Urazy w sportach rekreacyjnych to coś, co przydarzyć się może każdemu, kto mimo natłoku zajęć, próbuje zadbać też o swoją sprawność fizyczną. A ponieważ nie jest to takie proste, to albo zostawia to sobie na weekend, albo w tygodniu wciska w swój grafik i w godzinę postanawia ustanawiać życiowe rekordy.
A wystarczyłoby zadbać o podstawowe elementy, które wchodzą w skład treningów i uprawianych dyscyplin sportowych. Niestety, bez tego twoja aktywność może się skończyć mniejszym lub większym urazem. Tym samym zamiast korzyści, ruch zaczyna się kojarzyć z utratą zdrowia i przerwą w pracy.
Co dokładnie może ci się przydarzyć, gdy nierozsądnie podchodzić będziesz do aktywności sportowej i jak możesz tego uniknąć?
Sporty rekreacyjne — co to takiego
Pod tym pojęciem kryją się aktywności, których podejmujesz się okazjonalnie. Rekreacyjne uprawianie sportu to nic złego, pod warunkiem, że podejdziesz do tematu w odpowiedni i odpowiedzialny sposób. Niestety, gdy chcesz nadrobić czas, który spędziłeś w biurze i zapominasz o obniżonych możliwościach swojego ciała, możesz szybko zakończyć swoją przygodę ze sportem. Urazy w sportach rekreacyjnych zdarzają się głównie wtedy, gdy porywasz się na uprawianie dyscypliny sportowej lub wybierasz aktywność fizyczną, której poziom i wymagania zdecydowanie przekracza twoją obecną kondycję. Tym bardziej, jeśli zrobisz to bez odpowiedniego przygotowania.
Twoje ciało lubi ruch, ale ten powinien być odpowiednio wdrażany i rozpoczynany od solidnej rozgrzewki, jeśli ma przynieść korzyści. Tym bardziej, jeśli na co dzień nie jesteś związany ze sportem i większość czasu spędzasz w biurze lub za kierownicą samochodu.
Porywając się na ćwiczenia, które wymagają dużego zaangażowania fizycznego i sprawności, narażasz ciało na działanie sił, które przekraczają możliwości kompensacyjne tkanek. To zaś bardzo często kończy się kontuzją.
Urazy w sportach rekreacyjnych — co dokładnie może ci się przytrafić
Wszystko zależy od twojej kondycji, częstotliwości uprawiania danej aktywności, jej rodzaju oraz intensywności, z jaką do niej podchodzisz. Jeśli wybrałeś gry zespołowe, do urazu może się przyczynić bezpośredni kontakt z innymi graczami. To zaś zwiększa ryzyko kontuzji przy słabym przygotowaniu kondycyjnym z twojej strony.
Aktywności i związane z nimi urazy
Bardzo często w przypadku podejmowania aktywności okazjonalnej, dochodzi do urazów powierzchownych. To mogą być skręcenia i stłuczenia. I nie musisz uprawiać wyszukanej dyscypliny sportowej, by się ich nabawić. Wystarczy nordic walking, czy trekking. Nierozgrzane stawy, chwila nieuwagi, nieuważnie postawiona stopa na nierównej powierzchni i skręcenie gotowe. Utrata równowagi w takiej sytuacji może z kolei zakończyć się upadkiem i stłuczeniem.
Urazy w sportach rekreacyjnych zdarzają się również w sytuacji, gdy decydujesz się na większe wyzwania sportowe. To może być bieg długodystansowy, czy jazda na rowerze na odcinku kilkudziesięciu kilometrów. Gdy podejdziesz do tego bez odpowiedniego przygotowania, zwiększasz ryzyko urazu. Może dojść do naciągnięcia, naderwania i stanów zapalnych wynikających ze skumulowanych mikrourazów.
Kiedy grasz w tenisa lub koszykówkę, czy uprawiasz wspinaczkę, możesz naciągnąć, naderwać lub zerwać ścięgno Achillesa. Ten ostatni przypadek może zakończyć się nawet leczeniem operacyjnym.
Główne kategorie obrażeń, na jakie się narażasz
Gdy uprawiasz dyscypliny sportowe bez odpowiedniego przygotowania i niedostosowane do twoich możliwości, narażasz się na różnego rodzaju obrażenia. Można je zakwalifikować do dwóch podstawowych kategorii:
Obrażenia ostre
Urazy w sportach rekreacyjnych, które należą do tej kategorii to te, do których dochodzi w wyniku pośredniego lub bezpośredniego urazu. Mowa tu o ranach i stłuczeniach, zwichnięciach oraz skręceniach i naderwaniach w obrębie tkanek miękkich narządu ruchu.
Obrażenia przewlekłe
Trudno je wcześnie dostrzec, ponieważ są wynikiem wielu mikrourazów. Do tych zaś dochodzi w trakcie uprawiania sportu na przestrzeni miesięcy lub lat. Gdy zlekceważysz słabsze sygnały płynące z twojego ciała w postaci bólu i dyskomfortu, może dojść do poważnych zmian w obrębie narządu ruchu.
Najczęstszą reakcją organizmu zarówno na urazy przewlekłe, jak i ostre jest pojawienie się stanu zapalnego. To znak, że rozpoczął się proces zdrowienia, którego celem jest wygojenie, regeneracja oraz odtworzenie uszkodzonej tkanki. Ostatnim etapem jest przejście w przewlekły stan zapalny.
To, jak szybko wrócisz do pełnej sprawności, zależeć będzie od działań, które podejmiesz od razu po doznaniu kontuzji. Im szybciej to zrobisz, tym bardziej wesprzesz swój organizm w jego działaniach naprawczych. Gdyby twoje działania okazały się niewystarczające i objawy urazu nie ustępowały, powinieneś od razu zgłosić się do ortopedy w celu dokładnego zdiagnozowania. Nic bowiem nie dzieje się bez przyczyny i pogłębiające się unieruchomienie oraz objawy w postaci zaczerwienienia i obrzęku, mogą świadczyć o tym, że doszło do poważniejszego uszkodzenia danej części narządu ruchu.