Ból pięty od strony podeszwowej może wskazywać na wiele schorzeń. Jednym z nich jest ostroga piętowa, czyli zwapnienie zlokalizowane w przedniej części stopy. Choć powstaje ono przy przyczepie zginacza krótkiego palców do pięty, to nie ono jest przyczyną bólu. Jest nim zwyrodnienie przyczepu rozcięgna podeszwowego do pięty.
Jak wygląda rehabilitacja przy leczeniu ostrogi piętowej?
Po czym możesz rozpoznać ostrogę piętową?
Pewne objawy są charakterystyczne dla ostrogi piętowej. Jednym z nich jest ból po podeszwowo-przyśrodkowej stronie pięty. Może się pojawić, gdy przez długi czas przyjmujesz pozycję stojącą. To może być praca lub inne zajęcie, ale to nie wtedy pojawia się ból. Ten czas obciążania stopy daje o sobie znać z pewnym opóźnieniem. Paradoksalnie stopa najbardziej będzie cię boleć po dłuższym okresie odpoczynku. Może to być rano, gdy wstajesz z łóżka lub kiedy w ciągu dnia na dłużej zasiądziesz na kanapie. Ostry ból pojawi się w chwili, gdy spróbujesz postawić pierwsze kroki.
Przeczytaj też: Metody leczenia ostrogi piętowej i przyczyny jej powstania
Jak wygląda rehabilitacja przy leczeniu ostrogi piętowej?
Rehabilitant dobiera techniki i ćwiczenia do stopnia zaawansowania schorzenia oraz do istniejących przy tej okazji dolegliwości. Dzieli je na pracę w sali rehabilitacyjnej i autoterapię w domu.
Ćwiczenia w domu
Systematyczne i dokładne wykonywanie ćwiczeń do podstawa, jeśli chcesz, by rehabilitacja przy leczeniu ostrogi piętowej uwolniła cię od bólu. Są na tyle proste, że z pewnością sobie poradzisz bez pomocy rehabilitanta. W początkowym okresie każde z ćwiczeń wykonuj po 10 razy, a po jakimś czasie, gdy poprawią się twoje możliwości, zwiększaj tę ilość. Czas twojej domowej rehabilitacji nie powinien być krótszy, niż 15 minut każdego dnia.
W ramach ćwiczeń rehabilitant może zaproponować, byś w pozycji siedzącej przy wyprostowanym kolanie i nodze leżącej swobodnie na łóżku lub podłodze:
- wykonywał krążenia stopą w jedną i drugą stronę,
- zginał i prostował stopę,
- kierował podeszwę na zewnątrz i do wewnątrz.
Możesz też usiąść na krześle i masować podeszwę, podkładając pod nią piłkę do tenisa lub twardszą piłeczkę gumową. Jeśli jej nie posiadasz (warto w tej sytuacji się w nią zaopatrzyć), wykorzystaj tymczasowo butelkę i tocz ją naprzemiennie do przodu i do tyłu.
Na koniec przyciągnij do siebie przednią część stopy, by rozciągnąć podeszwy.
Dodatkowe działania
Oprócz ćwiczeń, możesz zrobić coś jeszcze, by ból był coraz mniejszy i rzadszy.
Zrzuć nadmiar kilogramów
Jedną z przyczyn zwyrodnienia rozcięgna podeszwowego stopy jest nadwaga. W zależności od jej podłoża, powinieneś pracować w określony sposób nad zmniejszeniem wagi. Nadmiar kilogramów nie sprzyja bowiem leczeniu ostrogi, a wręcz zwiększa ryzyko pogłębienia się problemu.
Zaopatrz się we wkładki do butów
W sklepie ortopedycznym możesz kupić specjalne wkładki dla osób, które cierpią na ostrogę piętową. Pamiętaj jednak, by wcześniej skonsultować to ze swoim ortopedą lub rehabilitantem.
Dobierz odpowiednie obuwie
Grubsza podeszwa w butach pomoże ci zamortyzować wszelkie wstrząsy, dlatego w trakcie trwania rehabilitacji noś tego rodzaju obuwie. Unikaj natomiast butów na cienkiej podeszwie, z wysokim obcasem i na platformie.
Pamiętaj o odpoczynku
Mowa tu przede wszystkim o odciążeniu nóg po ciężkim dniu. Leżąc ze stopami powyżej poziomu serca poprawisz krążenie w całych nogach i zmniejszysz obrzęk.
Rehabilitacja przy leczeniu ostrogi piętowej to tani i skuteczny sposób, ale nie jedyny. Często poprzedzona jest ostrzyknięciem przyczepu rozcięgna podeszwowego osoczem bogatopłytkowym. Stymuluje on proces regeneracji, naprawy i tworzenia blizny w miejscu, gdzie doszło do zwyrodnienia tkanki.