Wakacje zwykle kojarzą się z odpoczynkiem, relaksem i dobrą zabawą. I dobrze, jeśli tym właśnie wypełniony jest ten czas. Gorzej, jeśli coś pójdzie nie tak i to, co miało być dobre dla całego ciała, temu ciału poważnie zaszkodzi. A tak właśnie dzieje się, gdy w wyniku chwilowej nieuwagi, braku ostrożności, albo nadużycia alkoholu, dobra zabawa, swój koniec ma na izbie przyjęć.
A wystarczyłaby odrobina wyobraźni i dawka wiedzy na temat tego, jakie urazy podczas wakacji, mogą się każdemu przytrafić oraz jak można im zapobiec. Niestety, osób, które w ten sposób podchodzą do odpoczynku, wciąż jest zbyt mało. I właśnie dlatego lekarze i fizjoterapeuci, po wakacjach mają szczególnie dużo pracy.
Urazy podczas wakacji
Nie wszystkich problemów można uniknąć. Jeśli jednak nie potraktujesz wakacji, jako czasu wolnego od myślenia, z pewnością uda ci się dobrze wypocząć i zachować miłe wspomnienia. Pamiętaj tylko, że jeśli w ciągu roku, twoją najczęstszą aktywnością, było siedzenie przy biurku, krótki spacer i jazda windą, twoje ciało nie jest przygotowane na fizyczną szarżę.
Skręcenia
Niezależnie, czy na urlop wybrałeś się nad morze, w góry, czy do domku pod lasem, twoje stopy mogą ucierpieć na wiele sposobów. Najczęstszym urazem, do jakiego dochodzi w tej części ciała, jest skręcenie, czyli naciągnięcie torebki stawowej i więzadeł. Jeśli ból po chwili się zmniejsza, mogło dojść jedynie do naciągnięcia więzadeł. Gorzej, jeśli pojawił się krwiak i opuchlizna, a ból nie ustępuje. Może to oznaczać, że rozerwałeś torebkę stawową lub więzadła.
Niewiele trzeba, by skręcić też nadgarstek. Wystarczy, że potkniesz się i upadniesz na dłoń, a twoje więzadła naciągną się lub zerwą.
Zarówno w przypadku urazu stopy jak i dłoni, schłodź je, użyj stabilizatora i owiń bandażem. W żadnym wypadku nie obciążaj tych miejsc.
Stłuczenia
Niemal każdy z nas, choć raz w swoim życiu, nabił sobie siniaka. Tego typu urazy, podczas wakacji zdarzają się najczęściej i zwykle są niegroźne. Stłuczenia zwykle dotyczą stawów kolanowych, nadgarstków, bioder, barku lub kostek. Po uderzeniu o twardą powierzchnię, pojawia się ból i nierzadko siniaki. Powstają one w wyniku uszkodzenia naczyń znajdujących się pod skórą oraz wysięku krwi do tkanek.
Zwykle w takiej sytuacji, wystarczy schłodzić obolałe miejsce lodem lub specjalnym preparatem w aerozolu. W przypadku stłuczenia kolana, gdy ból nie mija, a ty nie możesz całkowicie wyprostować nogi, kolano jest niestabilne, albo miałeś wrażenie, że podczas upadku coś ci w kolanie przeskoczyło, może to oznaczać, że doszło do uszkodzenia łękotki, zerwania więzadeł lub zwichnięcia rzepki. Niestety, ale w takiej sytuacji, nie obędzie się bez wizyty u lekarza.
Złamania
To urazy dużo poważniejsze od stłuczeń, czy skręceń i może do nich dojść zarówno na lądzie, jak i w wodzie.
Złamanie ręki czy nogi, bo to właśnie najczęstsze urazy podczas wakacji, mogą być mniej lub bardziej poważne. W żadnym wypadku nie próbuj jednak sprawdzać, do jak dużego uszkodzenia doszło. Jedyne, co powinieneś zrobić, niezależnie czy chodzi o ciebie, czy drugą osobę, to usztywnienie uszkodzonego miejsca wraz z dwoma sąsiadującymi stawami i podanie leku przeciwbólowego. Resztę pozostaw lekarzom.
Mimo ostrzeżeń i komunikatów, podczas wakacji wciąż dochodzi do najpoważniejszych urazów, jakimi są złamania kręgosłupa. Najczęściej powstają one w wyniku skoku do wody, w niesprawdzonym miejscu. Powodem takiego zachowania, zwykle jest brak wyobraźni, brawura i nierzadko, nadużywanie alkoholu. W takich przypadkach, pomagając, należy zrobić wszystko, by nie uszkodzić rdzenia kręgowego. Jeśli skoczek jest przytomny, powinno się go utrzymać na wodzie, do czasu przyjazdu służb medycznych.
Jak możesz zapobiec urazom, nie tylko podczas wakacji.
By uniknąć uszkodzenia ciała, naprawdę nie musisz nawet bardzo się wysilać. Zwykle, wystarczą proste i dostępne dla każdego, środki ostrożności. Niestety, wciąż wielu osobom wydaje się, że specjalne przygotowania, zarezerwowane są dla sportowców i tych, którzy systematycznie spędzają aktywnie czas. To jednak nieprawda.
Jeśli chcesz dobrze wypocząć i bez większych urazów wrócić do domu, zadbaj o kilka ważnych szczegółów.
Dobieraj odpowiednie obuwie do danej aktywności fizycznej. Inne buty w góry, inne na ścieżki w parku, a jeszcze inne, do gier zespołowych. Poza tym, pamiętaj o dobrej rozgrzewce. To nic, że wybierasz się tylko na długi spacer. Zastane mięśnie, potrzebują przynajmniej minimalnego rozruszania, byś następnego dnia, mógł normalnie funkcjonować i cieszyć się aktywnym wypoczynkiem. Idąc w góry, patrz gdzie stawiasz stopy, bo nie tylko możesz skręcić kostkę, ale też upaść i uszkodzić nadgarstek oraz doprowadzić do poważnego stłuczenia kolana lub biodra.
Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy na rowerze, pamiętaj o nałożeniu kasku oraz ochraniaczy na kolana i na łokcie. Zanim skoczysz do wody, sprawdź jak jest głęboka i czy nie ma w niej czegoś, w co mógłbyś uderzyć głową. Mierz siły na zamiary i nie próbuj zaimponować znajomym. Wielu bowiem, przypłaciło to zdrowiem, a nawet życiem.