Choć stopa podczas biegania poddawana jest dużym obciążeniom, nie zawsze kończy się to urazem, bólem lub ograniczeniem ruchomości. Są jednak okoliczności i działania, które temu sprzyjają. Zapalenie rozcięgna podeszwowego to jeden z tych problemów w obrębie stopy, na który narażone są osoby aktywnie spędzające czas, choć nie tylko one. Jest bowiem wiele czynników, które mogą wywołać stan zapalny w tej części stopy.
Czym jest zapalenie rozcięgna podeszwowego i jak się objawia?
Podczas chodzenia, biegania, skakania lub innych aktywności, stopa poddawana jest regularnym naciskom, obciążeniom i drganiom. Aby nie doszło z tego powodu do uszkodzenia jej poszczególnych części, potrzebuje odpowiedniego wzmocnienia. Taką funkcję pełni rozcięgno podeszwowe, czyli składające się z kilku warstw pasmo tkanki łącznej o bardzo dużej wytrzymałości. To ważne, występujące parzyście po obu stronach stopy usztywnienie sklepienia podłużnego, które stabilizuje oraz amortyzuje twoją stopę podczas chodzenia i biegania.
Rozcięgno swój początek ma na pięcie, a dokładnie na guzie piętowym, a kończy się na podstawach paliczków bliższych I-V kości śródstopia.
Na zapalenie rozcięgna podeszwowego może wskazywać kilka charakterystycznych objawów, do których należy między innymi:
- ból w przyśrodkowej części pięty:
- po dłuższej bezczynności,
- podczas wchodzenia po schodach,
- przy wspinaniu się na palce,
- w zaawansowanym stadium:
- zaczerwienienie,
- obrzęk,
- zwiększenie ciepłoty skóry w obrębie stopy,
- tkliwość.
Co może doprowadzić do stanu zapalnego w rozcięgnie podeszwowym?
Zapalenie rozcięgna podeszwowego może być wywołane przez różne czynniki. Wiele zależy od prowadzonego stylu życia. Grupą szczególnie narażoną są osoby, które uprawiają bieganie i inne sporty, w których stopy są mocno eksploatowane. Jeśli do tego ma to miejsce na twardym albo nierównym podłożu, ryzyko pojawienia się stanu zapalnego jest jeszcze większe.

Rehabilitacja Szczecin Prawobrzeże
Jeśli lubisz biegać i nie chcesz na dłużej rezygnować z tej formy aktywności, korzystaj ze wsparcia fizjoterapeuty. Z jego pomocą nie tylko zmniejszysz ryzyko urazów, ale też szybciej wrócisz do optymalnej sprawności, gdy mimo wszystko do nich dojdzie.
Umów się na konsultację niezależnie, czy pojawił się u ciebie problem zdrowotny, czy też chcesz mu zapobiec.
Doprowadzić do niego mogą też błędy treningowe, w tym zbyt intensywne treningi, niedostateczna regeneracja po wysiłku, zaniedbywanie odpowiedniej rozgrzewki, czy niewłaściwa technika uprawiania wybranej dyscypliny. Nie bez wpływu jest też używanie obuwia nieodpowiedniego do danej dyscypliny sportowej oraz nawierzchni, po której biegasz, ale nie tylko. Na zapalenie rozcięgna podeszwowego powinny też uważać kobiety spędzające w ciągu dnia wiele godzina w butach na wysokim obcasie.
To wszystko może powodować mikrourazy przeciążenia i zbyt dużego napięcia. Powtarzane regularnie przez dłuższy czas skutecznie osłabiają rozcięgno i mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego może się również rozwinąć u osób otyłych. Nadmiar kilogramów to dodatkowe, niekiedy bardzo duże obciążenie dla stóp, w tym dla rozcięgna podeszwowego. Jeśli do tego osoba taka w celu zrzucenia nadmiaru tkanki tłuszczowej regularnie biega, przeciąża stopy, co prowadzi do mikrourazów i może przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego w rozcięgnie. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko może być inny rozkład ciężaru ciała, przez również cierpi rozcięgno podeszwowe.
