Pilates — czym jest i dlaczego warto go uprawiać

Pilates — czym jest i dlaczego warto go uprawiać

W dzisiejszym zabieganym świecie, dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną jest niezwykle istotne. Jednym z wielu sposobów na osiągnięcie harmonii między ciałem a umysłem jest pilates. Jest to popularna forma aktywności fizycznej, która nie tylko wzmacnia mięśnie, ale też przynosi wiele innych korzyści zdrowotnych.

Czym jest pilates, jakie są jego korzenie i zasady działania oraz jakie korzyści zdrowotne przynosi i jak zacząć trenować?

Czym jest pilates?

Ten jeden z najpopularniejszych obecnie systemów ćwiczeń, nie bez powodu zyskuje coraz większe grono miłośników. Dzięki holistycznemu podejściu pozwala kompleksowo zadbać o całe ciało, wypracować prawidłową postawę ciała i wymodelować sylwetkę. Jego twórca Joseph Pilates z pewnością nie wiedział, że ćwiczenia, które sprawdziły się w przypadku rannych w I wojnie światowej żołnierzy, zyskają taki rozgłos i zwolenników na całym świecie.
I choć głównymi adresatami opracowanych form aktywności byli sportowcy i zawodowi tancerze po kontuzjach, sprawdziły się one też przy urazach mięśni i stawów, do których doszło na wojennym froncie.

Szybko jednak zauważył, że jego zestaw ćwiczeń przynosi ogromne korzyści również tym, którzy ze sportem i tańcem nie mają nic wspólnego. Tym samym coraz więcej osób trenujących pilates mogło cieszy się nie tylko mocniejszymi mięśniami i zdrowymi stawami, ale też większym komfortem psychicznymi i bardzo dobrym samopoczuciem.

W pilatesie bardzo ważne są precyzyjne i kontrolowane ruchy. Istotną rolę odgrywa też maksymalne skupienie i dążenie do harmonii między oddechem, ciałem i umysłem. Tym różni się pilates od innych form aktywności. Tu liczy się jakość każdego ruchu, a nie jak największa ilość powtórzeń. Powinien być wykonywany w sposób płynny, powolny, przy zachowaniu prawidłowej postawy ciała. To wszystko połączone ze świadomym oddechem, potrafi przynieś nieocenione korzyści dla ćwiczącego.

Starsza kobieta ćwiczy pilates

Jakie korzyści niesie ze sobą pilates?

Niezależnie od twoich celów wynikających z regularnej aktywności fizycznej, pilates skutecznie może przyczynić się do osiągnięcia każdego z nich. Jego fenomen polega na tym, iż pomaga zadbać o ciało i umysł w sposób kompleksowy. Jest przy tym prosty i możesz go stosować niezależnie od wieku, również w ramach rehabilitacji i fizjoterapii pourazowej.

To jedne z tych ćwiczeń, które pozytywnie wpływają zarówno na ogólny stan zdrowia i sprawności, jak i codzienne funkcjonowanie w domu oraz w pracy. Już samo zwiększenie świadomości własnego ciała i umiejętności kontrolowania go, znacznie zmniejsza ryzyko urazów i kontuzji. A to tylko szczyt góry korzyści, jakie niesie ze sobą ten prosty, a zarazem skutecznym system ćwiczeń.

Do najważniejszych korzyści płynących z regularnego praktykowania pilatesu, należą między innymi:

  • poprawa elastyczności mięśni i stawów, co ułatwia wykonywanie codziennych czynności,
  • zwiększenie zakresu ruchu,
  • wzmocnienie mięśni głębokich brzucha,
  • lepsza koordynacja ruchowa i równowaga,
  • korekta postawy ciała i stabilizowanie kręgosłupa,
  • redukcja napięcia mięśniowego,
  • zmniejszenie stresu i poprawa samopoczucia,
  • pogłębienie oddechu,
  • zwiększenie siły mięśniowej i wytrzymałości,
  • szybszy powrót do pełnej sprawności po urazach i kontuzjach,
  • wzmocnienie miednicy,
  • eliminacja dolegliwości bólowych pleców i kręgosłupa,
  • modelowanie pośladków i brzucha,
  • wysmuklenie i wyrzeźbienie sylwetki bez zbyt dużego napięcia mięśniowego,
  • aktywowanie mięśni głębokich.

