnością może pomóc skorygować koślawe ułożenie palucha, jest dobór odpowiedniego obuwia. Powinno być wystarczająco szerokie i komfortowe, by nie uciskało palców.
Poza tym ortopeda może zlecić odpowiednie ćwiczenia przygotowane i wykonywane pod okiem fizjoterapeuty oraz w domu po otrzymaniu odpowiednich instrukcji.
Pomocne mogą się też okazać kliny międzypalcowe oraz aparaty do korygowania pozycji palucha.

Profilaktyka haluksów u dzieci

Każdy rodzic powinien być bardzo uważny, gdy chodzi o zmiany rozwojowe zachodzące w ciele swojego dziecka. Pomocna w tym na pewno okazuje się podstawowa wiedza na temat możliwych schorzeń, nieprawidłowości, wad i innych problemów zdrowotnych. Dzięki znajomości objawów, które mogą na nie wskazywać, możesz szybko zareagować i skonsultować się z lekarzem odpowiedniej specjalizacji.
Tak też jest w przypadku problemów stóp, w tym haluksów. Gdy widzisz, że paluchy zaczynają nienaturalnie skłaniać się ku innym palcom, monitoruj to i sprawdzaj, czy widoczne to jest każdego dnia. Jeśli dzieje się tak tylko po ściągnięciu butów przez dziecko, dowiedz się, czy jest mu w nich wygodnie. Sam też porównaj ich szerokość z szerokością stopy dziecka.

Dziecko masuje stopy na macie z kamykami

Ze względu na to, iż haluksy u dzieci mogą też być spowodowane przez płaskostopie, zwracaj uwagę, czy i ten problem nie rozwija się w obrębie stóp twojej pociechy. W razie wątpliwości możesz skonsultować to z pediatrą lub specjalistą stóp, by upewnić się, że wszystko rozwija się w prawidłowy sposób.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych schorzeń u dzieci, ważna jest czujność i obserwacja ze strony rodziców oraz opiekunów. Gdy dojdzie do tego uważne słuchanie tego, co dzieci mówią o swoich dolegliwościach, można uniknąć poważnych problemów, w tym haluksów. Im wcześniej zostaną zdiagnozowane, tym krótsza terapia, większa szansa na zahamowanie rozwoju schorzenia i szybszy powrót do zdrowia.
Jeśli więc dostrzeżesz u swojego dziecka niepokojące zmiany w obrębie stóp, zgłoś się na konsultację do ortopedy. Nie tylko spawdzisz, czy rzeczywiście dzieje się coś złego, ale też dowiesz się, jakie działania profilaktyczne możesz wprowadzić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia haksów.

To top