Im większy jest uraz kończyny, którego doznałeś, tym bardziej skomplikowany i wydłużony może być cały proces leczenia. Nie ma w nim elementów ważniejszych i mało istotnych, dlatego powinieneś od samego początku ściśle stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.
Niestety wciąż istnieje przekonanie, że najważniejsza jest operacja i na tym właściwie kończy się leczenie. Natomiast rehabilitacja po złamaniu nogi nie ma już takiego wpływu na końcowy efekt i powrót do pełnej sprawności.
Prawda jednak jest zupełnie inna. Okres pooperacyjny bez rehabilitacji praktycznie nie istnieje. Z czego to wynika i jak może wyglądać twoja droga powrotu do zdrowia po zabiegu?
Rehabilitacja po złamaniu nogi
Proces rehabilitacji zawsze dostosowany jest do indywidualnego przypadku każdego pacjenta. Dlatego rehabilitant nie prowadzi zajęć grupowych, tylko pracuje z pojedynczym pacjentem. W przypadku urazu kończyny dolnej może dojść do złamania zamkniętego lub otwartego, co determinuje zarówno wybór metody leczenia, jak i program ćwiczeń rehabilitacyjnych.
To, jak wygląda rehabilitacja po złamaniu nogi, zależy też od wieku pacjenta, stylu życia jaki prowadzi, ogólnego stanu zdrowia i psychicznego nastawienia do całego procesu leczenia. Dopiero po wzięciu pod uwagę tych wszystkich zmiennych, rehabilitant może ustalić plan ćwiczeń i rodzaj technik, które może w danych przypadku zastosować.
Cel działań rehabilitanta
Nadrzędnym celem większości działań w procesie rehabilitacji jest przywrócenie ruchomości i pełnej sprawności w uszkodzonym obszarze narządu ruchu. Tak też jest w przypadku złamania nogi. Co warto podkreślić, bardzo ważny jest tu czas rozpoczęcia rehabilitacji, co ma znaczący wpływ na proces regeneracji i zdrowienia oraz zapobiegania powikłaniom pooperacyjnym.
Rehabilitant z wykorzystaniem technik manualnych oraz przyrządów i akcesoriów ortopedycznych, w trakcie każdego spotkania z pacjentem będzie dostosowywał rodzaj i intensywność działań do aktualnego stanu złamanej kończyny. Wszystko po to, by nie doprowadzić do powstania większych szkód i wpływać pozytywnie na procesy regeneracyjne.
Przeczytaj także: Leczenie złamań kości – od czego zależy dobór metody
Rehabilitant po spionizowaniu pacjenta uczy go chodzić o kulach. Jest to niezbędne ze względu na usztywnienie kończyny gipsem lub ortezą. W trakcie zabiegów na sali rehabilitacyjnej zapobiega powstaniu zakrzepicy i zanikom mięśniowym. Może do nich dojść ze względu na nierzadko długi okres utrzymywania kończyny w unieruchomieniu.
Po jego zdjęciu rozpoczyna się proces zwiększania siły mięśniowej, ruchomości, przywrócenia prawidłowego wzorca chodu oraz poprawiania wytrzymałości. Rehabilitant może też wykorzystywać zabiegi należące do fizykoterapii, co może stanowić istotny element uzupełniający dla właściwej terapii.
Przed czym chroni rehabilitacja po złamaniu nogi?
Praca rehabilitanta polega nie tylko na mobilizacji i przyspieszaniu procesów regeneracyjnych, zachodzących w organizmie pacjenta. Działa on też w celu zmniejszenia ryzyka powikłań pooperacyjnych.
Dzięki jego staraniom nie dochodzi do przykurczy, braku czucia, ograniczenia zakresu ruchu, czy też utrwalenia nieprawidłowego wzorca chodu.
Bez jego pomocy mogłoby też dojść do wspomnianej wcześniej zakrzepicy żył. Dlatego właśnie tak ważne jest, by rehabilitacja po złamaniu nogi rozpoczęła się jeszcze w trakcie jej unieruchomienia. Również wtedy, gdy noga jest w gipsie. To prawda, że możliwości jego działań są w tym przypadku ograniczone, ale nie znaczy to, że nie wpływają pozytywnie na stan nogi w unieruchomieniu. Dużo więcej natomiast może zrobić, gdy lekarz zdecydował o użyciu ortezy, zamiast gipsu.
Trzeba też pamiętać, że w trakcie złamania nogi, mogło dojść do uszkodzenia naczyń, nerwów, mięśni i receptorów czucia. Zaburzona też w takiej sytuacji zostaje siła mięśniowa, co dodatkowo pogłębia się z powodu długotrwałego unieruchomienia kończyny. W takiej sytuacji ćwiczenia rehabilitacyjne, techniki terapii manualnej oraz zabiegi fizykoterapeutyczne pomagają w aktywizacji zastałych mięśni i uruchomieniu okolicznych stawów.
Choć czas trwania rehabilitacji to zwykle kwestia bardzo indywidualna, to musisz się przygotować raczej na dłuższy okres. Chyba że na co dzień aktywnie uprawiasz sport i twoje ciało jest w bardzo dobrej kondycji. W takiej sytuacji cały proces powrotu do pełnej sprawności może ulec skróceniu. Niemniej jednak bardzo istotną rolę odgrywa tu sposób twojego podejścia do etapu rehabilitacji i pilnego wykonywania ćwiczeń. Chodzi zarówno o te na sali rehabilitacyjnej, jak i zadane przez rehabilitanta do domu. Im dokładniej będziesz je wykonywał, tym lepsze efekty uzyskasz i wcześniej cieszyć się będziesz pełną sprawnością. Zmniejszysz też ryzyko kolejnych urazów.