Zapalenie gęsiej stopki — jak się objawia i na czym polega leczenie

Zapalenie gęsiej stopki — jak się objawia i na czym polega leczenie

Zapalenie gęsiej stopki wbrew nazwie nie dotyczy stopy, a kolana. To tu bowiem, poniżej kolana, znajduje się ta struktura anatomiczna, która pełni funkcję przyczepu dla trzech mięśni uda. Mowa tu o mięśniach smukłym, krawieckim i półścięgnistym. Dzięki nim możesz bez problemu zginać kolana i rotować je do wewnątrz. Gęsia stopka stabilizuje też kolana, chroniąc cię tym samym przed ich koślawieniem. Zdarza się jednak, że jej praca zostaje zaburzona, co powoduje różnego rodzaju dolegliwości.

Co może wywołać stan zapalny gęsiej stopki, jakie objawy najczęściej na to wskazują i co można zrobić, by przywrócić jej prawidłowe działanie?

Zapalenie gęsiej stopki — jakie mogą być przyczyny

Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, a do tego uprawiasz dyscypliny sportowe, które niosą ze sobą duże ryzyko urazów kolana, zapalenie gęsiej stopki może stać się też twoim udziałem. Mowa tu o bieganiu, zwłaszcza długodystansowym, kolarstwie, piłce nożnej, pływaniu klasycznym, koszykówce, czy tenisie. Stan zapalny może się pojawić zarówno na skutek przetrenowania i zbyt dużego obciążenia w trakcie ćwiczeń, jak i źle dobranego obuwia i braku odpowiedniej rozgrzewki.

Z zapaleniem gęsiej stopki musisz się też liczyć, jeśli masz płaskostopie lub szpotawość kolan, czy też w sytuacji, gdy masz nadwagę lub chorujesz na otyłość.

Do innych czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się stanu zapalnego gęsiej stopki, należą też:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • zła technika i postawa w trakcie biegania,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • niestabilność stawów kolanowych,
  • zapalenie stawu rzepkowo-udowego,
  • zapalenie guzowatości kości piszczelowej,
    cukrzyca,
  • słabość mięśni kulszowo-goleniowych,
  • problemy z więzadłami czy łąkotką,
  • ograniczenie ruchomości kolan w stawach.

Jak wstępnie rozpoznać zapalenie gęsiej stopki?

Głównym objawem jest ból pod kolanem, w przyśrodkowej części, co w pierwszej chwili rzadko kojarzone jest z gęsią stopką. Dopiero dokładna diagnoza lekarska postawiona na podstawie przeprowadzonego badania fizykalnego, testów funkcjonalnych mięśni stawu kolanowego i USG, może potwierdzić wcześniejsze przypuszczenia.


Przeczytaj także: Problemy z kolanami? Sprawdź, jak ich uniknąć


Ból może ci dokuczać zarówno w nocy, jak i podczas aktywności fizycznej, nie tylko sportowej. Możesz go bowiem czuć również przy schodzeniu i wychodzeniu po schodach, czy wstawaniu z pozycji siedzącej i w trakcie siadania. Bólowi nierzadko towarzyszy obrzęk w okolicy kolana oraz poranna sztywność kolana.

Im dłużej zwlekasz z wizytą u lekarza i rozpoczęciem leczenia, tym ból może przybierać na sile i dłużej się utrzymywać, również w stanie spoczynku.

Na czym polega leczenie zapalenia gęsiej stopki?

Choć zwykle zapalenie gęsiej stopki nie wymaga leczenia inwazyjnego, nie oznacza to, że można je zlekceważyć. Im szybciej wdrożysz niezbędne leczenie, tym krótsze ono będzie i szybciej wrócisz do pełnej sprawności.
Najważniejszym elementem, od którego lekarz zaczyna terapię zapalenia gęsiej stopki, jest złagodzenie dolegliwości bólowych i stanu zapalnego za pomocą indywidualnie dobranych preparatów farmakologicznych. Dopiero gdy leki zaczną działać i ustąpi ból oraz stan zapalny, można przystąpić do drugiego etapu, którym jest fizjoterapia. Ważne jest też, by w tym czasie odciążyć kolano, w którym doszło do stanu zapalnego i zmniejszyć aktywność fizyczną.

Mężczyzna w trakcie fizjoterapii kolana. Zapalenie gęsiej stopki — jak się objawia i na czym polega leczenie

W ramach zabiegów pod okiem fizjoterapeuty, w dalszym ciągu powinieneś oszczędzać nogę z leczoną gęsią stopką. Pomocne w tym mogą się okazać bandaże i opaski na kolano. Fizjoterapeuta  w ramach rehabilitacji może zastosować indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń, masaż tkanek miękkich, masaż sportowy oraz kinesiology taping. Jeśli uzna to za korzystne, może też włączyć do terapii ultradźwięki, laseroterapię oraz pole magnetyczne.

Zapalenie gęsiej stopki to schorzenie, któremu możesz zapobiegać przez działania profilaktyczne. W tym celu zadbaj o dietę bogatą w składniki mineralne. Jeśli uprawiasz sport, pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce, a trening dostosowuj do swoich aktualnych możliwości kondycyjnych. Sprawdź też, czy nie masz wad postawy, które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się dolegliwości ze strony gęsiej stopki. Nie zwlekaj też z wizytą u ortopedy, gdy pojawią się dolegliwości bólowe w kolanie i mimo odciążania, regeneracji i stosowania domowych sposobów leczenia zachowawczego, nie ustępują, a nawet się nasilają. Jak wiesz, ból może świadczyć nie tylko o zapaleniu gęsiej stopki, ale też wskazywać na poważniejsze problemy w stawie kolanowym. Brak lub zbyt późne rozpoczęcie terapii może w tym przypadku skutkować powikłaniami, które wymagać będą bardziej skomplikowanych metod leczenia i dłuższego procesu rehabilitacji.

To top