Najczęstsze kontuzje na stoku narciarskim

Najczęstsze kontuzje na stoku narciarskim

Kontuzje na stoku narciarskim mogą przydarzyć się każdemu, kto wybiera ten rodzaj aktywności sportowej. Urazy dotykają zarówno początkujących, jak i zawodowych miłośników sportów zimowych. Również w Polsce mnóstwo osób jeździ zarówno na nartach, jak i na desce snowboardowej. Z jednej strony pozytywnie wpływa to na ich zdrowie oraz kondycję, ale z drugiej niesie ze sobą spore ryzyko doznania różnego rodzaju kontuzji nie tylko w obrębie narządu ruchu.

Które części ciała najbardziej narażone są urazy w trakcie uprawiania zimowych sportów na stoku?

Kontuzje na stoku narciarskim

Na częstotliwość urazów, do których dochodzi na stoku narciarskim, bardzo duży wpływ ma zarówno twój poziom zaawansowania w tej aktywności sportowej, jak i odpowiednie przygotowanie do sezonu zimowego. Poza tym bardzo ważne jest zachowanie ostrożności i zdrowy rozsądek. Powinieneś też zwracać uwagę na inne osoby przebywające w tym czasie na stoku. Nierzadko bowiem dochodzi do zderzeń, które kończą się poważnymi urazami dla wszystkich uczestników kolizji.

Warto wiedzieć, jakie kontuzje na stoku przytrafiają się najczęściej. Dzięki tej wiedzy uświadomisz sobie konsekwencje brawurowej jazdy, a z drugiej lepiej przygotujesz szczególnie narażone na urazy części ciała, do zwiększonego wysiłku i obciążeń.

Choć wydawać by się mogło, że to głównie nogi narażone są na urazy w trakcie zjazdu na nartach lub snowboardzie, to nic bardziej mylnego. Uszkodzeniu mogą ulec też inne, równie ważne części twojego ciała.

Urazy kolan

Kontuzje na stoku najczęściej związane są z urazami w obrębie kolan. To właśnie ten staw narażony jest na największe przeciążenia i nagłe ruchy skrętne, które są charakterystyczne przy jeździe na nartach oraz snowboardzie. Dopóki jedziesz i wprowadzasz ciało w rytmiczny balans, wszystko jest w porządku. Gorzej, gdy go utracisz.

Narciarz w trakcie zjazdu. Najczęstsze kontuzje na stoku narciarskim

Do urazu najczęściej dochodzi w chwili, gdy z jakiegoś powodu tracisz równowagę i upadasz na stok. Niestety, nie zawsze zadziała automatyczne wypięcie buta z mocowania w nartach lub w desce. W takiej sytuacji skręcasz nogę w nienaturalny, wymuszony ślizgiem sprzętu sposób. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do naciągnięcia, naderwania lub całkowitego zerwania więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Może to też skutkować skręceniem lub zwichnięciem stawu kolanowego.

Wiele zależy od prędkości, z jaką jechałeś i siły, z jaką upadłeś na stok, a potem stoczyłeś się z niego w niekontrolowany sposób.

Kontuzje na stoku – urazy stopy

Stopa jest jedną z najlepiej chronionych części ciała u narciarzy i snowboardzistów. Możliwe to jest dzięki dobrze dopasowanym butom, które wykonane są z twardego i odpornego na uderzenia materiału. Niemniej jednak i w tym miejscu może dojść do urazu w trakcie aktywności sportowej. Buty minimalizują ryzyko urazu, ale nie chronią twojej stopy w pełni. Dlatego musisz się liczyć z tym, że w wyniku upadku możesz nadwyrężyć lub skręcić staw skokowy.

Urazy nadgarstka

Tego rodzaju kontuzje na stoku przytrafiają się zdecydowanie częściej miłośnikom snowboardu niż narciarzom. Ci drudzy najczęściej przez cały czas trzymają w dłoniach kijki narciarskie i to nimi starają się podeprzeć w chwili utraty równowagi. Takiej możliwości nie mają snowboardziści, którzy odruchowo podpierają się na rękach, by zamortyzować upadek. Im bardziej jest on gwałtowny, tym mocniej możesz uderzyć dłonią o twarde podłoże. Uraz może w takiej sytuacji przyjąć formę złamania lub uszkodzenia tkanek miękkich, czyli chrząstki stawowej, więzadeł oraz torebki stawowej.

Urazy stawu ramiennego

Urazy w obrębie stawu ramiennego są wynikiem zarówno upadku na wyprostowane ręce lub sam bark, jak i zderzenia z innymi uczestnikami obecnymi na stoku narciarskim. W takim przypadku możesz złamać obojczyk lub staw ramienny, zwichnąć lub podwichnąć staw, albo też naderwać ścięgna stożka rotatorów. Każdy z tych urazów jest poważny i powinien i w przypadku doznania go, jak najszybciej skonsultuj go z lekarza.

Snowboardzista w trakcie skoku

Urazy kręgosłupa

Kontuzje na stoku obejmują niestety również urazy tej kluczowej części ludzkiego ciała, jaką jest kręgosłup. O ile złamana ręka czy noga z czasem się zrośnie, to z kręgosłupem sprawa nie wygląda już tak dobrze. Mowa tu o urazach, w których wyniku doszło do przerwania rdzenia kręgowego. To zaś nierzadko kończy się nieodwracalnym paraliżem całego ciała lub jego części.

Do urazów kręgosłupa może dojść zarówno w chwili upadku, jak i w wyniku zderzenia z inną osobą lub twardą powierzchnią (na przykład drzewem). W trakcie jazdy na nartach lub snowboardzie uszkodzeniu może ulec odcinek szyjny, lędźwiowy lub piersiowy kręgosłupa. Ze względu na powagę tego typu urazów, nie powinieneś lekceważyć nawet niewielkiego bólu w tych okolicach. Lepiej upewnić się, że nic złego się nie stało, niż przeoczyć uraz, który może mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia.

Lista urazów nie jest może zbyt długa, ale wiele z nich jest bardzo poważnych. Ważne, byś wykorzystał tę wiedzę i zrobił wszystko, by za każdym razem wracać ze stoku cały i zdrowy. Choć ryzyko urazów wpisane jest w tego rodzaju aktywności sportowe, to zawsze możesz zrobić wszystko, co w twojej mocy, by kontuzje na stoku nie stały się twoim udziałem.

To top