Szycie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego

Szycie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego

Najbardziej powszechnym sposobem leczenia operacyjnego uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego jest jego rekonstrukcja.
W przeszłości szycie więzadła krzyżowego przedniego nie dawało dobrych rezultatów, stąd ta technika została zupełnie zarzucona. Jednak kilka lat temu coś się zmieniło. Dzięki opracowaniu nowych artroskopowych technik i nowoczesnych implantów lekarze wrócili z sukcesem do szycia więzadła krzyżowego przedniego.

Kiedy może dojść do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego i na czym polega ta nowa technika szycia więzadła?

Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego?

Więzadła krzyżowe w stawie kolanowym pełnią bardzo ważną funkcję. To dzięki nim zakres ruchu w kolanie jest odpowiednio ograniczony. Możliwe to jest dzięki temu, iż więzadło krzyżowe przednie i tylne nie dopuszczają do przemieszczania się względem siebie powierzchni stawowych w płaszczyźnie przód-tył. Zapobiegają też przemieszczeniom rotacyjnym kości piszczelowej względem kości udowej.

Choć w stawie kolanowym znajdują się dwa więzadła, to zdecydowanie częściej dochodzi do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego, niż tylnego. Na jego zerwanie najbardziej narażeni są sportowcy. W grupie ryzyka znajdują się piłkarze, narciarze, koszykarze, piłkarze ręczni, snowboardziści i osoby uprawiające sporty walki. To właśnie domeną tych dyscyplin jest uraz skrętny kolana i zerwanie więzadła krzyżowego przedniego.

Nowa technika szycia więzadła krzyżowego przedniego

Szycie więzadła krzyżowego przedniego chirurg ortopeda wykonuje tak zwaną techniką internal bracing.

Na początku przy pomocy specjalnego narzędzia zakłada on dwa szwy na uszkodzone więzadło i z ich pomocą doszywa je do kości.
W drugim etapie wykorzystuje specjalną taśmę. Stanowi ona rusztowanie i ochronę dla gojącego się więzadła. Taśmę tę lekarz mocuje podobnie jak rekonstruowane więzadło. Najpierw wierci kanał w kości piszczelowej i kości udowej (te kanały są dużo cieńsze). Następnie taśmę oraz szwy z zeszytego więzadła mocuje do kości udowej i kości piszczelowej przy pomocy specjalnej dedykowanej do tego typu techniki implantów.

Sama taśma nie jest wykonana z materiału biowchłanialnego. W praktyce oznacza to, że zostaje w kolanie na stałe, ale jest biologicznie obojętna. Nie daje tym samym żadnych odczynów i w niczym nie przeszkadza. Dzięki niej pacjent oprócz zszytego więzadła, ma dodatkową ochronę na całe życie w postaci tej taśmy.

Zalety zszycia więzadła krzyżowego przedniego

Szycie więzadła krzyżowego ma kilka istotnych zalet. Należy do nich:

1. Możliwość zachowania własnego więzadła

To ogromna zaleta przede wszystkim dlatego, że więzadło krzyżowe przednie jest dość skomplikowaną strukturą i nie ma rekonstrukcji, która w 100% odtworzyłaby jego prawidłową budowę.

2. Pozostawienie aktywnych receptorów czucia głębokiego w stanie nienaruszonym

W więzadle krzyżowym przednim znajdują się tak zwane receptory czucia głębokiego. Chronią one więzadło krzyżowe przednie przed nadmiernymi napięciami i uszkodzeniami. Oczywiście w pewnym zakresie. W sytuacji, gdy lekarz wykona rekonstrukcję więzadła, tych receptorów już w nim nie będzie, co oznacza sporą stratę.

3. Mała inwazyjność zabiegu

Kolejną zaletą jest to, że jest to zabieg dużo mniej inwazyjny w porównaniu z tradycyjną rekonstrukcją. Nawet jeśli chirurg ortopeda wierci kanały w kości udowej i piszczelowej, to są one dużo cieńsze. Poza tym nie ma tu elementu pobierania ścięgna od pacjenta, aby wykonać rekonstrukcję, ponieważ uszkodzone więzadło jest jedynie zszywane.

4. Szybszy powrót do aktywności sportowej

Ostatnią zaletą jest to, że jesteś w stanie wrócić do aktywności sportowej dużo szybciej. Rehabilitacja jest krótsza, co oznacza, że również krótszy jest czas, kiedy przy chodzeniu musisz korzystać z pomocy kul. Jest to szczególnie istotne, jeśli prowadzisz aktywny styl życia.

Kiedy niemożliwe jest szycie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego?

Niestety, jak każda technika tak i ta ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie każdy rodzaj uszkodzenia kwalifikuje się do tego typu operacji. Chodzi o to, że możesz uszkodzić więzadło krzyżowe w różnych miejscach. Aby lekarz był w stanie je zszyć, musi się ono urwać przy przyczepie do kości. Jeżeli natomiast więzadło urwie się w połowie długości lub uszkodzone więzadło rozpadnie się na kawałki, wówczas nie będziesz kwalifikował się do tego typu techniki.

Drugim ograniczeniem jest czas, jaki upłynął od urazu. Tak naprawdę, żeby to więzadło nadawało się do zszycia, zabieg powinien być wykonany jak najszybciej. Najlepiej w ciągu pierwszych 2-3 tygodni od urazu. Jeśli zgłosisz się do lekarza zbyt późno, nie będzie on w stanie wykonać tego typu operacji.

O czym warto pamiętać?

Szycie więzadła krzyżowego przedniego jest raczej jedną z opcji leczenia operacyjnego tego typu uszkodzenia, a nie metodą, która ma zdominować metodykę leczenia operacyjnego.
Najważniejsza jest prawidłowa i jak najszybsza diagnoza. Dlatego lekarze zachęcają pacjentów, aby jak najwcześniej zgłosili się do ośrodka, który kompleksowo zajmuje się leczeniem uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego. Tylko w takiej sytuacji ortopeda jest w stanie postawić w miarę szybko prawidłową diagnozę i dobrać odpowiedni rodzaj leczenia do potrzeb i oczekiwań pacjenta oraz do rodzaju uszkodzenia.

Sama metoda jest więc jak najbardziej godna polecenia, natomiast na pewno nie jest dla każdego i nie do każdego uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego się nadaje.

To top