Choroba Osgooda-Schlattera jest częstą przyczyną bólu kolana u dorastającej młodzieży. Jeśli więc twoje dziecko skarży się na dolegliwości w tej części ciała, nie lekceważ problemu. Choroba ta dotyka młodzież w okresie, gdy w ich ciele dochodzi do gwałtownego wzrostu. Kości, mięśnie, ścięgna i inne struktury, szybko się zmieniają i właśnie wtedy może dojść do stanu zapalnego w okolicy pod kolanem, gdzie ścięgno rzepki łączy się z kośćmi piszczelowymi.
Kto należy do grupy ryzyka, jak choroba się objawia i w jaki sposób można ją leczyć?
Choroba Osgooda-Schlattera – czynniki ryzyka
Choroba ta może, ale nie musi wystąpić u twojego dziecka, jeśli należy do tak zwanej grupy ryzyka. Każdy człowiek rozwija się inaczej i jego organizm odmiennie reaguje na szybki wzrost w okresie dojrzewania. Niemniej jednak warto wiedzieć, co może sprzyjać pojawieniu choroby Osgooda-Shlattera.
Oto główne czynniki ryzyka:
Wiek
Jak już wiesz, choroba ta dotyka osoby w okresie dojrzewania. Na inny okres przypada u dziewczyn, a kiedy indziej może pojawić się u chłopców. Powodem jest moment wejścia w czas dojrzewania, dlatego choroba Osgooda-Schlattera zwykle występuje u dziewcząt między 10. a 13. rokiem życia, zaś u chłopców między 12. a 14 rokiem.
Aktywność fizyczna
Warunki, które sprzyjają pojawieniu się choroby, obejmują głównie aktywność sportową, która obciąża mięśnie i kości. Stąd dotyka ona przede wszystkim młodych sportowców i obejmuje jeden lub oba stawy kolanowe. Jeśli twoje dziecko uprawia:
- piłkę nożną,
- koszykówkę,
- piłkę ręczną,
- łyżwiarstwo figurowe,
- gimnastykę artystyczną,
- balet,
- lekkoatletykę,
w jego kolanach może pojawić się stan zapalny. Powodują je wyskoki, nagłe zatrzymania, bieganie, szybkie zmiany kierunku i lądowanie.
Objawy choroby
Główne i najczęściej występujące objawy choroby Osgooda-Schlattera to ból kolan, tkliwość guzka piszczeli, obrzęk guzka piszczeli oraz napięte mięśnie z przodu i z tyłu uda.
Ze względu na to, że choroba zwykle rozwija się powoli, na początku wspomniane dolegliwości pojawiać się będą głównie po wzmożonej aktywności sportowej. Jednak z czasem, niewykluczone, że dadzą o sobie znać również w trakcie odpoczynku.
Jeśli będą one utrudniać twojemu dziecku normalne funkcjonowanie i ograniczą aktywność fizyczną, czy też wykonywanie codziennych czynności, zgłoś się do lekarza. Tym bardziej, gdy zauważysz, że kolano jest opuchnięte i zaczerwienione.
Leczenie choroby Osgooda-Schlattera
Im wcześniej choroba Osgooda-Schlattera zostanie wykryta, tym lepsze efekty daje leczenie. Krótsza też będzie przerwa treningowa twojego dziecka.
W trakcie konsultacji, lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i badanie, by ostatecznie zdiagnozować przyczynę dolegliwości w obrębie kolana. Samo leczenie obejmuje głównie działania mające na celu zmniejszenie bólu i obrzęku. W tym czasie dziecko powinno ograniczyć aktywność fizyczną, co może potrwać nawet do kilku miesięcy.
W tym czasie lekarz może:
- zlecić ćwiczenia rozciągające przedniej i tylnej części uda,
- przepisać niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- zalecić okłady z lodu w miejscu objętym stanem zapalnym (nie rób tego bezpośrednio na skórę).
Może też skierować twoje dziecko do fizjoterapeuty. Ma on wiele skutecznych metod, które pomogą jak najszybciej wrócić do zdrowia.
Przyszłość
Dobra wiadomość jest taka, że większość objawów znika wraz z zakończeniem okresu dojrzewania. W niektórych przypadkach, bezbolesny guz pod kolanem może zostać, ale do rzadkości należy, by konieczne było jego operacyjne usunięcie.
Jeśli jednak twoje dziecko nadal odczuwa ból kolana, choć jest już w okresie, gdy jego kości przestały rosnąć, skontaktuj się z lekarzem. Warto w takiej sytuacji sprawdzić, jakie mogą być inne przyczyny bólu.