Ból nadgarstka — na co może wskazywać - Novum Ortopedia

Ból nadgarstka — na co może wskazywać

Ból nadgarstka — na co może wskazywać

Ból nadgarstka może mieć różne podłoże. Im dolegliwość jest większa, tym mocniej utrudnia posługiwanie się dłonią i wykonywanie codziennych czynności. Jeśli się uderzyłeś, upadłeś na dłoń, czy podniosłeś coś bardzo ciężkiego, co wywołało ból, od razu wiesz, że mogło dojść do mniejszego lub większego urazu.
Są jednak schorzenia, które rozwijają się od dłuższego czasu bezobjawowo. W końcu jednak dają o sobie znać, a wtedy niezbędna okazuje się pomoc lekarza, który po przeprowadzeniu niezbędnych badań, będzie mógł stwierdzić, co jest przyczyną dolegliwości.

Wiedza na temat możliwych przyczyn bólu nadgarstka może ci pomóc wstępnie określić, czy problem jest poważny. Zawsze jednak pamiętaj, by zgłosić się do lekarza, jeśli dolegliwości utrzymują się przed dłuższy czas.
Oto najważniejsze informacje na temat samego nadgarstka, objawów schorzeń i urazów w jego obrębie oraz możliwych przyczyn, które za nimi stoją.

Nadgarstek w dużym skrócie

Połączenie dłoni z przedramieniem nie należy do najprostszych. Z jednej strony pozwala na wykonywanie wielu ruchów i czynności, ale z drugiej narażone jest na różnego rodzaju przeciążenia, uszkodzenia, zwichnięcia i złamania.

Nadgarstek składa się z drobnych kości, stawów, ścięgien, mięśni i nerwów. Gdy dojdzie do uszkodzenia, wda się stan zapalny, czy pojawią się zmiany zwyrodnieniowe, jednym z pierwszych objawów może być ból nadgarstka. Zdarza się, że promieniuje on do kciuka, przedramienia lub łokcia.
Problem zdrowotny może dotknąć zarówno kość księżycowatą, łódeczkowatą i trójgraniastą, jak i pozostałe, do których należą kość haczykowata, główkowata oraz czworoboczna większa i mniejsza.

Ból nadgarstka — jakie mogą być przyczyny

Dolegliwości bólowe mogą wskazywać zarówno na uszkodzenia mechaniczne nadgarstka, jak i stany chorobowe rozwijające się w jego obrębie. Zawsze jednak dokładną i ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz, do którego warto się zgłosić.

Urazy spowodowane upadkiem

Bardzo często przyczyną bólu nadgarstka jest uraz, do którego dochodzi w trakcie upadku na dłoń, gdy próbujesz amortyzować upadek z pewnej wysokości na twardą powierzchnię. Skutkiem tego może być:

Skręcenie nadgarstka

Do skręcenia dochodzi w sytuacji, gdy przekroczysz naturalny zakres ruchu w nadgarstku i rozciągniesz więzadła, które łączą znajdujące się tu kości. W wyniku tego zwykle pojawia się ból nadgarstka, jego obrzęk, tkliwość dotykowa, siniak oraz ograniczenie zakresu ruchu.
W skrajnym przypadku możesz zerwać więzadła w nadgarstku, co wymaga poważniejszej interwencji medycznej.

Zabandażowany uszkodzony nadgarstek - ból w nadgarstku

Zwichnięcie nadgarstka

W przypadku zwichnięcia, do którego również najczęściej dochodzi w wyniku upadku z wysokości, zderzenia z twardym przedmiotem lub uderzenia o coś twardego, ma miejsce przemieszczenie powierzchni stawowych. Zwykle towarzyszy temu zerwanie więzadeł i torebki stawowej. Może też dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów.
Na zwichnięcie może wskazywać ból nadgarstka i problem z brakiem możliwości poruszania nim zarówno w górę, jak i w dół. Możesz zauważyć też zniekształcenie naturalnego obrysu nadgarstka i ułożenie w nienaturalnej pozycji.

Złamanie nadgarstka

To najpoważniejszy uraz nadgarstka, którego możesz doznać w wyniku upadku na rękę. W zależności od różnych czynników może dojść do złamania:

  • Collesa — złamanie nasady dalszej kości promieniowej,
  • kości łódeczkowej,
  • Smitha — złamanie nasady dalszej kości promiennej z przemieszczeniem.