Jedynym obciążeniem w pilatesie jest ciężar twojego ciała, co jest kolejnym atutem tej formy aktywności. Dzięki temu możesz ćwiczeń niemal w każdym miejscu, gdzie zorganizujesz trochę wolnej przestrzeni. Nawet jeśli do tej pory preferowałeś siedzący tryb życia i twoja kondycja jest w opłakanym stanie, pilates może ci pomóc w zmianie stylu życia.

Dziewczyna ćwiczy pilates z piłką

Praktyczne wskazówki i zasady pilates dla początkujących

Niezależnie, czy zamierzasz na stałe włączyć pilates do swoich codziennych aktywności, czy też jedynie chcesz sprawdzić, czy ta forma przypadnie ci do gustu, zastosuj się do poniższych wskazówek i zasad. Dzięki temu będziesz mógł doświadczyć cały wachlarz korzyści płynących z tego systemu ćwiczeń.

Praktyczne wskazówki

Jeśli rozważasz rozpoczęcie ćwiczeń, które wchodzą w skład pilatesu, oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci zacząć:

  • znajdź doświadczonego instruktora — zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pilatesem; to może być udział w zajęciach zorganizowanych lub korzystanie z filmów instruktażowych dostępnych w Internecie,
  • zacznij od podstaw — zamiast stawiać sobie poprzeczkę zbyt wysoko, zacznij od bardzo prostych ćwiczeń, które również pozwolą ci odczuć pierwsze korzyści płynące z ich wykonywania,
  • ćwicz regularnie — to o wiele lepsze, niż zbyt długi trening co tydzień, dlatego znajdź czas na krótsze sesje pilatesu kilka razy w tygodniu,
  • nie lekceważ sygnałów płynących z ciała — pilates to forma aktywności, która ma poprawić twoje zdrowie, dlatego zawsze zwracaj uwagę na objawy dyskomfortu i bólu w trakcie ćwiczeń, co powinno skłonić cię do zrobienia przerwy,
  • zaopatrz się w dobrej jakości matę i wygodny strój — dzięki temu twój trening będzie nie tylko wydajny, ale też przyjemny.

Pozycja deski

Podstawowe reguły pilatesu

Podobnie jak w przypadku różnego rodzaju treningów bardzo ważna jest prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń, tak też niezbędne do uzyskania maksymalnych korzyści płynących z uprawiania pilatesu, jest przestrzeganie podstawowych reguł tej aktywności.
Ćwiczenia wykonuj precyzyjnie, niemal perfekcyjnie i bardzo świadomie, bez stawiania sobie celów ilościowych czy szybkościowych. Świadomość powinna być połączona z kontrolą w trakcie wykonywania poszczególnych ruchów i aktywowania mięśni w wybranych częściach ciała.
Elementem, który wyróżnia pilates na tle innych form treningowych, jest łączenie oddechu z ruchem w trakcie wykonywania każdego ćwiczenia. Przed ruchem bierz wdech, a w trakcie jego wykonywania świadomie wypuszczaj powietrze z płuc. Bądź przy tym jak najbardziej skoncentrowany na ćwiczeniach.
W pilatesie ważna jest też równowaga, która pomaga skorygować sylwetkę i zaktywizować mięśnie głębokie.

Choć pilates należy do bardzo bezpiecznych form aktywności, nie przez wszystkich powinien być praktykowany bez wcześniejszej konsultacji medycznej. Jeśli więc jesteś po niedawno przebyty urazie, cierpisz na reumatyzm, nadciśnienie, przepuklinę, masz skłonność do zakrzepów, czy też jesteś w trakcie leczenia innych schorzeń, skonsultuj się z lekarzem. Dzięki temu dowiesz się, czy pilates to w twoim przypadku dobry pomysł. A jeśli okaże się, że tak, to czy wszystkie formy ćwiczeń są dla ciebie bezpieczne.
Możesz też umówić się na konsultację do fizjoterapeuty i dowiedzieć się, które elementy pilatesu są na ten moment najbardziej dla ciebie wskazane.

To top