Ból przewlekły u pacjentów ortopedycznych - psychologiczne aspekty - Novum Ortopedia

Ból przewlekły u pacjentów ortopedycznych – psychologiczne aspekty

Ból przewlekły u pacjentów ortopedycznych – psychologiczne aspekty

Choć nagły ból przy skręceniu kostki, zwichnięciu barku, czy złamaniu kości może być trudny do wytrzymania, to po interwencji medycznej zwykle staje się coraz słabszy. Jeśli zaś nie ma żadnych komplikacji, dolegliwości w końcu ustają i możesz wrócić do codziennych zajęć.
Co jednak jeśli czas zdrowienia niepokojąco się wydłuża? Ból przewlekły, który nierzadko towarzyszy wybranych schorzeniom ortopedycznym, może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. To nie wszystko, ponieważ u wielu doświadczających go osób pojawiają się też problemy wymagające wsparcia psychologicznego.
Jak ból przewlekły wpływa na zdrowie psychiczne i jaka forma pomocy może okazać się skuteczna?

Czym jest ból przewlekły?

Aby ból można było nazwać przewlekłym, powinien utrzymywać się co najmniej 3 miesiące, choć zwykle trwa to o wiele dłużej. To czas dłuższy, niż zwykle potrzeba na wygojenie się rany lub wyleczenie konkretnej choroby. Sprawia to, że ból przewlekły postrzegany jest jako choroba sama w sobie i wymaga podejścia holistycznego w leczeniu.
Ból przewlekły, na który cierpią pacjenci ortopedyczni, zwykle związany jest z doznanymi urazami narządu ruchu, stanami zapalnymi oraz zmianami zwyrodnieniowymi wybranych części ciała.

Ból przewlekły — jak wpływa na zdrowie psychiczne

Trwające dłużej niż zwykle dolegliwości bólowe dotykają nie tylko sfery fizycznej, ale bardzo często powodują też chwiejność emocjonalną. To zaś nierzadko prowadzi do depresji i innych zaburzeń natury psychicznej oraz problemów egzystencjalnych. Ten rodzaj dolegliwości, w przeciwieństwie do bólu ostrego, nie jest bezpośrednio związany z urazem i uszkodzeniem tkanek. Choć nie jest też wykluczone, że tego rodzaju problemy stoją u jego początku. Zdarza się bowiem, że w wyniku powikłań, indywidualnych predyspozycji organizmu czy uwarunkowań genetycznych, pojawią się problemy z powrotem do zdrowia i pełnej sprawności.

Ból przewlekły, który obecny jest zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, wiąże się z dużym cierpieniem fizycznym i psychicznym. Wpływa na wszystkie obszary chorego, utrudnia codzienne funkcjonowanie i powrót do pracy. Gdy zmusza do rezygnacji z aktywności zawodowej i tym samym bycia zdanym na innych pod wieloma względami, u wielu osób skutkuje nie tylko okresowym pogorszeniem nastroju, ale też stanami depresyjnymi i zaburzeniami lękowymi. Tego rodzaju problemy psychiczne nierzadko idą w parze z migrenami, zapaleniem stawów, czy fibromialgiami.

Negatywne emocje, psychiczne załamanie, stres, a nawet myśli samobójcze jeszcze bardziej pogłębiają dolegliwości wynikające z bólu przewlekłego. Mogą też osłabiać działanie leków przeciwbólowych i opóźniać pojawienie się efektów leczenia.

Dlatego bardzo ważne w przypadku bólu przewlekłego jest łącznie różnych form leczenia, w tym terapii psychologicznej.

Starsza kobieta na łóżku trzyma się  za bolący kręgosłup lędźwiowy. Ból przewlekły

Leczenie bólu przewlekłego

Forma terapii zwykle uzależniona jest od pierwotnej przyczyny. Dlatego różnić się będzie w sytuacji, gdy powodem bólu jest wybrana choroba, wada postawy wynikająca z siedzącego trybu życia, stres emocjonalny, czy problemy natury neurologicznej.

W przypadku pacjentów ortopedycznych, oprócz stosowanej zgodnie z zaleceniami ortopedy farmakoterapii, ulgę mogą przynieść zabiegi przeprowadzone przez fizjoterapeutę. Mowa tu o:

  • terapii manualnej,
  • przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS),
  • poprawie mobilności i redukcji stanu zapalnego
  • wybranych zabiegach w ramach fizykoterapii,
  • jodze,
  • ćwiczeniach,
  • pilatesie.

Równolegle z tego typu działaniami niezbędna może się okazać pomoc psychologiczna. W bólu przewlekłym dobre rezultaty przynosi terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga radzić sobie z bólem i łagodzić związany z nim stres. Uczy też zmiany myślenia oraz zrozumienia i zarządzania bólem.

Przy ścisłej współpracy kilku specjalistów są duże szanse, że ból przewlekły w coraz mniejszym stopniu utrudniać będzie codzienne funkcjonowanie. Aby efekty były jeszcze lepsze, warto połączyć regularne stosowanie technik relaksacyjnych i zabiegów fizjoterapeutycznych oraz przyjmowanie dobrze dobranych leków ze zmianami w stylu życia. Mowa tu o zdrowej diecie, aktywności fizycznej i dbaniu o odpowiednio długi i dobrej jakości sen.

O czym warto pamiętać?

Każdy ból przewlekły jest inny, ponieważ inne jest ciało, które jest nim dotknięte. Dlatego nie opieraj się tylko na doraźnych metodach stosowanych bez konsultacji z lekarzem. Wiele leków przeciwbólowych stosowanych przez dłuższy czas, może bowiem doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu i dodatkowego bólu.
Najlepiej od samego początku zaufaj lekarzom wybranych specjalizacji i uzbrój się w cierpliwość. Leczenie bólu przewlekłego bywa bowiem procesem długotrwałym i wymagać będzie od ciebie pełnego zaangażowania oraz współpracy. Jednak dopiero połączenie kilku dobrze dobranych do twojego rodzaju bólu metod, może przynieść spodziewane rezultaty.

Źródło:

www.psychiatry.org

journals.indexcopernicus.com/api/file/viewByFileId/345400.pdf

To top