Czy zespół Sudecka jest uleczalny?

Czy zespół Sudecka jest uleczalny?

Narząd ruchu jest nam potrzebny każdego dnia. Utrudnione poruszanie i ból jest kłopotliwy podczas codziennych obowiązków. Zwłaszcza gdy objawy te pojawiają się po przebytym urazie stawów czy złamaniach kości powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza. To może być zespół Sudecka!

Czym jest zespół Sudecka?

Kompleksowy zespół bólu regionalnego to choroba, którą określamy inaczej jako zespół Sudecka. Jest to co prawda rzadko występujący zespół chorobowy, ale o bardzo poważnych powikłaniach. Przejawia się on przede wszystkim dolegliwościami bólowymi oraz obrzękiem kończyny. W przebiegu choroby występują zaburzenia krążenia oraz osteoporozą w obrębie zajętej kończyny. Charakterystycznych jest pięć objawów, z których minimum trzy są konieczne, aby potwierdzić zespół Sudecka. Są to:

– samoistny ból kończyny,

– bolesność podczas ucisku,

– fizykalne objawy zaburzeń w lokalnym krążeniu,

– miejscowa osteoporoza,

– nadmierna potliwość.

zespół Sudecka jak go leczyć ból po złamaniu

 

Zespół algodystroficzny – przyczyny.

Zespół Sudecka nazywamy także zespołem algodystroficznym. Choroba jest spowodowana nieprawidłową aktywnością nerwów współczulnych, które unerwiają kończynę. Chociaż sam mechanizm algodystrofii nie został bliżej poznany, zauważono, że choroba rozwija się u zwłaszcza u pacjentów po urazach kończyn. Może się objawić po przebytych uszkodzeniach m.in.:

kości,

– więzadeł,

– mięśni,

– ścięgien,

– nerwów.

 

Schorzenie to najczęściej jest wynikiem zbyt ciasno założonego opatrunku gipsowego. Ryzyko wystąpienia zespołu Sudecka wzrasta także u pacjentów z długo unieruchomioną kończyną, przewlekłą niewydolnością żylną, a także obwodowym uszkodzeniem nerwów.

Podejrzewa się również, że zespół Sudecka może być związany również z przebytym udarem mózgu lub zawałem serca. A także chorobą nowotworową, cukrzycą czy schorzeniami metabolicznymi. Co więcej, w niektórych przypadkach algodystrofia występuje samoistnie, bez konkretnej przyczyny.

Zespół Sudecka – fazy choroby.

Zespół Sudecka ma trzy fazy, które różnią się czasem trwania oraz towarzyszącymi objawami. Są to:

faza hipertoniczna (2-3 miesiące) – Pacjent skarży się na ograniczony zakres ruchomości kończyny. Charakterystyczna jest rozwijająca się dystrofia mięśni (osłabienie siły mięśniowej). Mogą pojawić się obrzęki oraz zmiana zabarwienia skóry. Dolegliwości bólowe stopniowo ustępują.

faza dystroficzna (2-4 miesiące) – W przeciwieństwie do fazy hipertonicznej, dolegliwości bólowe mają stały charakter. Nasilająca się sztywność stawów coraz bardziej doskwiera pacjentom. Do objawów tej fazy należy także sinica skóry. Z kolei w badaniach obrazowych można dostrzec plamisty zanik kości.

faza atroficzna (ok. 6-12 miesięcy) – To nasilenie objawów pojawiających się w poprzednich fazach. Pacjenci mają również problem z poruszaniem palcami, za co odpowiadają przykurcze, włóknienie rozcięgien torebek stawowych i skrócenie ścięgien. Dodatkowo skóra u chorych jest sucha, a tkanka podskórna zanika.

leczenie zespołu Sudecka rehabilitacja i fizjoterapia

Czy zespół Sudecka jest uleczalny? – Odpowiadamy!

Warto pamiętać, że leczenie zespołu Sudecka ma charakter przede wszystkim objawowy. Łagodzenie dolegliwości bólowych i hamowanie postępującej dystrofii kości jest jedynym sposobem, aby poprawić jakość funkcjonowania pacjentów. Szczególnie ważne jest wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz fizjoterapii, zanim zmiany dystroficzne będą nasilone. Ponadto ogromną ulgę może przynieść dopasowanie odpowiedniego planu leczenia fizjoterapeutycznego. Skuteczne mogą być różne zabiegi, m.in:

– krioterapia

– magnetoterapia,

– laser,

– terapia manualna,

– kinesiotaping.

 

Zespół Sudecka rozpoznajemy przede wszystkim po zgłaszanych przez pacjenta objawach. Konieczne jest także wykluczenie innych schorzeń, które mogą dawać podobny przebieg. Korzystne będą również badania obrazowe, takie jak RTG czy rezonans magnetyczny. W niektórych przypadkach lekarz zaproponuje wykonanie badania scyntygraficznego.

To top