Jeśli cierpisz na osteoporozę, na nadgarstek nie musi zadziałać duża siła, by doszło do jego złamania. Kości są bowiem tak słabe, że wystarczy zwykłe podparcie się na dłoni, by nie wytrzymały naporu i doszło do poważnego urazu. Mówimy wówczas o tak zwanym złamaniu niskoenergetycznym.

Stłuczenie nadgarstka

Choć to jedno z najmniej poważnych obrażeń, to i tu może się pojawić ból nadgarstka. Ze względu na to, iż nie dochodzi tu do żadnego złamania, czy zwichnięcia, dolegliwości bólowe, obrzęk, czy zasinienie powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Gdyby jednak tak się nie stało, skonsultuj się z lekarzem w celu sprawdzenia, czy nie doszło do poważniejszych uszkodzeń w obrębie nadgarstka.

Ból nadgarstka wynikający z innych przyczyn

Dolegliwości w obrębie nadgarstka mogą się też pojawić z innych, nieurazowych przyczyn. Mogą być spowodowane zarówno przeciążeniem, jak i zmianami zwyrodnieniowymi stawów.

Zespół cieśni nadgarstka

Gdy nadgarstek wykonuje powtarzające się czynności, z czasem może dojść do ściskania nerwu przyśrodkowego, który kanałem nadgarstka biegnie od przedramienia do dłoni. Skutkiem tego jest zaburzenie czucia po wewnętrznej stronie kciuka oraz w palcu serdecznym i wskazującym. Cieśni nadgarstka możesz się nabawić zarówno podczas pracy przy klawiaturze, jak i w trakcie pracy przy taśmie, grze na instrumencie czy zwykłych, powtarzalnych pracach domowych. Jeśli nie skorzystasz z pomocy medycznej bóli i ograniczenie ruchomości oraz czucia będą się pogłębiać. To zaś coraz bardziej utrudniać ci będzie używanie dłoni w trakcie wykonywania codziennych czynności domowych i zawodowych.

Kobieta przy laptopie trzyma się za bolący nadgarstek. Kobieta trzyma się za bolący nadgarstek - Ból nadgarstka — na co może wskazywać

Choroba de Quervaina

Ból nadgarstka to też jeden z objawów choroby de Quervaina. Dochodzi w niej do zapalenia ścięgna prostownika krótkiego kciuka i mięśnia odwodziciela długiego. Oprócz samego nadgarstka boleć cię może też kciuk oraz okolice przedramienia. Mogą też pojawić się ograniczenia powodujące problemy z wykonywaniem codziennych czynności, w których niezbędne jest trzymanie w dłoni przedmiotów.

Zespół Sudecka

Zaburzenie aktywności nerwów współczulnych, które unerwiają rękę, również może powodować ból nadgarstka. Zespół Sudecka może być skutkiem zbyt ciasno założonego opatrunku po przebytych urazach kości, mięśni, więzadeł, czy też ścięgien. Oprócz dłoni może też dotyczyć stóp.


Przeczytaj także: Czy zespół Sudecka jest uleczalny?


Zmiany zwyrodnieniowe

Nie tylko w biodrze, czy kolanie mogą się pojawić zmiany zwyrodnieniowe, które nierzadko skutkują koniecznością wymiany biodra na sztuczne. Choroba zwyrodnieniowa stawów może też dać o sobie znać w postaci bólu nadgarstka. I choć dochodzi do tego rzadziej, to w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych, również tę przyczynę warto wziąć pod uwagę.

Jak widzisz, ból nadgarstka może mieć naprawdę wiele przyczyn. Dlatego nie powinieneś opierać się jedynie na własnych przypuszczeniach, czy wiedzy znalezionej w Internecie. Zwłaszcza gdy dolegliwości bólowe nie ustępują, a do tego pojawiają się inne w postaci obrzęku, ograniczenia ruchomości, czy zasinienia. Aby sprawdzić, jaka jest prawdziwa przyczyna, umów się na konsultację do ortopedy. Wykona ona niezbędne badania obrazowe, na podstawie których postawi diagnozę i zaplanuje skuteczne leczenie.

Źródło i inspiracja

www.medonet.pl

To top