Na rozwój stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego może też mieć wpływ stopa wydrążona, płaskostopie, nadmierna pronacja, czy przebyte wcześniej urazy w obrębie stopy.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego — co możesz zrobić, by ograniczyć ryzyko
Zapalenie rozcięgna podeszwowego nie jest schorzeniem, które dotyka każdego. Poza tym, na wiele czynników, które szczególnie mu sprzyjają, masz realny wpływ. Dzięki temu, podejmując konkretne kroki, możesz mu skutecznie zapobiegać, albo przynajmniej znacznie zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Co dokładnie możesz zrobić?
Zmiany w stylu życia
Natłok obowiązków i przeciążenie nimi zarówno w pracy, jak i w domu sprawia, że zapominamy o podstawowych elementach zdrowego stylu życia. Wiele czynności wykonujemy nieświadomie, odruchowo, przez co narażamy swoje zdrowie i zwiększamy ryzyko urazów. Jeśli tak właśnie jest w twoim przypadku, zwróć uwagę na:
- dietę – czy są w niej składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, ścięgien, stawów i więzadeł,
- odpoczynek – to czas niezbędny do regeneracji organizmu, w tym układu ruchu,
- sposób wykonywania pracy – czy nie dochodzi w niej do przeciążeń w obrębie stopy.
Wyeliminowanie błędów treningowych
Była o nich mowa przy omawianiu możliwych przyczyn zapalenia rozcięgna podeszwowego. Jeśli zatem zauważysz je u siebie, popraw technikę wykonywania ćwiczeń i biegania, zadbaj o dobrą jakość rozgrzewki, dostosowuj treningi do aktualnej kondycji i sprawdź jakość obuwia, by było odpowiednie do danej aktywności.
Skorygowanie wad postawy związanych z nieprawidłową biomechaniką stopy
To również może mieć wpływ na pojawienie się stanu zapalnego. Jeśli masz wątpliwości co do biomechaniki i wad postawy, skonsultuj się z ortopedą lub fizjoterapeutą. Sprawdzą oni, czy nie masz płaskostopia, zbyt wysokiego podbicia czy nadmiernej pronacji stopy.
Regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń
Włącz do swojej aktywności ćwiczenia, które zalecane są przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego. Dzięki temu, że są one ukierunkowane właśnie na te element stopy, możesz zadziałać wzmacniająco i tym samym zwiększyć odporność na przeciążenia i stany zapalne.

Niezależnie, czy uprawiasz sport, czy nie, warto znać najczęstsze urazy stopy i wykorzystać tę wiedzę w ramach działań profilaktycznych.
Korzystanie ze wsparcia fizjoterapeuty
Nie tylko w przypadku profilaktyki stóp, ale też w celu zadbania o inne elementy narządu ruchu, pomyśl o regularnym korzystaniu ze wsparcia fizjoterapeuty. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że uprawiany przez ciebie sport, wykonywane ćwiczenia, czy praca, nie zaszkodzą twojemu ciału. Dowiesz się też, jak wzmacniać najbardziej narażone na uszkodzenia i zmiany chorobowe części ciała i zmniejszać ryzyko urazów. Możesz też poprosić o pomoc w dobraniu dostosowanych do twoich stóp wkładek ortopedycznych. One również przyczynią się do zdrowia twoich stóp.
Gdy już wiesz, czym jest zapalenie rozcięgna podeszwowego, znasz najczęstsze przyczyny i poznałeś skuteczne działania profilaktyczne, czas wprowadzić tę wiedzę w życie. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać ze wsparcia ortopedy lub fizjoterapeuty.
Źródło:
www.medonet.pl
https://www.doz.pl/czytelnia/a15157-Zapalenie_rozciegna_podeszwowego__przyczyny_objawy_leczenie_cwiczenia