Pięta Haglunda to schorzenie, które może powodować nie tylko dyskomfort, ale też dolegliwości bólowe, które skutecznie utrudniają chodzenie. Zdiagnozowane po raz pierwszy początkiem XX wieku przez lekarza Patrica Haglunda, dotyka osoby w różnym wieku.
Jakie objawy powinny zwrócić twoją uwagę i które metody leczenia okazują się najbardziej skuteczne w przypadku pięty Haglunda?
Czym jest i jak się objawia pięta Haglunda?
Jałowa martwica guza piętowego zwana też piętą Haglunda to schorzenie, które pojawia się na tylnej części kości piętowej. Dotyka głównie dzieci, u których w trakcie rozwoju dochodzi do przebudowy i intensywnego wzrostu kośćca. Nie jest to jednak jedyna grupa ryzyka, gdy chodzi o piętę Haglunda. Dolegliwości z nią związane mogą bowiem odczuwać również osoby uprawiające sport oraz te, które noszą źle dopasowane obuwie.
Zanim będziesz w stanie zauważyć charakterystyczne zgrubienie wyrostka tylnego kości piętowej, wcześniej musi dojść do podchrzęstnej martwicy tkanki kostnej. Z czasem rozwija się też obrzęk tkanek miękkich, co skutkuje powiększającym się zgrubieniem. Przy okazji może również dojść do zapalenia włókien ścięgna Achillesa objawiającego się zaczerwienieniem.
Poza charakterystycznym guzem na tylnej górnej części pięty, twoją uwagę powinien zwrócić coraz dotkliwszy ból. Nie tylko utrudnia on założenie pełnego obuwia, ale też swobodne poruszanie się.
Zwykle pojawia się po aktywności fizycznej oraz rano, po nocnym odpoczynku. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zgłosisz się do ortopedy, z czasem ból wymuszać będzie oszczędzanie pięty, co powodować będzie utykanie i zaburzenie prawidłowego wzorca chodu.
Jeśli więc w okolicy pięty pojawi się:
- dokuczliwy ból, również pod dotykiem,
- zauważalna i wyczuwalna pod dotykiem deformacja tylnej części pięty,
- pogrubienie ścięgna w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa do guza piętowego,
- zaczerwienienie i obrzęk w tylnej, górnej części pięty,
- zgrubienie skóry na pięcie lub pęcherze,
a także nie możesz bez bólu oprzeć stopy o podłoże i masz duże trudności zarówno z zakładaniem butów, jak i ich noszeniem, umów się na konsultację ortopedyczną, by sprawdzić, co dokładnie jest przyczyną tych dolegliwości. Może się bowiem okazać, że to nie pięta Haglunda, ale na przykład ostroga piętowa.
Jakie mogą być przyczyny pięty Haglunda?
Schorzenie to jest skutkiem zaburzenia krążenia w okolicy pięty, co skutkuje niedokrwieniem kości i ostatecznie jej jałową martwicą. Przyczynić się do tego może między innymi zbyt duże obciążanie stopy w trakcie wysiłku fizycznego. Pięta Haglunda może dotknąć zarówno sportowców, jak i tancerzy. Również wtedy, gdy trenujesz bieganie, piłkę nożną, koszykówkę i inne sporty, w których to nogi są najbardziej obciążone, powinieneś zwracać uwagę na dolegliwości w obrębie pięty.
Przeczytaj także: Ostrogi piętowe – przyczyny ich powstawania i metody leczenia
Do innych czynników, które mogą przyczynić się do powstania pięty Haglunda, należy:
- chodzenie w źle dobranym, zbyt ciasnym obuwiu, szczególnie takim, które ma twarde zapiętki,
- doznane w przeszłości urazy pięty,
- potencjalnie wady w budowie i rozwoju stopy, w tym płaskostopie, stopa wydrążona i stopa płasko-koślawa,
- otyłość,
- długotrwałe przyjmowanie leków sterydowych.
Pięta Haglunda – na czym polega leczenie
W przypadku pięty Haglunda lekarz zwykle w pierwszej kolejności stosuje leczenie zachowawcze, dopiero później może zdecydować o przeprowadzeniu operacji.
Zachowawcze leczenie pięty Haglunda
Niektóre elementy tego rodzaju leczenia możesz stosować samodzielnie, zaś inne najlepiej pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.
Na początek powinieneś na tyle, o ile to możliwe odciążyć bolącą piętę. W tym celu zmień obuwie na miękkie, które nie uciska okolicy pięty. Możesz włożyć do niego twarde wkładki ortopedyczne, których zadaniem jest odciążyć chorą piętę lub elastyczne podpiętki z anatomicznie ukształtowanym miękkim podłożem. Latem zaś staraj się nosić obuwie z odkrytymi piętami.
Ulgę przyniosą też:
- przeciwzapalne maści i żele niesteroidowe,
- masaż pięty owiniętą bawełnianym materiałem kostką lodu,
- ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego i unikanie tych elementów treningu, które mocno obciążają pięty,
- iniekcje z osocza bogatopłytkowego.
W ramach fizjoterapii pomocne mogą okazać się zabiegi w postaci:
- krioterapii,
- fali uderzeniowej,
- ultradźwięków,
- jonoforezy,
- odpowiednio dobranych ćwiczeń rozciągających i uelastyczniających ścięgno Achillesa,
- masażu łydki i ścięgna Achillesa.
Pięta Haglunda — zabieg operacyjny
Podobnie jak w przypadku innych wybranych schorzeń ortopedycznych, tak i tu lekarz może zdecydować o leczeniu operacyjnym w sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przyniosło spodziewanych efektów. W przypadku pięty Haglunda wybór taki może być też podyktowany deformacją guza piętowego oraz mocno zaawansowanymi zmianami martwiczymi.
W zależności od stylu życia, ogólnego stanu zdrowia oraz twojego wieku, lekarz w trakcie operacji wykonanej tradycyjną metodą otwartą lub małoinwazyjną techniką endoskopową może:
- wyciąć powstałe w guzie piętowym zmiany kostne,
- połączyć osteotomię kości piętowej z oczyszczeniem ścięgna Achillesa,
- dodatkowo usunąć kaletkę głęboką ścięgna Achillesa.
Choć pięta Haglunda wydaje się niegroźnym schorzeniem, to nieleczona może skutecznie utrudnić ci codzienne funkcjonowanie i ograniczyć ruchomość twojej stopy. Dlatego w przypadku zauważenia objawów, o których była tu mowa, umów się na konsultację do ortopedy. Im wcześniej to zrobisz, tym szybciej uwolnisz się od bólu i zapobiegniesz rozległym zmianom w obrębie pięty i znajdujących się w pobliżu ścięgien. Lekarz oceni też, czy to na pewno pięta Haglunda, czy może inne schorzenie, którego objawy wstępnie mogą sugerować to schorzenie, choć przyczyna jest zupełnie inna.
Źródło:
https://wylecz.to/kosci-i-stawy/bol-piety-jakie-sa-przyczyny-bolu-w-piecie-co-pomoze-na-bol-piety-przy-chodzeniu/
www.fizjoterapeuty.pl