Ortopedia

ZESPÓŁ HAGLUNDA
(PIĘTA HAGLUNDA)

 

Dolegliwości bólowe pięty spowodowane są zaostrzeniem tylno-górnej powierzchni kości piętowej. Przyczyną wystąpienia objawów jest najczęściej używanie zbyt ciasnych butów lub butów ze sztywnym zapiętkiem, uraz bezpośredni okolicy pięty lub intensywny trening biegowy. Często nie udaje się ustalić jednoznacznej etiologii.

Ból w okolicy pięty nie jest oczywiście jednoznaczny z rozpoznaniem „pięty Haglunda”. Dokładne badanie kliniczne i obrazowe (RTG i USG) są niezbędne dla postawienia rozpoznania. Często kilka patologii współistnieje ze sobą.

Zaostrzenie tylno-górnej krawędzi kości piętowej powoduje drażnienie kaletki głębokiej ścięgna Achillesa oraz samego ścięgna wywołując zmiany degeneracyjne i zwapnienia w jego przyczepie.

 

LECZENIE ZACHOWAWCZE

Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu wygodnego, nie uciskającego obuwia, modyfikację wykonywanego wysiłku, fizjoterapię oraz iniekcje leków sterydowych do kaletki głębokiej ścięgna Achillesa (nie do samego ścięgna). Szczególną ostrożność należy zachować przy podawaniu leków sterydowych, gdyż często powtarzane iniekcje, szczególnie wykonywane bez kontroli USG mogą doprowadzić do zerwania ścięgna Achillesa.

 

LECZENIE CHIRURGICZNE

Leczenie chirurgiczne wdrażamy wobec braku skuteczności leczenia zachowawczego i polega ono na usunięciu wyrośli kostnej z kości piętowej, usunięciu kaletki głębokiej Achillesa oraz zwapnień i zdegenerowanych tkanek z przyczepu ścięgna. Następnie wdrażana jest rehabilitacja.

 

Lekarze

dr n. med. Marcin
Ferenc

Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, złamań w obrębie kończyny dolnej i górnej oraz zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.

dr Bartosz
Paprota

Specjalista ortopedii i traumatologii specjalizujący się w leczeniu urazów sportowych kończyny dolnej, stawu barkowego oraz pourazowych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego i biodrowego.

To top