Mobilizacja blizny to działania podejmowane przez fizjoterapeutę w celu przyspieszenia procesów regeneracyjnych oraz zapobiegnięcia zrostom, zwłóknieniom i innym powikłaniom, do których może dojść. Im większa była rana, tym bardziej wskazana jest praca nad blizną.
W przypadku jakich uszkodzeń skóry powinieneś skorzystać z mobilizacji blizny, na czym polega i kiedy ją rozpocząć?
Czym są blizny?
Z niewielkimi bliznami tak naprawdę każdy ma do czynienia wiele razy w ciągu całego życia. Powstają po drobnych zadrapaniach i otarciach, a organizm zwykle bardzo dobrze sobie radzi z ich regeneracją. W zależności od ich wielkości proces gojenia, który rozpoczyna się w chwili uszkodzenia i przerwania ciągłości tkanki, może trwać od kilku tygodniu do nawet 2 lat.
Blizny, które mają mniej niż rok, kwalifikowane są jako niedojrzałe. Można je rozpoznać po tym, że są twarde, grube, mało elastyczne i wypukłe, w kolorze czerwonym lub różowym, który blednie po uciśnięciu. To właśnie w tym okresie bardzo wskazana jest mobilizacja blizny, która z jednej strony pozwala zapobiec powstaniu zrostów i zwłóknień, a z drugiej doprowadzić do jej prawidłowego unaczynienia i uczynienia jej elastyczną, miękką i płaską. Taką właśnie jest blizna dojrzała, która nie powoduje żadnych dolegliwości.
Mobilizacja blizny — najczęstsze wskazania
Gdy się zadrapiesz, skaleczysz lub doznasz niewielkiego poparzenia skóry, w miejscu przerwania ciągłości tkanki twój organizm uruchamia procesy naprawcze. Małe blizny nie wymagają pomocy specjalisty. Gorzej z tym większymi, które sięgają głębiej. Dlatego mobilizacja blizny powinna być przeprowadzona po:
- cesarskim cięciu,
- mastektomii,
- poważnym i rozległym oparzeniu,
- operacji chirurgicznej, również po laparoskopii,
- otwartym złamaniu,
- urazie, w którym doszło do przerwania ciągłości tkanki,
- pęknięciu krocza.
Wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty są blizny nierówne, grudkowate, pofałdowane, zgrubiałe i twarde. Udaj się do niego również wtedy, gdy w miejscu blizny czujesz mrowienie, nadwrażliwość, pieczenie lub ból. Wystarczającym powodem będzie też zaburzenie czucia powierzchownego.
Na czym polega mobilizacja blizny?
Mobilizacja blizny to jedna z form jej rehabilitacji prowadzonej przez fizjoterapeutę i w warunkach domowych po odpowiednim przeszkoleniu.
Działania terapeutyczne prowadzone w obrębie blizny wprowadzane są stopniowo, stąd można je podzielić na kilka etapów.
Etap I.
Do tygodnia od momentu, w którym doszło do uszkodzenia skóry, fizjoterapeuta nie prowadzi mobilizacji samej blizny, a jedynie zajmuje się sąsiednimi tkankami. Poprawia w ten sposób ukrwienie i wpływa na zmniejszenie opuchlizny, która jest naturalną reakcją organizmu na uszkodzenie.
Etap II.
W ciągu kolejnych 2 miesięcy fizjoterapeuta stosuje różne techniki w obrębie samej blizny oraz otaczających ją tkanek. Wspiera w ten sposób odpływ limfy w ranie i krążenie krwi oraz zapobiega obrzękom. Delikatne obchodzenie się z blizną pomaga zapobiec przerostom tkanki. Korzyści w tym okresie może też przynieś kinesiotaping i suche igłowanie oraz indywidualne ćwiczenia i chwyty terapeutyczne stosowane przez pacjenta w domu. Możliwe to jest po odpowiednim przeszkoleniu w trakcie wspólnej sesji terapeutycznej z fizjoterapeutą.
Etap III.
Trzeci etap może trwać nawet kilka lat. Jednak najlepsze efekty może uzyskać w ciągu dwóch pierwszych od urazu. W tym okresie mobilizacja blizny przybiera postać bardziej intensywnych metod i technik. Fizjoterapeuta może do tego wykorzystać ugniatanie, podnoszenie, wzruszanie, ściskanie i mocne masowanie blizny. Wszystko po to, by nie dopuścić do zwłóknień i tworzenia się zrostów. Jego działania zwiększają też elastyczność blizny oraz redukują powstające w jej obrębie napięcia i uczucie ciągnięcia.
Mobilizacja blizny – kiedy nie można z niej skorzystać
Choć mobilizacja blizny niesie ze sobą wiele korzyści, to nie zawsze możliwe jest jej przeprowadzenie. Zwykle nie jest wskazana, gdy:
- pękły szwy lub rozeszły się brzegi rany,
- doszło do powikłań po operacji lub urazie,
- rana jest jeszcze świeża,
- masz nieuregulowaną cukrzycę,
- cierpisz na zaburzenia krzepnięcia krwi,
- przyjmujesz silne leki przeciwbólowe.
Najlepsze efekty przynosi mobilizacja blizny rozpoczęta wkrótce po doznanym urazie lub zabiegu chirurgicznym. Warto też skorzystać w pomocy fizjoterapeuty w przypadku blizn wieloletnich. I choć praca nad nimi wymagać będzie dużo pracy i cierpliwości w oczekiwaniu na wyniki, to z pewnością warto tego typu działania podjąć. Jeśli nie masz pewności, czy mobilizacja blizny mogłaby ci pomóc, umów się na konsultację do fizjoterapeuty, który oceni jej stan i podejmie decyzję w sprawie jej rehabilitacji.
Źródło i inspiracja:
www.fizjoterapeuty.pl/fizjoterapia/mobilizacja-blizny.html