W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, a układ mięśniowo-szkieletowy jest szczególnie narażony na obciążenia. Rehabilitacja dla kobiet w ciąży może pomóc w złagodzeniu bądź zapobieżeniu dolegliwościom bólowym, utrzymaniu prawidłowej postawy ciała oraz przygotowaniu do porodu. I choć wciąż wiele przyszłych mam nie korzysta z pomocy fizjoterapeuty, to z pewnością warto uświadamiać je, jak dużym wsparciem może się ona okazać.
Jakie formy może przybrać rehabilitacja w ciąży i w czym dokładnie może pomóc?
Dolegliwości fizyczne w okresie ciąży
Zmianami w okresie ciąży objęte są różne obszary ciała kobiety. Mowa tu o układzie sercowo-naczyniowym, oddechowymi i mięśniowo-szkieletowym. To wszystko sprawia, że w miarę rozwoju płodu i zbliżania się dnia porodu, dolegliwości fizyczne przybierają na sile. Szczególny dyskomfort związany jest z przeciążeniami, jakim poddawany jest układ mięśniowo-szkieletowy, w tym kręgosłup. Ból pojawia się głównie w odcinku lędźwiowym, w spojeniu łonowym i stawie krzyżowo-biodrowym. Większa masa piersi i macicy wpływa na zmianę środka ciężkości, przez co nasila się lordoza i przygięcie głowy. To zaś może powodować bóle, drętwienie i osłabienie rąk.
Kobietom w ciąży nieobce są też obrzęki kończyn dolnych, skurcze mięśniowe (szczególnie w nogach), rwa kulszowa, czy nietrzymanie moczu.
To wszystko stanowi nieodłączny element okresu od pierwszego do ostatniego trymestru. Dlatego tak ważna jest rehabilitacja w ciąży, która pomaga zminimalizować dyskomfort i dolegliwości bólowe. Ważne, by rozpocząć ją, zanim jeszcze dojdzie do poczęcia i kontynuować po narodzinach dziecka.
Rehabilitacja dla kobiet w ciąży — na czym polega
Rehabilitacja w ciąży ma nie tylko zmniejszyć dyskomfort spowodowany zmianami w ciele i przygotować cię do porodu. Powinna ci też towarzyszyć w początkowym okresie po rozwiązaniu. Gdybyś dodatkowo z pomocą fizjoterapeuty przygotowała się do tego ważnego okresu, z pewnością uniknęłabyś wielu dolegliwości, a przynajmniej nie byłyby one tak bardzo dokuczliwe. Wszystko dzięki wzmocnieniu wybranych obszarów ciała oraz zwiększeniu elastyczności i siły mięśni.
W trakcie zajęć rehabilitant może zastosować terapię manualną oraz ćwiczenia wzmacniające słabsze partie mięśni. Jest to szczególnie ważne przy nietrzymaniu moczu, obniżeniu narządów i bólach kręgosłupa. Dobierze też odpowiednie ćwiczenia, z których pomocą zaktywizuje mięśnie posturalne i skoryguje dotychczasowe, niekorzystne nawyki związane z postawą ciała.
Dobre efekty przynosi też kinesiology taping. Korzystnie działa na bóle kręgosłupa i obrzęki. 24 godziny na dobę wspomaga też pracę mięśni i stabilizuje pracę kręgosłupa.
Pomocny może się też okazać masaż w łagodzeniu bólu pleców, napięć mięśniowych i obrzęków. Dodatkowo zrelaksuje cię i zredukuje stres.
Rehabilitacja w ciąży to też zajęcia w wodzie. Dzięki jej działaniu ćwiczenia w basenie wykonywać będziesz z większym podparciem dla ciała i mniejszym obciążeniem dla stawów.
Ważne jest, aby rehabilitację dla kobiet w ciąży prowadził wykwalifikowany fizjoterapeuta lub specjalista ds. fizjoterapii w ciąży. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy rehabilitacji, zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, aby upewnić się, że ćwiczenia i zabiegi są bezpieczne zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka.
Rehabilitacja w ciąży — najważniejsze korzyści
Dobrze dobrane zabiegi i zajęcia pod okiem fizjoterapeuty niosą ze sobą nieocenione korzyści, co wpłynie na podniesienie ogólnego komfortu twojego życia. Rehabilitacja w ciąży pomaga:
- uwolnić od bólu twój kręgosłup, szczególnie jego odcinek lędźwiowy i szyjny,
- rozluźnić za bardzo spięte miejsca w twoim ciele,
- wzmocnić mięśnie dna miednicy, co pomoże w uniknięciu wysiłkowego nietrzymania moczu i pozytywnie wpłynie na twoje życie seksualne,
- zwiększyć elastyczność ciała i zmniejszyć, a nawet uniknąć rozstępów,
- zmniejszyć obrzęki kończyn,
- poprawić pracę układu krążenia i układu oddechowego,
- kontrolować masę ciała,
- lepiej poradzić sobie z wysiłkiem związanym z porodem,
- zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie,
- szybciej zregenerować się po porodzie.
To tylko wybrane korzyści, które powinny cię przekonać do skorzystania z rehabilitacji w ciąży i w okresie okołociążowym.
Aktywność fizyczna dla kobiet w ciąży
Rehabilitacja dla kobiet w ciąży powinna być dopełniona przez codzienną aktywność. Ważne jednak, by była ona dostosowana zarówno do twoich obecnych możliwości kondycyjnych, jak i stanu zdrowia. Dlatego nie wykonuj ćwiczeń i nie zaczynaj aktywności, których nie uprawiałaś przed zajściem w ciążę.
Cele umiarkowanej aktywności przeznaczonej dla kobiet w ciąży powinna być lepsza kondycja układu oddechowego i mięśniowo-szkieletowego. Ćwiczenia powinnaś dopasowywać do stopnia aktywności wynikającego z twojego wcześniejszego stylu życia, okresu ciąży, czasu, wsparcia bliskich i samopoczucia. Lepiej wykonywać je w mniejszych odcinkach czasowych i stopniu intensywności, ale regularnie, niż rzadko i z dużym obciążeniem dla organizmu.
Bezpieczną formą aktywności dla kobiet w ciąży jest Nordic Walking, aqua aerobic, joga i pilates dedykowane kobietom w ciąży oraz zwykłe spacery.
Gimnastyka w ciąży zwiększy pojemność życiową twoich płuc, zapobiegnie żylakom, obrzękom i zaparciom, utrzyma prawidłową filtrację nerek oraz rozciągnie mięśnie powłok brzusznych.
Rehabilitacja dla kobiet w ciąży to bardzo ważny element profilaktyki zdrowotnej. To również forma pomocy zarówno dla przyszłej matki, jak i jej dziecka. Dobrze dobrane ćwiczenia, zabiegi i techniki terapeutyczne wzmocnią bardzo obciążony w tym okresie organizm i wpłyną pozytywnie na kondycję psychiczną kobiety. Dlatego nie warto rezygnować z tego rodzaju wsparcia, tylko wykorzystać je na każdym etapie ciąży.