Rehabilitacja dzieci — na czym polega i kiedy z niej korzystać - Novum Ortopedia

Rehabilitacja dzieci — na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać

Rehabilitacja dzieci — na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać

Rehabilitacja dzieci to jeden z kluczowych elementów nie tylko w procesie leczenia po przebytych zabiegach u najmłodszych pacjentów. Wiele korzyści przynosi również w sytuacji zdiagnozowania nieprawidłowości w procesie rozwoju oraz kształtowania się ciała, w tym układu mięśniowo-szkieletowego.
Na czym polega rehabilitacja dzieci i kiedy warto z niej skorzystać?

Rehabilitacja dzieci — kiedy może być wskazana

Okres, kiedy organizm wykształca niezbędne cechy do prawidłowego funkcjonowania, jest bardzo ważny i wymaga pełnego zaangażowania ze strony rodziców. Nie zawsze jednak okazuje się ono wystarczające. Zwłaszcza gdy już na początku życia u ich dziecka zdiagnozowane zostają poważne zaburzenia w rozwoju.
Również w późniejszym czasie niejeden raz korzystają ze wsparcia lekarzy i rehabilitantów. Powodem tego bywa ciekawość świata i wysoki poziom energii, której dzieci używają do jego eksplorowania w okresie dorastania, co nierzadko kończy się mniejszymi lub większymi urazami. Podczas gdy jedne goją się po zastosowaniu odpoczynku i domowych sposobów, inne wymagają wizyty u lekarza, której przedłużeniem jest spotkanie z fizjoterapeutą.

Do najczęstszych wskazań, które kwalifikują dzieci do rehabilitacji, należą między innymi:

  • wady postawy:
    • okrągłe, wklęsłe lub płaskie plecy,
    • skolioza lędźwiowa, piersiowa lub szyjna,
  • koślawość stóp i kolan,
  • brak równowagi i koordynacji,
  • płaskostopie,
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • asymetria ruchów,
  • klatka piersiowa kurza,
  • urazy ortopedyczne w postaci złamań kości, czy zwichnięć stawów,
  • zbyt niskie lub za wysokie napięcie mięśniowe,
  • kręcz szyi,
  • zespoły genetyczne.

Rehabilitacja Szczecin

Rehabilitacja wad postawy u dzieci – Szczecin

Wady postawy mogą skutecznie utrudniać dziecku zabawę, naukę i codzienne funkcjonowanie w domu.
Umów się na konsultację i skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.


Czym różni się rehabilitacja dzieci od tej, z której korzystają osoby dorosłe?

Podstawową różnicą między rehabilitacją dzieci i dorosłych, jest podejście fizjoterapeuty. W przypadku małych pacjentów nie sprawdzają się bowiem monotonne ćwiczenia z dużą ilością powtórzeń. Nawet jeśli same w sobie niosą wiele korzyści zdrowotnych, dzieci bardzo szybko się nudzą. Nie potrafią utrzymać zainteresowania na tak długo, jak ma to miejsce w przypadku dorosłych. Jeśli mają cokolwiek robić i to regularnie, co jest ważnym elementem rehabilitacji, zajęcia muszą im się podobać i wzbudzać w nich ciekawość.
Dlatego najlepszym sposobem na zaangażowanie dzieci w proces rehabilitacji, jest połączenie metod terapeutycznych z elementami zabawy. Odpowiednio dostosowane do wieku pacjenta powinno być też wyposażenie sali, w której odbywają się zajęcia.

Rehabilitacja dzieci ze względu na złożoność problemów zdrowotnych, z którymi muszą się zmagać, nierzadko wymaga łączenia fizjoterapii i innych metod rehabilitacyjnych. Ważne jest tu oddziaływanie na różne zmysły, które są głównymi kanałami dla otaczającego je świata.
Jedną z metod wykorzystywanych w przypadku rehabilitacji dzieci, u których doszło do zaburzenia przetwarzania wrażeń docierających do mózgu z ciała i otoczenia, jest integracja sensoryczna. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku zabawy, w których rehabilitant wykorzystuje talerze obrotowe, deskorolki, huśtawki, czy hamaki.

Dziewczyna w trakcie rehabilitacji - ćwiczenia na dysku

W przypadku innych problemów zdrowotnych dzieci chętnie angażują się w zajęcia z użyciem suchego basenu z matą podłogową, kolorowych i ułożonych z różnych kształtów podłóg rehabilitacyjnych, czy też toru równoważnego do balansowania.

Jakie korzyści niesie ze sobą rehabilitacja, z której korzystają najmłodsi?

Korzyści, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rehabilitacji dorosłych, w dużej mierze zależą od jej celu i problemów zdrowotnych, z którym zmagają się dzieci.

W trakcie zajęć fizjoterapeuta:

  • udziela wsparcia w rozwoju fizycznym dzieci, który w tym okresie przebiega w sposób szczególnie intensywny,
  • koryguje nieprawidłowości związane z wadami i pomaga zmienić dotychczasowe nawyki, które mogły do tego rodzaju zaburzeń doprowadzić,
  • pomaga w powrocie do optymalnej sprawności i zdrowia po przebytych urazach i operacjach,
  • wspiera dzieci w rozwoju umiejętności motorycznych, w tym koordynacji ruchowej, równowagi, propriocepcji i poszczególnych wzorców ruchu,
  • poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia mobilizuje małe organizmy do budowania siły mięśniowej i tym samym wzmacniania układu mięśniowo-szkieletowy,
  • zmniejsza dolegliwości bólowe.

Przeczytaj także:

Najczęstsze urazy u dzieci — co robić, gdy do nich dojdzie

Urazy u dzieci to niemal codzienność. Jak postępować w przypadku skręcenia kostki, urazu głowy, otarć, skaleczeń, siniaków i stłuczeń?


Na to, jak duże korzyści dziecko odniesie z rehabilitacji, ma też wpływ twoje zaangażowanie jako rodzica lub opiekuna. Dlatego tak ważne jest korzystanie z rad fizjoterapeuty i stosowanie się do jego zaleceń.

Jeśli zauważyłeś u swojego dziecka symptomy opisanych tu wskazań do rehabilitacji dla dzieci, skonsultuj się z fizjoterapeutą. Dowiesz się, czy twoje przypuszczenia były słuszne, a jeśli tak, pozwoli to zaplanować i odpowiednio wcześnie rozpocząć terapię.

To top