Zespół bolesnego barku – co to właściwie jest? - Novum Ortopedia

Zespół bolesnego barku – co to właściwie jest?

Zespół bolesnego barku – co to właściwie jest?

Wielu pacjentów trafia do mnie z rozpoznaniem: Zespół Bolesnego Barku z prośbą o leczenie. I tu zaczyna się pierwszy problem – nie istnieje taka jednostka chorobowa jak Zespół Bolesnego Barku. Bark to staw o największym zakresie ruchu w naszym organizmie co oczywiście jest zaletą. Tyle, że niestety ten duży zakres ruchu jest możliwy dzięki temu, że staw barkowy to jednocześnie najbardziej złożony staw człowieka i tu jest przyczyna naszych problemów z barkiem. Powodów dolegliwości bólowych stawu barkowego jest wiele. Im bardziej złożona struktura tym więcej potencjalnych elementów, które mogą ulec przeciążaniu lub uszkodzeniu i finalnie powodować ból.

Co w takim razie na początku trzeba zrobić, żeby pomóc pacjentowi z bólem barku?

Trzeba postawić właściwą diagnozę, czyli znaleźć przyczynę bólu! I tu zaczyna się kolejny problem. Dolegliwości bólowe stawu barkowego występują bardzo często, są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do ortopedy lub fizjoterapeuty. Często na początku pacjenci z bólem barku trafiają do lekarza rodzinnego, reumatologa lub neurologa. Niestety każdy z tych specjalistów ma inne kompetencje, nie zawsze odpowiednie do postawienia trafnej diagnozy dolegliwości bólowych stawu barkowego.

Generalnie znalezienie przyczyny bólu barku nie jest łatwe – tak jak pisałem im bardziej złożona struktura tym więcej potencjalnych przyczyn – ale oczywiście jest możliwe. A od postawienia prawidłowej diagnozy zależy cała reszta leczenia.

Jak zatem prawidłowo zdiagnozować staw barkowy?

Odpowiedź jest prosta, trzeba przeprowadzić cały proces diagnostyczny, czyli:

  • szczegółowa rozmowa z pacjentem – tzw. wywiad,
  • badanie pacjenta – przeprowadzenie odpowiednich testów barkowych mających sprawdzić staw i funkcję poszczególnych struktur barku,
  • badania obrazowe: rentgen, usg lub rezonans magnetyczny, czasami tomografia komputerowa.

Dopiero analiza tych wszystkich elementów razem daje nam możliwość postawienia prawidłowej diagnozy i co za tym idzie rozpoczęcia prawidłowego leczenia. Żadne leczenie nie powinno być rozpoczęte przed postawieniem diagnozy.

A dlaczego badania obrazowe są takie ważne? Są konieczne ponieważ czasami posługując się tylko badaniem klinicznym pacjenta nie jesteśmy w stanie zróżnicować, czy mamy do czynienia np. z uszkodzeniem, czy tylko przeciążeniem ścięgna w stawie barkowym.

Ok, to w takim razie, czy możemy pominąć badanie kliniczne i zrobić tylko badania obrazowe? Też nie. Niestety z wiekiem pojawiają się w naszych stawach różnego rodzaju mniejsze lub większe uszkodzenia lub zmiany zwyrodnieniowe. Na szczęście, co ważne, w większości nie mają one negatywnego wpływu na funkcję naszego barku. Dlatego dopiero połączenie wywiadu, badania klinicznego oraz prawidłowo dobranych badań obrazowych da nam możliwość postawienia prawidłowej diagnozy.

 

Podsumowanie:

  • zespół bolesnego barku – to nie jest prawidłowa diagnoza,
  • staw barkowy to najbardziej złożony staw ludzkiego ciała,
  • przyczyn bólu barku jest wiele,
  • postawienie prawidłowej diagnozy jest kluczowe w dobraniu prawidłowego leczenia,
  • postawienie trafnej diagnozy jest możliwe, jeśli nie pominiemy żadnego etapu diagnostycznego, czyli rozmowy z pacjentem (tzw. wywiad), badania klinicznego oraz prawidłowo dobranego badania obrazowego.
To top