Ortopeda to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, dlatego możesz się do niego zgłosić zarówno z problemami kostno-stawowymi, jak i mięśniowo-powięziowymi. W większości przypadków lekarze ortopedzi to również traumatolodzy, którzy diagnozują oraz leczą złamania, skręcenia i zwichnięcia.
Niezależnie, czy prowadzisz aktywny tryb życia i tym samym jesteś bardziej narażony na urazy i kontuzje, czy też na co dzień niewiele się ruszasz, warto wiedzieć, kiedy konsultacja ortopedyczna jest wskazana, a nawet konieczna.
Oto najczęstsze powody, dla których powinieneś skorzystać z tej formy pomocy medycznej.
Konsultacja ortopedyczna — co powinno cię skłonić do wizyty
Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego mogą objawiać się na wiele sposobów. Niektóre od razu wskazują na problemy z tym obszarem twojego ciała, a inne wymagają badań i diagnozy lekarskiej.
Oto objawy i problemy zdrowotne, które powinny skłonić cię konsultacji ortopedycznej:
Ból stawów
Mowa tu przede wszystkim o przewlekłym, utrzymującym się od dłuższego czasu bólu, który nie tylko nie ustępuje, ale też ma tendencję do nasilania się. Konsultacja ortopedyczne może okazać się niezbędna szczególnie w sytuacji, gdy tego typu dolegliwości utrudniają, a nawet uniemożliwiają ci codzienne funkcjonowanie oraz pogarszają jakość twojego życia.
Ograniczenie ruchomości
Pewne schorzenia mogą prowadzić do sztywności i ograniczenia zakresu ruchu w stawach. Jeśli nie jest to skutkiem braku aktywności fizycznej i problem wciąż się utrzymuje pomimo regularnego rozciągania, może to wskazywać na problemy natury ortopedycznej.
Ból pleców
Przyczyn silnego, przewlekłego bólu pleców może być bardzo dużo i bez szczegółowo przeprowadzonej diagnozy, nie będziesz w stanie samodzielnie wskazać źródła dolegliwości. Tym bardziej, gdy oprócz bólu pojawiło się też ograniczenie ruchomości, mrowienie, czy drętwienie. Wówczas może to sugerować problemy z kręgosłupem w wybranym jego odcinku. To może być zarówno przepuklina krążka międzykręgowego, jak i dyskopatia.
Złamania, urazy i skręcenia
Konsultacja ortopedyczna w przypadku tego typu dolegliwości wydaje się czymś oczywistym. Szczególnie w sytuacji, gdy dolegliwości bólowe, obrzęk i problemy z poruszaniem się nie ustępują wraz z upływem czasu. Dlatego niezależnie, czy doznałeś złamania, czy też doszło do skręcenia lub zwichnięcia, wizyta w gabinecie ortopedyczny może okazać się niezbędna. Nie zawsze uraz jest poważny, ale zdarza się, że pomimo ustąpienia objawów, nie wszystko w danym obszarze ciała wróciło do normy. Dlatego dobrze by było, gdyby obejrzał je lekarz.
Wady postawy ciała
Tego typu problemy zdrowotne mają tendencję do pogłębiania się, jeśli nie zajmiesz się ich leczeniem i skorygowaniem. Do nieprawidłowości związanych z postawą ciała należą między innymi:
- okrągłe, wklęsłe, płaskie i okrągło-wklęsłe plecy,
- koślawe lub szpotawe kolana,
- płaskostopie,
- szpotawe, koślawe i końsko-szpotawe stopy,
- postawa skoliotyczna.
Konsultacji ortopedycznej mogą też wymagać inne dostrzeżone przez ciebie objawy. Należy do nich asymetria łopatek i barków oraz w obrębie miednicy, osłabiona stabilność mięśni, czy też przesunięcie środka ciężkości twojego ciała.
Problemy z chodzeniem
Wizyta u ortopedy wskazana jest również w sytuacji, gdy pojawiły się u ciebie problemy z chodzeniem. To może być utykanie, niestabilność w stawach, czy ból w trakcie chodzenia (kolana, biodra).
To tylko wybrane przykłady sytuacji, w których powinieneś rozważyć wizytę u ortopedy. Nawet jeśli przyczyna objawów nie będzie poważna, to lepiej upewnić się u specjalisty i ustrzec się przed skutkami niewyleczonego urazu. Niektóre dolegliwości nie dają bowiem jednoznacznych objawów i mogą wskazywać na problemy zlokalizowane w zupełnie innej części twojego ciała.
Warto wiedzieć, że do ortopedy możesz się też zgłosić po skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne oraz w sytuacji, gdy potrzebujesz zaopatrzenia medycznego w postaci kul łokciowych, balkoników, czy stabilizatorów.
Jak może wyglądać konsultacja ortopedyczna?
Podczas gdy jedne elementy konsultacji ortopedycznej są stałe, inne zależą od problemu zdrowotnego, z którym zgłaszasz się do gabinetu lekarskiego. Niemniej jednak pierwsza wizyta zwykle zaczyna się od wywiadu medycznego, w którego trakcie lekarz zbiera niezbędne informacje. Dotyczą one między innymi twojego stanu zdrowia, dolegliwości, z którymi aktualnie się zmagasz, przyjmowanych leków, a także przebytych dotychczas urazów.
Ortopeda może też zapytać o prowadzony przez ciebie styl życia oraz rodzaj wykonywanej pracy. Ma to bowiem wpływ na powstawanie mikrourazów oraz zmian zwyrodnieniowych w wybranych częściach twojego ciała.
Powinieneś wiedzieć, że tak naprawdę konsultacja ortopedyczna rozpoczyna już w momencie twojego wejścia do gabinetu i zajęcia wskazanego miejsca. Dla lekarza ma bowiem znaczenie to, jak chodzisz i poruszasz się w trakcie siadania. Dla ciebie może to być coś normalnego, ale dla specjalisty wszystko ma znaczenie i może wiele powiedzieć o twoich problemach z narządem ruchu. Lekarz może cię też poprosić o wykonanie prostych ćwiczeń czy ruchów, co pozwoli mu określić zakres poszczególnych stawów.
Gdy okaże się, że problem, z którym zgłaszasz się do ortopedy, będzie wymagał pogłębionych badań, lekarz może takowe zlecić. Jeśli natomiast już wcześniej miałeś wykonywane badania, zabierz je ze sobą i przekaż ortopedzie na samym początku wizyty.