Aktywność fizyczna dziecka — dlaczego jest taka ważna

Aktywność fizyczna dziecka — dlaczego jest taka ważna

O tym, że ciało człowieka lubi ruch świadczy fakt, iż porusza się ono już w łonie matki na długo przed tym, zanim dziecko postawi pierwszy krok. Z każdym tygodniem rozwoju, tej aktywności jest coraz więcej, a każdy rodzic wie, jak trudno upilnować malucha, gdy tylko ten zacznie raczkować, a później chodzić.
Niestety aktywność fizyczna dziecka drastycznie spada wraz z jego rozwojem. Gdy dorasta, miejsce ruchu zajmuje siedzący styl życia zarówno w szkole, jak i w domu przed komputerem, czy z telefonem w dłoni. Na szczęście w każdej chwili można to zmienić i wprowadzić więcej aktywności do życia zarówno małych, jak i dużych dzieci.

Jakie korzyści z tego płyną?

Aktywność fizyczna dziecka — jakie korzyści ze sobą niesie

Aby w życiu dziecka pojawiły się korzyści płynące z aktywności fizycznej, ta nie musi od razu oznaczać codziennych treningów w drużynie sportowej. Zwykle wystarczą zabawy na świeżym powietrzu lub na sali gimnastycznej.

Wpływ aktywności fizycznej na rozwój fizyczny dziecka

Regularna i umiarkowana aktywność fizyczna dziecka, na różne sposoby wpływa na jego rozwój i dotyczy wielu jego aspektów. To szczególny okres w życiu każdego człowieka, gdy kształtują się poszczególne organy i układy w jego ciele. Ruch, który na początku zwykle przybiera formę zabawy, poprawia siłę mięśni, koordynację ruchową, równowagę i gibkość. Wpływa też na poprawę postawy ciała, która z powodu siedzącego trybu życia bardzo szybko ulega zaburzeniom typu lordoza.

W zależności od tego, co stanie się ulubioną aktywnością twojego dziecka, będzie ona wpływać nieco inaczej na wybrane partie jego ciała oraz przynosić inne korzyści.

Dzieci w basenie. Aktywność fizyczna dziecka

Pływanie

Pływanie niesie ze sobą wiele korzyści fizycznych i emocjonalnych zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Ten rodzaj aktywności wzmacnia mięśnie kręgosłupa, które podtrzymują cały szkielet. To zaś pozytywnie wpływa na kształtującą się dopiero postawę ciała dziecka i zmniejsza ryzyko wad. A nawet, jeśli już zauważyłeś u swojej pociechy pewien stopień skrzywienia kręgosłupa, pływanie idealnie nadaje się na jego skorygowanie.
Poza tym pływanie z jednej strony nie obciąża stawów, a z drugiej pobudza je do działania. Inną zaletą jest wsparcie w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz budowanie i rzeźbienie sylwetki.


Przeczytaj także: Lordoza – jak rozpoznać ją u swojego dziecka i zapobiec jej pogłębieniu


Pływanie to też rozwój dużej i małej motoryki oraz koordynacji ruchowej. W trakcie pływania zaangażowane są bowiem różne części ciała, które muszą ze sobą współpracować.

Bieganie

To chyba najczęstsza i najwcześniej pojawiająca się aktywność fizyczna w życiu każdego dziecka. Jeśli biega ono regularnie, wówczas ćwiczy właściwą postawę ciała i zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń układu ruchu. Bieganie pomaga też utrzymać prawidłową masę ciała, co zapobiega otyłości. Korzyści z biegania odnosi też układ oddechowy. Dobrze dotleniony organizm i mózg przekłada się na lepszą pamięć i wyniki w nauce.

Jazda na rowerze

Podobnie jak pływanie, tak też jazda na rowerze nie obciąża stawów, czego nie można powiedzieć na przykład o piłce nożnej, czy lekkoatletyce. Jeśli twoje dziecko lubi jeździć na rowerze, poprawia w ten sposób koordynację, równowagę i koncentrację. W połączeniu z dobrą dietą aktywność ta pozytywnie wpływa na rozbudowę mięśni i struktury kostnej.

Dziewczynka na ściance wspinaczkowej

Wspinaczka

Mowa tu oczywiście o ściance wspinaczkowej, na którą uczęszcza wiele dzieci wraz ze swoimi bliskimi. We wspinanie zaangażowane są praktycznie wszystkie mięśnie w ciele dziecka, czyli ramiona, barki, dłonie oraz nogi. Wzmocnione zostają też mięśnie klatki piersiowej, kręgosłupa, tułowia i brzucha.
Ta aktywność fizyczna dziecka pomaga również ćwiczyć koncentrację, równowagę, gibkość, zwinność i szybkość. We wspinanie mocno zaangażowany jest też zmysł koordynacji ruchowej oraz układ proprioceptywny, dzięki któremu dziecko wie, w jaki sposób ułożone są poszczególne części jego ciała.

W przypadku aktywności fizycznej dzieci bardzo ważne jest, aby wykonywały one ćwiczenia odpowiednie dla swojego wieku i umiejętności, a także korzystały z odpowiedniego sprzętu i stroju sportowego. W przypadku intensywnych treningów sportowych, szczególnie dzieci w okresie wzrostu powinny unikać przeciążenia i kontuzji.

Istotnym elementem, który powinien iść w parze z dobrze dobraną, umiarkowaną aktywnością fizyczną dziecka, jest odpowiednia dieta. Najlepiej, gdy będzie bogata w składniki odżywcze niezbędne do rozwoju oraz wzmocnienia mięśni i kości.

To top