Lordoza – jak rozpoznać ją u swojego dziecka i zapobiec jej pogłębieniu

Lordoza – jak rozpoznać ją u swojego dziecka i zapobiec jej pogłębieniu

Lordoza, to naturalne wygięcie kręgosłupa do przodu, w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Pozostałe dwie części, czyli odcinek piersiowy i krzyżowy, odgięte są w kierunku przeciwnym, co nazywane jest kifozą. Dwie lordozy i dwie kifozy, sprawiają, że twój kręgosłup kształtem przypomina literę S. Pomaga to zachować prawidłową postawę i zabezpiecza przed przeciążeniami.
Czasem jednak, dochodzi do nienaturalnie dużego wygięcia, co jest jednym z objawów lordozy patologicznej.

Lordoza – jak rozpoznać ją u swojego dziecka?

Wady kręgosłupa nie należą do najprostszych, gdy chodzi o rozpoznanie przez osobę, która nie posiada odpowiedniej wiedzy medycznej. Mimo to, gdy chodzi o lordozę patologiczną, jeśli wiesz na co zwracać uwagę, możesz dostrzec jej pierwsze symptomy.

Gdy pojawiły się pierwsze objawy lordozy

Przed wszystkim zwróć uwagę na postawę, jaką najczęściej przyjmuje twoje dziecko w pozycji stojącej. Przy lordozie lędźwiowej, jego pupa będzie mocno wysunięta do tyłu, zaś kręgosłup na tym odcinku, nienaturalnie wklęśnięty.
Gdy chodzi o lordozę patologiczną odcinka szyjnego, co zdarza się rzadziej, ale warto mieć to na uwadze, objawem który możesz zauważyć, są nadmiernie wystające do tyłu łopatki. Dziecko może też skarżyć się na ból szyi, pleców i głowy.

Profilaktyka w przypadku braku widocznych objawów

Co jednak, jeśli nie widzisz tego typu objawów, a chcesz uchronić swoje dziecko przed skrzywieniem kręgosłupa? Najlepszym rozwiązaniem, będą cykliczne kontrolne wizyty u ortopedy. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, jest on w stanie wychwycić nawet najdrobniejsze odchylenia od normy. Ponadto, jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje dziecko na dodatkowe badania, które wykluczą lub potwierdzą chorobę.
Im szybciej wykryjesz problemy z kręgosłupem, tym większa szansa na ich skuteczne skorygowanie i uniknięcie bardziej inwazyjnych metod.

Najczęstsze przyczyny lordozy

W zależności od przyczyny pojawienia się lordozy patologicznej, są takie, na które masz wpływ. Jednym ze sposobów, by jej zapobiec, jest dbanie o prawidłową postawę ciała twojego dziecka. Jeśli ma ono tendencję do garbienia się, wykorzystaj popularne „pajączki”, które pomogą utrzymywać kręgosłup w naturalnej i prawidłowej pozycji. Dbaj również o odpowiednią ilość ruchu, co w czasach uzależnienia od urządzeń mobilnych, jest tym bardziej wskazane. Uchroni to malucha nie tylko przed lordozą, ale też przed otyłością, która jest jedną z przyczyn nienaturalnego wygięcia kręgosłupa.

Do pojawienia się lordozy, może również dojść w wyniku urazów (między innymi zwichnięcia biodra), dystrofii mięśniowej, rwy kulszowej, kręgozmyku, zapalenia krążków międzykręgowych, achondroplazji, a nawet powikłania gruźlicy.
Pogłębiona lordoza lędźwiowa może – choć nie musi, pojawić się u twojego dziecka również wtedy, gdy trenuje ono gimnastykę, jeździectwo lub taniec.

Nieleczona lordoza – do czego może doprowadzić?

Choć nieleczona lordoza, z biegiem czasu staje się coraz bardziej widoczna, mimo wszystko może zostać przez ciebie przeoczona. Pogłębiając się, zaburzać będzie proporcje sylwetki dziecka i powodować coraz częstszy i większy ból krzyża. W przyszłości, w jej wyniku może dojść do wielu powikłań w postaci:

  • artretyzmu,
  • przewlekłego bólu pleców i brzucha, promieniującego aż do nóg,
  • zaburzeń pracy jelit, pęcherza moczowego i nerek,
  • bolesnych miesiączek w przypadku kobiet,
  • zaparć,
  • zaburzeń w obrębie kończyn dolnych (drętwienie i mrowienie).

Stąd bardzo ważne są cykliczne wizyty u ortopedy, by tym wszystkim dolegliwościom zapobiec. Jeśli nie zauważyłeś widocznych zmian w postaci niesymetrycznych, odstających łopatek, krzywych pleców, nadmiernie wypiętego brzucha czy zapadniętej klatki piersiowej, wystarczy, że z konsultacji skorzystasz raz w roku.

To top