Jak ważne są zdrowe i sprawne nogi, wie każdy, kto choć przez pewien czas z powodu urazu, choroby lub innej dolegliwości, nie mógł chodzić. Przemieszczanie się bez użycia nóg jest niemożliwe, gdy nie wspomagasz się wózkiem lub nie korzystasz z zawansowanych protez. Jeśli jednak masz to szczęście, że możesz chodzić o własnych siłach, bardzo możliwe, że w codziennym życiu tego nie doceniasz. Do chwili, gdy sprawność traci twoja stopa, kolano lub biodro. Choroba może też dotknąć innej ważne części nogi, a wtedy ból skutecznie ogranicza codzienną aktywność.
Najlepszym sposobem na uchronienie się przed tego typu sytuacjami, jest profilaktyka. A zatem, jak dbać o zdrowe nogi, by służyły ci przez całe życie?
Oto kilka wskazówek, które możesz uczynić noworocznym wyzwaniem. To dobry sposób na wyrobienie nowych nawyków, które staną się częścią zdrowego stylu życia.
Jak dbać o zdrowe nogi — wskazówki i propozycje działań profilaktycznych
O zdrowie nóg możesz dbać na wiele sposobów. Warto jednak pamiętać, że nie wystarczy tylko robić pedicure, nawilżać skórę balsamem i dbać o gładkie pięty. Wygląd zewnętrzny jest ważny, ale nie pomoże, gdy pojawiają się dolegliwości w stopie, stawie kolanowym, czy w ścięgnach. Jeśli więc chcesz dbać o zdrowe nogi, podejdź do tego w sposób kompleksowy.
Oto kilka propozycji działań, które pomogą ci zmniejszyć ryzyko urazów i cieszyć się zdrowiem nóg każdego dnia.
Znajdź czas na regularną aktywność fizyczną
Nie bez powodu przy aktywności znalazło się wskazanie, by była ona regularna. Okazjonalne uprawianie sportu może bowiem przynieść twoim nogom więcej szkody niż korzyści. O wiele lepsze efekty dadzą krótsze ćwiczenia wykonywane 3 razy w tygodniu, niż kilka godzin spędzonych na sali, siłowni lub rowerze dwa razy w miesiącu.
Wybierz aktywność, która wzmocni mięśnie twoich nóg, poprawi krążenie i utrzyma elastyczność stawów.
Często zmieniaj zajmowane w ciągu dnia pozycje ciała
Jeśli chcesz odpowiednio dbać o zdrowe nogi, unikaj wielogodzinnego stania lub siedzenia. Niezależnie od wykonywanej pracy czy zajęć w ciągu dnia, przeplataj chwile siedzenia lub stania niewielkimi aktywnościami. Twoje ciało lubi ruch, a nogi nie są tu wyjątkiem.
Noś wygodne i dobrze dopasowane obuwie
Część schorzeń stóp bierze się ze źle dobranych butów. Wiele z nich może i jest eleganckich, ale na dłuższą metę mogą wyrządzić ci krzywdę. Zanim zaczniesz w nich chodzić całymi dniami, pozwól stopie się przyzwyczaić, a butom nieco rozbić i dopasować. Dzięki temu, w przypadku pojawienia się dyskomfortu lub bólu, będziesz mógł je zdjąć i zamienić na wygodniejsze.
Na problemy zdrowotne w obrębie stóp szczególnie narażone są kobiety, które lubią chodzić w butach na wysokim obcasie. Spędzając w nich wiele godzin każdego dnia, narażają się na haluksy i inne schorzenia. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto ograniczyć ten czas i korzystać również z innych eleganckich butów na dobrze wyprofilowanym, niższym obcasie.
Dieta dla zdrowia stawów, mięśni i kości
Sama aktywność fizyczna nie wystarczy, by odpowiednio dbać o zdrowe nogi. Twoje stawy, mięśnie, ścięgna i kości potrzebują twojego wsparcia w postaci produktów bogatych w witaminy i minerały. Zadbaj więc, by nie zabrakło ich w twojej codziennej diecie. To ważne działanie profilaktyczne w przypadku osteoporozy, zmian zwyrodnieniowych i chorób układu krążenia.
Przeczytaj także: Dieta na stawy – czyli co jeść a czego unikać
Unikaj nadwagi
Zarówno zdrowa dieta, jak i regularna, umiarkowana aktywność fizyczna pomogą ci zadbać o zdrową wagę ciała. Otyłość to spore obciążenie dla twoich nóg i ostatecznie może prowadzić do różnych dolegliwości w kończynach dolnych. Jeśli nie wiesz, jak zrzucić nadmiar kilogramów lub utrzymać zdrową wagę, skorzystaj z pomocy dietetyka lub fizjoterapeuty.
Nie lekceważ sygnałów płynących z twojego ciała
Chwilowe problemy z poruszaniem się, strzelanie w kolanach, ból stopy, czy inne dolegliwości w obrębie nóg nie muszą od razu oznaczać poważnych problemów zdrowotnych. Sprawa wygląda inaczej, gdy tego typu objawy utrzymują się od dłuższego czasu, a nawet się nasilają. To sygnał, którego nie powinieneś lekceważyć. Skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty, ortopedy lub specjalisty od chorób stóp. Wczesna diagnoza pozwoli na szybkie rozpoczęcie leczenia i powrót do pełnej sprawności.
Masuj nogi
Po całym dniu na nogach niezależnie, czy stałeś, czy też byłeś w ciągłym ruchu, z pewnością przyda ci się chwila relaksu. Szczególnie twoim nogom, a mało co tak na nie działa, jak dobry masaż. Nie ograniczaj się tylko do masażu stóp, ale regularnie korzystaj z zabiegów w gabinecie masażu. Jeśli do tej pory tego nie praktykowałeś, zacznij, a na pewno na pierwszej wizycie się nie skończy (z tego uczucia relaksu i odpoczynku trudno potem zrezygnować). Podobnie jak w przypadku treningu, również po wytężonej pracy twoje nogi potrzebują czasu na regenerację. Masaż to jeden z lepszych sposobów, który im to zapewni.
To tylko kilka pomysłów na to, jak dbać o zdrowe nogi. To, że na razie wszystko jest w porządku i nic ci nie dolega, nie oznacza, że możesz zaniedbywać i maksymalnie eksploatować tę część twojego ciała. Wręcz przeciwnie. Im wcześniej zaczniesz regularnie troszczyć się o zdrowie i wygląd swoich nóg, tym dłużej cieszyć się będziesz pełną sprawnością oraz niezależnością w poruszaniu się. Jeśli zaś już czujesz dokuczliwy ból lub niemijający dyskomfort, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Często już po jednej wizycie możesz poczuć ogromną ulgę i zahamować rozwój bardziej lub mniej poważnego schorzenia.