Staw biodrowy jest stawem bardzo zwartym i kulistym. W trakcie chodzenia dochodzi w nim do bardzo dużych przeciążeń, równych nawet 4 – krotności wagi twojego ciała. Nawet najmniejsze zaburzenia w budowie stawu biodrowego mogą doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Te zaś, nierzadko kończą operacją wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Jedną z form takiego zaburzenia jest konflikt szyjkowo-panewkowy, zwany też konfliktem udowo-panewkowym. Czym jest i jak wygląda proces jego leczenia?
Czym jest konflikt szyjkowo-panewkowy?
To konflikt biomechaniczny pomiędzy szyjką kości udowej a panewką stawu biodrowego. Dochodzi do niego, gdy wykonujesz ruch w stawie biodrowym. Jest to zwykle ruch zginający i rotacji wewnętrznej w stawie biodrowym.
W zdrowym i prawidłowo zbudowanym udzie nie dochodzi do konfliktu udowo-panewkowego. Za jego pojawienie się odpowiada nadbudowa kostna w okolicy panewki stawu biodrowego lub szyjki kości udowej.
3 grupy problemów w konflikcie udowo-panewkowym
Tak naprawdę możesz doświadczyć trzech rodzajów tego samego konfliktu, w zależności od tego, do której grupy ryzyka należysz. Może to więc być konflikt:
Kleszczowy
Nadbudowa kostna ma miejsce w okolicy panewki stawu biodrowego. Dużo częściej występuje u osób młodych, które są raczej aktywnie fizyczne i uprawiają sport o dużej intensywności ruchu. Jeśli więc grasz w hokej, piłkę ręczną, piłkę nożną lub też uprawiasz inne indywidualne sporty szybkościowe, możesz być narażany na tego rodzaju konflikt szyjkowo-panewkowy.
Kam
To konflikt typowo szyjkowy. W tej sytuacji nadbudowie kostnej podlega albo szyjka kości udowej, albo jej głowa. Może też dojść do nadbudowy w obu. Częściej spotykany jest u osób starszych, a dodatkowym czynnikiem, który predysponuje do niego, jest wieloletnie uprawianie sportu.
Mieszany
Łączy ze sobą zmiany z tytułu konfliktu kleszczowego i typowo szyjkowego.
Jak możesz rozpoznać u siebie konflikt szyjkowo-panewkowy?
Konflikt ten jest tak naprawdę zespołem objawów. W związku z tym staw biodrowy może mieć pogorszenie zakresu ruchu, czyli pogorszenie zgięcia stawu biodrowego i rotacji wewnętrznej. Może też wystąpić bolesność stawu biodrowego w okolicy pachwiny samego stawu biodrowego. Ból może również promieniować do okolicy stawu kolanowego.
Utrudnione jest samo funkcjonowanie z takim konfliktem. Problemy, jakie w tej sytuacji mogą się pojawić, obejmują zwykłe, codzienne czynności. Jeśli cierpisz na konflikt szyjkowo-panewkowy, objawem są trudności przy siadaniu w fotelu lub na niskiej kanapie oraz wstawanie z tych miejsc. Przy dłuższym siedzeniu w jednym miejscu, możesz odczuwać też ból. Konflikt da o sobie znać również w trakcie pochylania się, na przykład przy ubieraniu butów.
Jeśli więc pojawiły się u ciebie tego rodzaju objawy, nie powinieneś ich lekceważyć. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie konsultacja ortopedyczna. Dobrze by było, gdybyś trafił do lekarza, który współpracuje zarówno z gabinetem, gdzie mógłbyś zrobić badania obrazowe, czyli USG i rezonans magnetyczny oraz z rehabilitantem. Dzięki temu w jednym miejscu przejdziesz przez cały proces od wywiadu medycznego, przez diagnozę po leczenie. Poza tym wzajemna komunikacja między wszystkimi specjalistami pomoże osiągnąć jeszcze lepsze efekty terapii.
Czy rehabilitacja może uchronić cię przed zabiegiem operacyjnym?
Tak naprawdę lekarz nie jest w stanie całkowicie cofnąć zmian, które odpowiadają za konflikt szyjkowo-panewkowy. Powodem tego jest fakt, że jest to nieprawidłowa budowa kostna, a nie typowy uraz, czy zmiany zwyrodnieniowe. Niemniej jednak, dzięki rehabilitacji możesz doprowadzić staw biodrowy do takiego stanu, w którym funkcjonuje on prawidłowo. Tym samym do zmian zwyrodnieniowych może w ogóle nie dojść lub zostaną one odłożone w czasie. Zabiegi rehabilitacyjne mogą ci też pomóc odłożyć na późniejszy termin zabieg operacyjny, który w pewnych przypadkach może być nieunikniony.
Jeśli chcesz uwolnić się od dolegliwości, które towarzyszą konfliktowi udowo-panewkowemu, powinieneś jak najwcześniej skontaktować się z lekarzem ortopedą. Prawidłowo postawiona diagnoza pozwoli na odpowiednio wczesne rozpoczęcie rehabilitacji lub zaplanowanie zabiegu operacyjnego.