Czy haluks może wrócić po operacji?

Czy haluks może wrócić po operacji?

Udając się na operację haluksów, chcemy jak najszybciej pozbyć się tego problemu. Pojawiający się podczas chodzenia ból jest uciążliwy, a wystająca kość śródstopia sprawia problem podczas zakupu obuwia. Nic więc dziwnego, że zależy nam na skuteczności zabiegu. Pacjenci po operacji haluksów mogą cieszyć się dobrymi efektami przez długi czas. Niektórzy zastanawiają się jednak, zarówno przed jak i po operacji – czy haluks może wrócić?

Skąd się biorą haluksy?

Haluks to zaczerpnięte z łaciny określenie schorzenia, jakim jest paluch koślawy. Jest to zniekształcenie kości śródstopia w taki sposób, że paluch wykrzywia się w kierunku pozostałych palców stopy. W takim ułożeniu głowa I kości śródstopia tworzy zgrubienie po przyśrodkowej stronie stopy. Szacuje się, że haluksy mogą występować nawet u 4% populacji! Taka deformacja stopy często dotyczy kobiet po 40 roku życia. W dodatku u niektórych pacjentów haluks może wrócić pomimo operacji.

Jakie są przyczyny powstawania haluksów? Mogą to być m.in.:

– niewygodne obuwie, zwłaszcza na obcasie,

– schorzenia ścięgna Achillesa,

– uszkodzenie mięśnia piszczelowego tylnego,

– choroby reumatyczne.

haluks może wrócić

Operacja haluksów – na czym polega?

Podczas operacji palucha koślawego I kość śródstopia jest nacinana, a następnie stabilizowana w prawidłowym położeniu. Dzieje się to przy użyciu specjalnych, tytanowych śrub.  Stosujemy osteotomię typu CHEVRON, kiedy kość nacinana jest w części dalszej lub typu SCARF, gdy nacięcie występuje na całej długości. Dzięki takim metodom leczenia możliwe jest samodzielne poruszanie się już następnego dnia po operacji. Konieczne jest jednak specjalne obuwie, które odciąża przodostopie. Umożliwia to bezbolesny proces gojenia się rany oraz prawidłowy zrost kostny. Korzystanie z nowoczesnych technik operacyjnych umożliwia wykonanie korekcji jednocześnie u obu stóp. Z założenia operacja jest trwała i skuteczna. Istnieje jednak pewne ryzyko, że haluks może wrócić po zabiegu. Paluch koślawy „odrasta bowiem” u około 3-5% pacjentów.

haluks może wrócić

Czy haluks może wrócić? – Odpowiadamy.

Zdarza się, że pomimo leczenia operacyjnego, haluks może wrócić. Zazwyczaj nie jest to jednak spowodowane nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniem chirurgicznym. Haluks może wrócić ponownie, a przyczyną najczęściej jest niezastosowanie się pacjenta do zaleceń. Po operacji palucha koślawego konieczne jest noszenie specjalnego obuwia. Ponieważ zabieg wymaga nacinania kości i umiejscowienia ich w prawidłowej pozycji, obciążanie stopy po operacji jest niewskazane. Wśród pacjentów zgłaszających się z problemem palucha koślawego, znakomitą większość stanowią kobiety. Wynika to m.in. ze specyfiki obuwia, które noszą – wąskich, o czubkach na kształt trójkąta, a także na wysokim obcasie. Takie buty wywierają nacisk na paluch po jego przyśrodkowej stronie. Ponieważ deformacja palucha z czasem postępuje, dalsze noszenie takiego obuwia jest praktycznie niemożliwe. Niektóre kobiety, które decydują się na operację haluksów, marzą o powrocie do ich ukochanego obuwia, jaki są szpilki. W konsekwencji prowadzi to do ponownego ułożenia palucha w nieprawidłowej pozycji. Takie działania sprawiają, że haluks może wrócić, pomimo operacji.

 

Chociaż operacja haluksów należy do skutecznych zabiegów, a jej efekty są trwałe, wymaga to od pacjenta współpracy i odpowiedniej rehabilitacji. Niezastosowanie się do zaleceń lekarza zwiększa ryzyko, że haluks może wrócić. W takiej sytuacji konieczna będzie reoperacja palucha koślawego. Nosząc wygodne obuwie po zabiegu oraz ćwicząc palce u stóp, możemy mieć pewność, że zmniejszamy szansę na to, że haluks może wrócić.

To top