Dieta przed operacją ortopedyczną to ważny element w procesie leczenia. Odpowiednio dobrana do twojego aktualnego stanu zdrowia i poziomu odżywienia, zapewni twojemu ciału niezbędne składniki odżywcze. Nie powinno w niej zabraknąć ani witamin, ani też minerałów, białka oraz zdrowych tłuszczy.
Co powinno się znaleźć na twoim talerzu na co najmniej 2 tygodnie przed operacją, a czego w tym czasie powinieneś unikać?
Dlaczego dieta przed operacją ortopedyczną jest ważna?
Do operacji możesz się przygotować na kilka sposobów. W przypadku operacji ortopedycznej warto skorzystać między innymi z rehabilitacji. I choć wciąż wiele osób kojarzy ją z okresem pooperacyjnym, to pomyśl o skorzystaniu z niej również przed wykonaniem zabiegu.
Oprócz typowych zaleceń, które otrzymasz od chirurga ortopedy, powinieneś też zadbać o to, co jesz na co dzień i jakie potrawy planujesz spożywać na kilka tygodni przed zabiegiem. Dieta przed operacją ortopedyczną jest tak samo ważna, jak przed każdym innym zabiegiem chirurgicznym. W każdym przypadku dochodzi bowiem do naruszenia ciągłości tkanki, stresu związanego z operacją oraz obciążenia organizmu, który musi przywrócić utraconą równowagę. Do tego zaś niezbędna jest energia oraz odpowiednia ilość składników odżywczych.
Dobrze dobrana dieta to ważne wsparcie zarówno na czas zabiegu, jak i w okresie rekonwalescencji. Na jego długość i efektywność ma wpływ nie tylko dobrze przeprowadzona rehabilitacja, ale też to, co znajdzie się na twoim talerzu.
Właściwa i bogata w składniki odżywcze dieta przed operacją ortopedyczną zmniejsza też ryzyko powikłań. Im organizm jest silniejszy, tym lepiej znosi obciążenia związane z zabiegiem i czasem powrotu do zdrowia.
Przeczytaj także: Rehabilitacja przedoperacyjna — na czym polega i dlaczego warto z niej skorzystać
To wszystko sprawia, że w przypadku niedożywienia, które mocno osłabia całe ciało, bardzo ważne jest uzupełnienie niedoborów zanim lekarz przeprowadzi zabieg chirurgiczny. Stąd przygotowanie do operacji zwykle zaczyna się dużo wcześniej, już w trakcie pierwszej konsultacji ortopedycznej. To wtedy lekarz przeprowadza wywiad medyczny, a sprawdzając ogólny stan zdrowia, zwraca też uwagę, czy pacjent jest odpowiednio odżywiony.
Ogólne zalecenia dietetyczne przed operacją ortopedyczną
Optymalnie warto już na miesiąc przed operacją ortopedyczną zadbać o dietę bogatą w składniki odżywcze ważne dla twoich stawów, ścięgien i kości. To właśnie te elementy zwykle są poddawane zabiegom chirurgicznym w przypadku chorób i urazów dotykających układ ruchu.
Odpowiednia dieta przed operacją ortopedyczną pozwala na utrzymanie właściwego poziomu witamin, składników mineralnych oraz białka. Ten ostatni element jest szczególnie ważny, ponieważ zapotrzebowanie na niego w czasie zabiegu może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.
Jeśli jesteś niedożywiony, powinieneś w porozumieniu z lekarzem i dietetykiem uzupełnić braki żywieniowe. Pomoże ci w tym dobrze dobrana codzienna dieta. Ważne, by nie wprowadzać drastycznych zmian zarówno w diecie, jak i sposobie żywienia, ale dostosować ją do indywidualnych potrzeb twojego organizmu.
Na jakie etapy podzielona jest dieta przed operacją ortopedyczną?
Jeśli chcesz odnieść jak największe korzyści z operacji oraz uniknąć powikłań i skrócić czas rehabilitacji, zadbaj odpowiednie produkty w swojej diecie.
2 tygodnie przed operacją
W sytuacji, gdy nie masz stwierdzonego niedożywienia, twoja codzienna dieta przed operacją ortopedyczną powinna być przede wszystkim urozmaicona.
Posiłki spożywaj regularnie i zadbaj o to, by w ich skład wchodziły warzywa, owoce oraz produkty bogate w białko (znajdziesz je między innymi w przetworach mlecznych, jajach, chudym mięsie i rybach).
Niezbędne jest też zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości energii. Dlatego pamiętaj o spożywaniu dobrych tłuszczy, które znajdziesz między innymi w orzechach, nasionach i olejach roślinnych.
Ogranicz lub zrezygnuj w tym czasie z cukrów prostych i używek. Zwróć też szczególną uwagę na właściwe nawodnienie organizmu przez codzienne spożywanie odpowiedniej ilości płynów.
1 tydzień przed operacją
Na tydzień przed operacją usuń z diety rośliny strączkowe, surowe owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz produkty smażone. Twoja dieta powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Jeśli nie wiesz, co dokładnie powinieneś spożywać, porozmawiają z lekarzem lub skorzystaj z pomocy dietetyka. W wybranych przypadkach może okazać się wskazane przyjmowanie preparatów odżywczych z argininą, kwasami omega-3, witaminą D i nukleotydami. Nie tylko ograniczą reakcję zapalną w organizmie, ale też zmniejszą ryzyko powikłań w postaci infekcji. Wesprą też twój organizm w procesie gojenia się ran pooperacyjnych.
1 dzień przed zabiegiem
W tym czasie odstaw napoje zawierające kofeinę i kontynuuj unikanie produktów ciężkostrawnych oraz powodujących wzdęcia. Twoje posiłki nie powinny też zawierać surowych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz orzechów.
To oczywiście ogólne zalecenia, które powinieneś skonsultować z lekarzem operującym. Dzięki temu twoja dieta przed operacją ortopedyczną nie tylko ci nie zaszkodzi, ale przede wszystkim wesprze organizm w procesie leczenia. W połączeniu z rehabilitacją z pewnością przyczyni się do szybkiego powrotu do zdrowia i odzyskania pełnej sprawności fizycznej po zabiegu.