Czy każdy ból stawów wymaga wizyty u ortopedy? - Novum Ortopedia

Czy każdy ból stawów wymaga wizyty u ortopedy?

Czy każdy ból stawów wymaga wizyty u ortopedy?

Kiedy bolą stawy, nie zawsze musi to wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Owszem, istnieje taka możliwość i nierzadko są one diagnozowane u osób z tego rodzaju dolegliwościami. Zdarza się jednak, że ból stawów spowodowany jest przez konkretne działania lub czynniki zewnętrzne, których zmiana lub unikanie przynosi spodziewaną ulgę.

Jak odróżnić jedne od drugich i kiedy zgłosić się do ortopedy, by w ten sposób zapobiec rozwojowi poważnych schorzeń stawów?

Kiedy ból stawów jest naturalną reakcją organizmu

Ból bólowi nierówny, dlatego warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach wystarczą domowe sposoby i zmiana postępowania, które doprowadziło do pojawienia się dolegliwości bólowych w stawach.

Jedną z przyczyn bólu stawów może być ich przeciążenie. Możesz do tego doprowadzić przez:

  • zbyt intensywny trening,
  • wielogodzinną pracę w pozycji, która zbytnio obciąża twoje stawy,
  • nieprawidłową dietę i brak aktywności fizycznej, co przyczyniło się do twojej nadwagi lub otyłości,
  • wykonywanie przez dłuższy okres powtarzalnej czynności angażującej wybrane stawy.

Przeciążeniowe bóle stawów nierzadko pojawiają się u osób, które intensywnie ćwiczą i robią to w sposób nieprawidłowy. Do najczęściej popełnianych błędów należy:

  • brak rozgrzewki przed treningiem i rozciągania po jego zakończeniu,
  • zła technika wykonywania ćwiczeń,
  • niedostosowanie intensywności ćwiczeń i wielkości obciążeń do twoich aktualnym możliwości,
  • zaniedbywanie dobrze zaplanowanej regeneracji po ćwiczeniach,
  • trenowanie tuż po chorobie lub w stanie ogólnego osłabienia organizmu.

Gdy ból stawów pojawia się po ciężkim pod względem fizycznym dniu w pracy lub po treningu, wystarczy, że pozwolisz im odpocząć i dasz czas na regenerację. Możesz też złagodzić dolegliwości i wesprzeć procesy regeneracyjne domowymi sposobami. Jednym z nich jest stosowanie zimnych okładów z wielorazowego żelu (można taki nabyć w aptece) lub z lodu owiniętego w cienki materiał. Zabieg ten stosuj 2-3 razy dziennie po 15-20 minut.

Gdy dolegliwości miną, nie musisz konsultować tego z lekarzem.

Kobieta z bólem kolana siedzi na bieżni. Czy każdy ból stawów wymaga wizyty u ortopedy

Ból stawów — kiedy iść do ortopedy lub fizjoterapeuty

Jako że ból stawów może być też objawem poważniejszych problemów i zmian chorobowych, stąd warto wiedzieć, kiedy zgłosić się po pomoc do lekarza. To ważne, ponieważ łatwo zlekceważyć tego rodzaju dolegliwości i czekać, z nadzieją, że same ustąpią. Niestety, dość często takie myślenie sprzyja jedynie pogłębieniu zmian w stawach i ich poważnemu uszkodzeniu.

Bóle stawów, które wymagają wizyty u ortopedy

Wizyty u lekarza wymaga przede wszystkim ból stawów, który albo utrzymuje się od dłuższego czasu, albo też regularnie powraca i nie jest bezpośrednio związany z czynnościami, o których była mowa wcześniej.


Przeczytaj także: Techniki relaksacyjne dla osób z przewlekłym bólem stawów


Dodatkowym powodem może być towarzyszący bólowi obrzęk stawu, zaczerwienienie, ocieplenie i ograniczenie ruchomości. Wybranym chorobom stawów nierzadko towarzyszy też ogólne zmęczenie, utrata apetytu, gorączka i ból mięśni.
Powodem do wizyty u ortopedy może też być utrzymujące się uczucie sztywności w stawach, które szczególnie nasila się po nocnym odpoczynku. Ból może cię też wybudzać w nocy i utrudniać nocny odpoczynek, co dodatkowo może nasilać tego rodzaju dolegliwości.

Schorzenia, na które może wskazywać ból stawów

Podczas wizyty i po przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz szczegółowych badań, może się okazać, że to nic poważnego. Niewykluczone jednak, że lekarz zdiagnozuje u ciebie:

  • chorobę reumatyczną lub zapalną — to może być reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, toczeń rumieniowaty układowy, dna moczanowa lub inna,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów,
  • bóle urazowe — spowodowane nadmiernym zużyciem stawów, długotrwałym przeciążeniem lub uciskiem na nerw.

Ból stawów może być też jednym z objawów innych chorób, na które cierpisz. Jeśli jednak jesteś w trakcie leczenia, które przynosi spodziewane efekty, również ból stawów z czasem powinien ustąpić. Mimo to możesz powiedzieć o tego rodzaju dolegliwościach lekarzowi w trakcie jednej z wizyty kontrolnych.


Przeczytaj także: Manipulacje stawowe kręgosłupa — na czym polegają i kiedy są stosowane


Jak widzisz, wstępnie dość łatwo odróżnić ból stawów, który wymaga interwencji medycznej od tego, który powinien sam ustąpić. Jeśli jednak będziesz mieć wątpliwości, warto umówić się na wizytę, by je rozwiać. Dzięki temu nie przeoczysz czegoś, co w rzeczywistości może okazać się objawem wskazującym na poważne problemy zdrowotne ze stawami lub innymi częściami narządu ruchu.

Źródło:

www.mp.pl

www.doz.pl/czytelnia/a15442-Bole_stawow__przyczyny_diagnostyka_leczenie._Rehabilitacja_i_cwiczenia_na_bole_stawow

To top